Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Biskupa Cikrleho by potěšily dary jako radost, víra, naděje a láska

  15:11aktualizováno  15:11
I brněnský biskup Vojtěch Cikrle staví betlém. A k večeři se schází s kněžími i řeholníky. Pod stromečkem by si přál najít lásku. Pětašedesátiletý biskup se o svátcích setkvává s bezdomovci, řeholníky, ale také se svými příbuznými.

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na Štědrý den je celé sídlo biskupa na brněnském Petrově na nohou. "Celý den je přípravou na svátky. Stavím betlém, balím dárky, připravuji se na bohoslužby," popsal biskup Cikrle.

O Štědrém dni se všichni lidé na biskupství chystají na večer. Teprve když je vše připravené, sejdou se řeholníci, kněží a lidé z biskupova okolí v novogotické kapli, která je součástí rezidence.

"Scházím se tam s kněžími z Petrova i okolí. Přicházejí také řeholní sestry, které v areálu slouží, a delší dobu se společně modlíme. Potom následuje večeře," popsal biskup.

Přípravě jídla pro všechny se na Petrově věnují řeholnice z Kongregace milosrdných sester svatého Františka z Grohovy ulice v Brně. Vaří tradiční menu. "Štědrovečerní jídelníček je tradiční, to znamená rybí polévka a smažený kapr s bramborovým salátem. Potom následuje vánočka, cukroví a ovoce," říká biskup.

Biskupské menu bez ryb

Vojtěch Cikrle si však tradiční české jídlo nedá. "Protože od školních let nemohu jíst ryby, mám vždycky protekčně nějaké jiné maso i polévku. Právě na polévku se vždycky těším," usmívá se biskup.

Biskup Vojtěch Cikrle

Po večeři se v kněžské jídelně na Petrově rozdávají dárky. Každoročně nechybí ani vánoční stromeček.

Pro přátele své dárky už ráno balí i Vojtěch Cikrle. "Jsou to jen maličkosti jako knížky, vánoční přání, žertovné předměty nebo kalendáře. Dárky nesháním po obchodech, vybírám je z věcí, o kterých vím, že udělají druhému radost, a které se mi sejdou často vícekrát," svěřil se biskup.

A co vlastně udělá pod stromečkem radost hlavě jihomoravských katolíků? "Když jsem byl dítě, toužil jsem po hmotných věcech. Přál jsem si pod stromečkem hračky, jako měli ostatní. S přibývajícím věkem toužím stále víc po nehmotných darech, kterými bych mohl obdarovávat druhé a druzí obdarovávali mne. Mezi ně patří například radost, pokoj, víra, naděje, láska či trpělivost," naznačil Cikrle.

Podle liturgického kalendáře začínají Vánoce až 25. prosince, na Boží hod. Přesto má podle biskupa smysl slavit již o den dřív. "Podle starého počítání času začínal nový den vždy západem slunce. Večer tedy patří k následujícímu dni," vysvětlil Cikrle.

Až se na biskupství rozdají dárky, kněží se rozejdou za povinnostmi do svých farností. Biskup zamíří o půlnoci do katedrály svatých Petra a Pavla, aby nejen farníky, ale i Brňany, kteří do kostela zavítají, pozdravil při půlnoční bohoslužbě. Tu každoročně také slouží a jinak tomu nebude ani letos.

Biskup navštíví i své bratrance a sestřenice

O vánočních svátcích sice biskup slouží slavnostní mše v katedrále, přesto si najde čas i na spoustu návštěv.

"Už pravidelně se na Štěpána scházím u oběda s lidmi bez domova. Akci pořádá komunita St’Egidio na dvou místech moravské metropole," řekl Cikrle.

V restauraci Živá voda tak na Petrově spolu s dobrovolníky pomůže nakrmit a potěšit desítky bezdomovců. O svátcích se biskup sejde také s řadou kněží a řeholníků. Ale nevynechá ani rodinné posezení s bratranci a sestřenicemi.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz