Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nákup stromečku není třeba odkládat, na jižní Moravě jsou už k mání

  18:55aktualizováno  18:55
Na jižní Moravě se už začaly objevovat vánoční stromečky na prodej. Odborníci radí, že s jejich nákupem nemusejí lidé otálet. Přestože prodejci ještě neberou města v kraji útokem, na stromky už lze narazit třeba v hobbymarketech či v zahradnictvích.

Prodej vánočních stromků na Komenského náměstí v brně. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Podle místopředsedy Sdružení pěstitelů vánočních stromečků Františka Valdmana ceny stoupnou o zhruba deset procent. Tradičně nejdražší bude jedle. "V nejprodávanější kategorii od sto padesáti centimetrů do dvou metrů výšky přijde na 550 korun a více," přiblížil.

Mimo velká města je však jedli možné koupit levněji. Třeba v jednom ze znojemských hobbymarketů ji lze již nyní zakoupit za 369 korun s velikostí do půldruhého metru, do dvou metrů výšky pak za 449 korun. Asi sto osmdesát centimetrů vysoký smrk lze nyní ve Znojmě koupit za 249 korun.

Ceny stromků

Znojmo
Baumax:
jedle 100 - 150 cm 369 Kč
jedle 165 - 200 cm 449 Kč
jedle 200 - 250 cm 899 Kč
smrk do 180 cm 249 Kč

Mikulov
Břeclav Tesco:
smrk od 350 Kč
borovice od 390 Kč
jedle 500 - 1 500 Kč

Školní lesní podnik Křtiny
smrk do 100 cm 100 Kč
smrk 100 - 200 cm 200 Kč
smrk 200 - 250 cm 250 Kč
smrk 250 - 300 cm 300 Kč

Vánoční stromky míří i do mikulovské či břeclavské prodejny řetězce Tesco. Smrček tam přijde na minimálně 350 korun, ceny borovice budou od 390 korun. Jedli nabízí řetězec za 500 až patnáct set korun.

Není proč otálet

I když je to do Štědrého dne ještě tři týdny, podle odborníků není důvod s nákupem stromků otálet. Stromky nabízené těsně před Vánocemi jsou totiž většinou řezané ve stejné době jako ty, které se prodávají už nyní.

"Všechny jsou většinou z holandských plantáží. Je to velkoprodukce a sklízí se v jeden den, pak se postupně distribuují," nastínil revírník z Bukovinky na Blanensku Karel Černý.

Například Školní lesní podnik Křtiny má letos připravených osm prodejních míst, kde budou lesáci nabízet čerstvě řezané stromky ze zdejších lesů.

Zhruba v polovině prosince se tak budou prodávat třeba v hájovně ve Vranově u Brna, v Myslivně lišky Bystroušky v Polesí Bílovice nad Svitavou, v jedovnické lesovně či u kostela ve Křtinách. Metrový smrček tam přijde na stovku, dvoumetrový na dvě stě korun.

"Tyto naše ceny zůstávají na stejné úrovni jak loni," podotkl Karel Černý. Konkrétní místa i prodejní dny jsou uvedeny na webu školního podniku (na web se dostanete zde).

Pokuta v lese je až pět tisíc korun

Lesníci budou i letos připraveni na ty, kteří si svůj stromek budou chtít sami a nezákonně uříznout v přírodě. To se jim tak nemusí vyplatit. Budou-li chyceni, může na ně lesník zavolat policii a pokuta se může vyšplhat na pět tisíc korun.

A kromě pravidelných kontrol se navíc stromky stříkají speciálním postřikem, který má nejen odradit lesní zvěř od okusování.

"U mladých stromků se používají postřiky, které sice nejsou vidět a za chladu většinou ani cítit. Při pokojové teplotě ale tato látka silně zapáchá," upozornil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz