Vánoční kapři stojí stejně jako loni

  14:30aktualizováno  14:30
Největší rybářství v kraji už rozvezlo obchodníkům vánoční kapry. Prodávají je za stejnou nebo dokonce za nižší než tomu bylo v minulém roce. Sami rybáři většinou do ulic vozit kádě nebudou. I kvůli mrazivému počasí.

Prodej kaprů z Pohořelic u obchodního domu Tesco v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Mívali jsme také před Vánocemi stánky, ale už jsme od toho upustili. Nejde dělat všechno," říká Radek Čučka z Rybářství Hodonín.

Kapry zdejší rybářství vozí ze sádek obchodníkům již od minulého týdne. Nyní hlavně na Slovensko a do Rakouska, kde jsou lidé zvyklí kupovat si rybu na vánoční stůl dříve.

"Je to už taková zvláštnost, že na Moravě si lidé tradičně kupují vánoční kapry až pár dnů před Štědrým dnem. Ryby vozíme hlavně na jihovýchodní část Moravy, do Zlínského kraje, Veselí nad Moravou a Strážnice. Největší nápor očekáváme od 19. do 21. prosince," dodal.

Milan Slepánek prodává kapry z Pohořelic u obchodního domu Tesco v Brně

"Kdysi jsem prodával ryby před Vánocemi přímo ve Vyškově, ale už to několik let nedělám," říká Antonín Srna z Pístovic. Přiznal, že ho z ulice vyhnal mráz a mnohem náročnější podmínky prodeje.

"Není lehké vyhovět všem požadavkům stánkového prodeje. Když máte v kádi dva metráky ryb, není jednoduché je udržet v dobré kondici a potřebujete k tomu velké množství vody. Ve své prodejně v Pístovicích ji mohu odebírat z potoka," přiznává Antonín Srna.

Lidé z okolí si však už podle něj zvykli, že si pro kapra přijedou před Vánocemi do Pístovic. "Na třiadvacátého prosince mám už objednávky na čtyři metráky ryb. Ale kaprů ten den prodám mnohem více. Vloni si tady lidé den před Štědrým dnem koupili třináct metráků ryb," dodal.

Rybníkářství v Pohořelicích také většinu kaprů rozváží obchodníkům, vlastní stánky však mít bude. Například v Brně, Mikulově, Břeclavi a ve Znojmě.

"Zahájili jsme v nich prodej kolem 19. prosince. Dodáváme však kapry do Tesca a Makra, kde se začali prodávat již 17. prosince," uvedl obchodní náměstek Rybníkářství Pohořelice Pavel Míšek.

Prodej kaprů z Pohořelic u obchodního domu Tesco v Brně

Připustil také, že současné mrazy, které by měly vydržet minimálně do Vánoc, zkomplikují život i chovatelům ryb. "Obáváme se ucpaných silnic a dálnic i namrzlých chodníků a vlastní prodej v takových podmínkách je dost problematický," uvedl Pavel Míšek.

Prodej kaprů

Rybářství Hodonín prodává v podnikové prodejně kilogram kapra I. třídy za 73 korun a kapra výběr za 78 korun
Prodejna v Pístovicích má kapra I. třídy za 80 korun, výběr za 90 korun a kapra super výběr (nad 4,5 kilogramu) za 100 korun
Rybníkářství Pohořelice v Brně nabídne kapra I. třídy za 80-82 korun a výběr za 8892 korun.

Větší komfort pro zákazníky a v podstatě i chovatele ryb by přinesla hustá síť rybáren. Ta kdysi v kraji byla, ale už není a zřejmě se v bývalém rozsahu tak brzy neobnoví.

"Prodejen ryb je v zemi nyní opravdu málo," říká Renata Komiková, která se podílí na akci Ryba domácí, kampani na podporu prodeje sladkovodních ryb v Česku.

Že je těžké v dnešních podmínkách udržet v provozu rybárnu i v tak velkém městě jako je Brno, potvrzují i pohořeličtí rybáři. "Museli jsme ji před třemi roky zavřít. Náklady byly tak velké, hlavně nájemné a vodné, že v ní byl pro nás prodej čerstvých ryb spíš ztrátový," říká náměstek Rybníkářství Pohořelice Pavel Míšek.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Cenu kapra zvedají někdy až lichvářské nájmy stánků, tvrdí rybáři

Začal výlov rybníku Amerika (28. 10. 2018).

O pár korun víc budou muset letos zaplatit lidé, kteří si přijdou ke stánku pro kapra na vánoční stůl. Rybáři v suchém...

Dějiny ze známek nevymažeme, říká šéf brněnských filatelistů

Předseda Klubu filatelistů Alfonse Muchy v Brně Zdeněk Okáč.

Zdeněk Okáč šéfuje už deset let brněnskému klubu filatelistů. Sám začal sbírat známky jako jedenáctiletý, když šel...

Najdete na iDNES.cz