Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoce s novými hrnky začnou v Brně v pátek, pohádku přečte i Švancara

  11:34aktualizováno  11:34
Advent kalendářně začíná v neděli, vánoční atmosféra dýchne na Brno už v pátek. A ve velkém revolučním stylu. Jen v centru města bude dohromady přes dvě stě stánků. Vánoční trhy budou tradičně na náměstí Svobody, Moravském náměstí a letos se opět prodejci vrátí na opravený Zelný trh.

Ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková ukazuje kuličku z časostroje na náměstí Svobody se speciálním motivem pro letošní advent. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Brněnské Vánoce slavnostně odstartují v 17 hodin rozsvícením stromečku na náměstí Svobody. Z orloje budou padat speciální vánoční kuličky, Turistické informační centrum (TIC) také přichystalo vánoční trička se siluetou nové sochy Jošta a další suvenýry.

Ale zpět k vánoční revoluci, která je zároveň českým unikátem.

Fotogalerie

Zákazníci budou premiérově usrkávat - podobně jako třeba ve Vídni - horké nápoje z porcelánových hrníčků, které nahradí plastové kelímky.

„Věříme, že se tím nejoblíbenějším suvenýrem stane právě vratný keramický hrníček s motivem Ježíška, ve kterém si návštěvníci dají oblíbený svařák a následně si ho odnesou domů,“ říká ředitelka TIC Jana Janulíková. Za hrníček lidé zaplatí sedmdesátikorunovou zálohu. Anebo mohou zvolit levnější alternativu, na trzích se objeví i vratné kelímky za 40 korun.

Město se rozhodlo pro vratné zboží především z ekologických důvodů. V předchozích letech museli Brňané kvůli trhům spálit víc než milion kelímků. Prodejci jsou však z nového nápadu lehce nervózní.

Za hrníček 70 korun

Obávají se, že se jim špinavé nádobí bude na stáncích hromadit a oni je nebudou mít kam dávat. Navíc si někteří nejsou jistí, zda není 70 korun za hrníček příliš.

„Z ekologického hlediska je to určitě správně. Spíš mi nepřijde prostorově dořešené skladování. A cena je poměrně nadsazená. Z loňských let vím, že když jsme prodávali mošt za 25 korun a hrnek nabízeli za dalších 35, většina lidí dala přednost kelímku,“ podotýká Tomáš Horváth ze stánku Malé občerstvení, který návštěvníci najdou na Zelném trhu.

Krajská hygienická stanice navíc vydala nařízení, že každý stánkař musí nápoj nalévat jen do čistého hrníčku. V případě, že zákazník přijde s použitým hrnkem, prodejce mu jej vymění za nový. Večer se veškeré nádobí odveze do 180 kilometrů vzdálené Soběslavi.

„Spolek pro tradiční Vánoce, který trhy organizuje, si nasmlouval jihočeskou firmu s velkou myčkou. Ta je totiž pro životní prostředí mnohem menší zátěží než několik malých myček,“ vysvětlila mluvčí TIC Adéla Nováková. Zda bude umývání vánočního nádobí v obří myčce i přes dlouhé cestování stále ekologicky výhodné, říct nedokázala.

Někteří trhovci vymýšlejí vlastní, alternativní řešení. „Asi sto metrů od Svoboďáku máme mycí centrum a každou půlhodinu odtud budou vyjíždět vozíky s umytou várkou hrníčků a ty špinavé budou ze stánků naopak odvezeny,“ popisuje Jan Vlachynský, majitel Baru, který neexistuje.

Autor oblíbeného nápoje s názvem Turbomošt plánuje v sedmi brněnských stáncích nalévat teplé občerstvení do vlastních hrníčků. Aby však nenastal zmatek, budou prodavači v dřevěných boudách odkupovat i ty městské.

Adventní trhy jako každý rok doprovodí koncerty, divadelní představení nebo zimní kino. Program startuje každý den na náměstí Svobody v 17 hodin.

Chybět nebude ani předčítání dětských pohádek. Role vypravěče, který přečte Honzíkovu cestu, se zhostí i bývalý ligový fotbalista Petr Švancara.

A letošní trhy v Brně budou nově i interaktivní. Na velké plátno se budou promítat fotky z mobilní aplikace Instagram. Návštěvníci trhů toužící po zveřejnění svých selfie snímků musí fotografii označit hashtagem #brnenskevanoce.

Předvánoční veselí se dotkne také brněnské hromadné dopravy. Od pátku přestanou jezdit ve všední dny od 16 a o víkendech od 11 hodin vždy do 20.30 tramvaje přes náměstí Svobody. Linky číslo 4 a 9 místo klasické trasy pojedou přes Šilingrovo náměstí.

S Prahou se už Brno srovnávat nebude

Na rozdíl od Prahy nechtějí Brňané z bezpečnostních důvodů upustit od slavnostního rozsvícení vánočního stromečku. Třináctimetrový smrk na náměstí Svobody přivezli z bílovického polesí a policisté při zahajovací vánoční akci plánují zpřísnit kontroly.

„Na náměstí bude zvýšené množství policistů v uniformách i civilu. Nemáme však žádné informace, že by bylo potřeba extrémních bezpečnostních opatření,“ oznamuje policejní mluvčí Pavel Šváb. „Návštěvníci pravděpodobně ve srovnání s loňskem nepoznají žádný rozdíl,“ porovnává.

Čtrnáctimetrový vánoční smrk stojí i na Zelném trhu. Je o metr vyšší a o něco košatější než ten na největším brněnském náměstí. „V minulých letech nebylo z technických důvodů možné na Zelném trhu nějaký větší strom vůbec osadit. Letos se nám to díky rekonstrukci povedlo. A poprvé se nám konečně podařilo zajistit kvalitní a důstojnou výzdobu stromu,“ libuje si místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (ANO).

Zelný trh také předčí náměstí Svobody v počtu stánků v poměru 108 ku 65. „Advent na Zelňáku“ také sází na umírněnější logo v podobě žlutého adventního věnce na zeleném nebo fialovém podkladu.

Provokativní logo TIC, odkazující k rivalitě mezi Prahou a Brnem, se nesetkalo s úspěchem u odborníků ani u většiny Brňanů, což potvrdila i anketa na brno.idnes.cz. I proto nyní vánoční logo z nových plakátů mizí.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Omezení aut před nádražím v Brně se odkládá nejdříve na duben

Současná podoba brněnského Hlavního nádraží.

V lednu už bude před brněnským hlavním nádražím klidněji. Velkou část aut svedeme do okolních ulic. Tak by se dal...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Jihomoravští zastupitelé podpořili odsun brněnského nádraží k řece

Současná podoba části největšího brněnského vlakového nádraží.

Zastupitelé Jihomoravského kraje se vyjádřili k poloze hlavního nádraží v Brně. Podpořili jeho odsun k řece, kde lze...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz