Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoční stromeček ozdobí náměstí Svobody už v úterý večer

  12:31aktualizováno  12:31
Vánoční stromek letos na brněnské náměstí Svobody opět poputuje z Bílovic nad Svitavou. V úterý jej slavnostně u Myslivny lišky Bystroušky naloží a symbol Vánoc večer na náměstí Svobody nainstalují. Stromek se rozsvítí poslední listopadový pátek v pět hodin večer.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Strom opět daruje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny a spolu s ním náměstí ozdobí pokladnička se sbírkou pro potřebné, pořádaná brněnským Českým červeným křížem, a také Ježíškova pošta," popsal mluvčí Brna-střed Roman Burián.

Těsnohlídkův vánoční strom

Tradici rozsvěcení vánočních stromů spojených s charitativní sbírkou na náměstí Svobody zahájil 14. prosince 1924 spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Inspiroval ho osud odloženého novorozeněte, které nalezl v prosinci roku 1919 a které dostalo jméno Liduška, a podobný zvyk z dánské Kodaně. Tradici se v průběhu let nepodařilo – vinou historické či politické situace – vždy dodržet, letošní strom je však již dvacátý v řadě bez přerušení.

S rozsvícením Těsnohlídkova vánočního stromku začnou i vánoční trhy. "Letos se v podobě známé z posledních let uskuteční naposledy. Provoz těchto vánočních trhů poběží do 24. prosince, náměstí bude vyklizeno do 28. prosince, aby zde mohly proběhnout novoroční oslavy. Vánoční strom bude odvezen až 10. ledna, kdy také skončí dobročinná sbírka," popsal Burián.

Tramvaje, stromek a stánky
Atmosféra na náměstí Svobody bude letos poněkud hektická. "Po dohodě s pořádající agenturou a Dopravním podnikem nebude rozsah akce omezen, přestože je přes náměstí Svobody svedena hromadná doprava z Husovy ulice," uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka s tím, že radnice přijala všechna bezpečnostní a organizační opatření. "I přesto bych rád požádal návštěvníky trhů o zvýšenou opatrnost při pohybu kolem tramvajového pásu," dodal starosta.

O budoucí podobě vánočních trhů v centru Brna již začala první jednání mezi primátorem statutárního města Brna a starostou městské části Brno-střed. "Cílem je připravit Vánoce komornější, nekomerční a více orientované na tradiční zvyky a řemesla," dodal Burián. Letos ještě vánoční atmosféru budou na náměstí doplňovat spíše pyžama a ponožky.

Doprava 11. 11. na náměstí Svobody

Přes náměstí Svobody v úterý večer nepojedou tramvaje. Od devíti hodin tam provoz zastaví instalace vánočního stromku. Ve středu ráno už náměstím i Masarykovou ulicí vozy hromadné dopravy znova pojedou.
 
Tramvaj číslo 4 pojede v úseku Česká - Malinovského náměstí obousměrně odklonem ulicí Rooseveltovou, čímž vynechá zastávky Náměstí Svobody, Zelný trh a Hlavní nádraží. 

Tramvaj číslo 5 pojede v úseku Hlavní nádraží - Moravské náměstí obousměrně odklonem přes Malinovského náměstí ulicí Rooseveltovou, čímž vynechá zastávky Zelný trh, Náměstí Svobody a Česká.

Tramvaj číslo 6 pojede ve směru od Králova Pole za zastávkou Moravské náměstí přímo ulicí Rooseveltovou na Malinovského náměstí a odtud zpět do Králova Pole, čímž vynechá zastávky Česká, Náměstí Svobody, Zelný trh a Hlavní nádraží.

Linky 12 a 13 pojedou ve směru od Komárova , respektive Juliánova, na Technologický park odklonem přes Malinovského náměstí a Rooseveltovu v obou směrech.
 
Zastávky Česká, Náměstí Svobody a Zelný trh budou v době výluky bez obsluhy. Kvůli odklonům se na zastávce Hlavní nádraží změní místa zastávek tramvají. Linka 5 pojede z první koleje ve směru na Starý Lískovec, v opačném směru z druhé koleje. Linky 12 a 13 budou zastavovat u hotelu Grand, kde má zastávku tramvaj číslo 9.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Najdete na iDNES.cz