Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoce už znamenají především pohodu a volno, říká psycholožka a host iDNES.cz

  5:43aktualizováno  11:32
Pohoda u rozzářeného stromku a spokojené tváře nejbližších, nebo hektické nákupní maratony? Obojí si je možné vybavit, když se řekne "Vánoce". V on-line rozhovoru iDNES.cz zdůraznila i brněnská psycholožka Jitka Jeklová, že i pro ni osobně je hlavním kouzlem těchto svátků pohoda a klid.

Psycholožka Jitka Jeklová | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jitka Jeklová vedla se čtenáři klidný a velmi rychlý dialog. "Nechtěla jsem se zbytečně moc rozepisovat, protože sem nevěděla, kolik těch otázek přijde," vysvětlila brněnské redakci iDNES.cz Jeklová.

odopvědi Jitky jeklové čtěte - zde

V kolika letech lze říct dítěti, že dárky nenosí Ježíšek, zeptala se jí třeba čtenářka podepsaná jako "dobrá máma".

"Děti se to většinou dozvědí během prvních školních let. A většinou jim to prozradí někdo ze spolužáků, nejlépe ten, který má staršího sourozence. Já bych to zbytečně neříkala a nechala bych jim jejich sen," bránila vánoční kouzlo pro ty nejmenší psycholožka.

Rodiče dětí v ordinaci

"Často k nám chodí rodiče, kteří slíbili svému dítěti drahý dárek, jenž si nemůžou dovolit. Nevědí pak, jak potomka nezklamat," uvádí psycholožka pedagogicko-psychologické poradny Jeklová příklad.

"Ti starší se s tím srovnají. Mladší děti to ale nedokážou pochopit. Ježíšek přece žádné peníze nepotřebuje," pokračuje psycholožka.

Rodiče by podle Jeklové neměli dávat sliby, které nemohou splnit. "Kupovat hromadu dárků pro děti mladší pěti šesti let navíc nemá smysl. Ony si vždy najdou ten jeden úžasný dárek a ani si nevšimnou, že ještě dostaly mikinu, knížku nebo autíčko," říká Jeklová.

Když model zklame, je problém

Dalším rozšířeným problémem bývá vánoční deprese. "Vánoce jsou obdobím, kdy by měl člověk být s rodinou, oddechnout si a být šťastný. Tak to alespoň většina lidí vnímá. Když pak tento model nenaplňují, propadají depresi," popisuje psycholožka.

Sama Jeklová je vdaná a má sedmiletého syna. "Snažím se mu o Vánocích vytvořit pohodové prostředí. Rozhodně by rodiče neměli nutit děti každý den se o svátcích učit, ani když mají špatné známky. Školní stres nechte až na leden," doporučuje psycholožka.

Jitka Jeklová se poradenské psychologii věnuje od studentských let. Před deseti lety začala pracovat v pedagogicko-psychologické poradně v Brně ve Veveří ulici. Tam působí i v současnosti, z toho dva a půl roku jako vedoucí psycholožka.

Věnuje se hlavně diagnostice, poradenství pro děti a mládež a otázkám týkajícím se poruch chování. Často také dává výchovné konzultace a účastní se seminářů pro školy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Najdete na iDNES.cz