Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoční stromeček ozdobí náměstí Svobody už v úterý večer

  12:31aktualizováno  12:31
Vánoční stromek letos na brněnské náměstí Svobody opět poputuje z Bílovic nad Svitavou. V úterý jej slavnostně u Myslivny lišky Bystroušky naloží a symbol Vánoc večer na náměstí Svobody nainstalují. Stromek se rozsvítí poslední listopadový pátek v pět hodin večer.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Strom opět daruje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny a spolu s ním náměstí ozdobí pokladnička se sbírkou pro potřebné, pořádaná brněnským Českým červeným křížem, a také Ježíškova pošta," popsal mluvčí Brna-střed Roman Burián.

Těsnohlídkův vánoční strom

Tradici rozsvěcení vánočních stromů spojených s charitativní sbírkou na náměstí Svobody zahájil 14. prosince 1924 spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Inspiroval ho osud odloženého novorozeněte, které nalezl v prosinci roku 1919 a které dostalo jméno Liduška, a podobný zvyk z dánské Kodaně. Tradici se v průběhu let nepodařilo – vinou historické či politické situace – vždy dodržet, letošní strom je však již dvacátý v řadě bez přerušení.

S rozsvícením Těsnohlídkova vánočního stromku začnou i vánoční trhy. "Letos se v podobě známé z posledních let uskuteční naposledy. Provoz těchto vánočních trhů poběží do 24. prosince, náměstí bude vyklizeno do 28. prosince, aby zde mohly proběhnout novoroční oslavy. Vánoční strom bude odvezen až 10. ledna, kdy také skončí dobročinná sbírka," popsal Burián.

Tramvaje, stromek a stánky
Atmosféra na náměstí Svobody bude letos poněkud hektická. "Po dohodě s pořádající agenturou a Dopravním podnikem nebude rozsah akce omezen, přestože je přes náměstí Svobody svedena hromadná doprava z Husovy ulice," uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka s tím, že radnice přijala všechna bezpečnostní a organizační opatření. "I přesto bych rád požádal návštěvníky trhů o zvýšenou opatrnost při pohybu kolem tramvajového pásu," dodal starosta.

O budoucí podobě vánočních trhů v centru Brna již začala první jednání mezi primátorem statutárního města Brna a starostou městské části Brno-střed. "Cílem je připravit Vánoce komornější, nekomerční a více orientované na tradiční zvyky a řemesla," dodal Burián. Letos ještě vánoční atmosféru budou na náměstí doplňovat spíše pyžama a ponožky.

Doprava 11. 11. na náměstí Svobody

Přes náměstí Svobody v úterý večer nepojedou tramvaje. Od devíti hodin tam provoz zastaví instalace vánočního stromku. Ve středu ráno už náměstím i Masarykovou ulicí vozy hromadné dopravy znova pojedou.
 
Tramvaj číslo 4 pojede v úseku Česká - Malinovského náměstí obousměrně odklonem ulicí Rooseveltovou, čímž vynechá zastávky Náměstí Svobody, Zelný trh a Hlavní nádraží. 

Tramvaj číslo 5 pojede v úseku Hlavní nádraží - Moravské náměstí obousměrně odklonem přes Malinovského náměstí ulicí Rooseveltovou, čímž vynechá zastávky Zelný trh, Náměstí Svobody a Česká.

Tramvaj číslo 6 pojede ve směru od Králova Pole za zastávkou Moravské náměstí přímo ulicí Rooseveltovou na Malinovského náměstí a odtud zpět do Králova Pole, čímž vynechá zastávky Česká, Náměstí Svobody, Zelný trh a Hlavní nádraží.

Linky 12 a 13 pojedou ve směru od Komárova , respektive Juliánova, na Technologický park odklonem přes Malinovského náměstí a Rooseveltovu v obou směrech.
 
Zastávky Česká, Náměstí Svobody a Zelný trh budou v době výluky bez obsluhy. Kvůli odklonům se na zastávce Hlavní nádraží změní místa zastávek tramvají. Linka 5 pojede z první koleje ve směru na Starý Lískovec, v opačném směru z druhé koleje. Linky 12 a 13 budou zastavovat u hotelu Grand, kde má zastávku tramvaj číslo 9.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Jobs Contact
Mistr výrobního střediska (20.000 - 27.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz