Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno si zvyká na nové trhy. Chybí hrníčky i svoboďáček

  15:30aktualizováno  15:30
Mají to být revoluční vánoční trhy. Na novoty si však zatím lidé v Brně těžko zvykají. Ve výměně keramických hrníčků vzniká chaos a návštěvníkům vadí i další změny. Třeba že z centra téměř vymizel oblíbený nápoj svoboďáček.

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází porcelánové hrníčky. V centru Brna si s nimi přiťukly i kamarádky Alena (vlevo) s Jaroslavou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Už téměř dva týdny si mohou lidé v brněnském centru koupit vánoční ozdoby, ručně vyráběné dárky, trdelník či bramborák. A teplý nápoj na zahřátí?

Ten od letošního roku stánkaři poprvé servírují ve vratném keramickém hrníčku nebo umělohmotném kelímku. Stačí se však projít po obědě mezi stánky a člověk zjistí, že to není zcela pravda.

Fotogalerie

„Zrovna mi všechny vratné kelímky došly. Musím počkat, až mi přinesou novou várku. A do té doby přece nebudu odmítat zákazníky,“ vysvětlil zkraje týdne jeden z prodejců medoviny na Moravském náměstí, proč prodává nápoje v plastových kelímcích, které zákazníci poté vyhodí do koše.

Prodavačka z protějšího stánku s punčem přizvukovala, že se lidé ze začátku hodně pozastavovali i nad cenou. Hrníček stojí 70 korun, kelímek 40.

I to je známka, že si na revoluční ekologickou novinku Brňané stále zvykají. Někteří lidé právě šetrnost k přírodě zpochybňují, protože se vratné hrníčky každý večer vozí umývat do vzdálené myčky až v jižních Čechách. Turistické informační centrum města Brna (TIC) však tyto kritiky už několikrát vyvrátilo s tím, že je tam velká myčka, která je k životnímu prostředí šetrnější než umývání někde poblíž, ale v menších myčkách.

Zákazníci si také navykají na systém výměny a vracení hrníčků. Odevzdat použitý hrníček mohou v jakémkoli stánku nebo ve speciálních výkupních budkách. Do vlastních speciálních hrníčků ale čepují stánky s Turbomoštem.

„Ty se dají vrátit buď u nás, nebo ve výkupních budkách. Aby v tom nebyl zmatek, vykupujeme také městské hrníčky. Někteří stánkaři ale naše vybírat odmítají,“ říká provozovatel Turbomoštu Jan Vlachynský.

Výměny vymysleli pořadatelé

Další pravidlo, které prodejci musí dodržet, je zákaz nalévání nápojů do stejného hrníčku. Takže i když si ho odnesete domů a pak si jej na trhy zase přinesete, správně by vám jej měli stánkaři vyměnit za nový. Takové opatření zvolili samotní pořadatelé trhů.

„Sám mám radši, když piju z čistého hrnku. A taky jsem chtěl mít jistotu, že se výčepní zařízení nedostane do styku s kelímkem, ze kterého pil někdo, kdo může být přenašečem nemocí,“ sdělil předseda pořadatelského Spolku pro tradiční Vánoce Děpold Czernin.

Zástupci krajské hygienické stanice sice rozhodnutí posvětili, neoficiálně však podotkli, že by nebyl problém nalévat nápoje stejnému zákazníkovi do použitých nádob.

A změny nekončí. Ještě před pár lety brněnské Vánoce voněly po svařeném víně, rumu a medovině. Na pověstný míchaný horký nápoj nazvaný svoboďáček se na trzích na náměstí Svobody i Zelném trhu stávaly dlouhé fronty.

Dnes jej Brňané najdou stěží. V nabídce se objevuje jen v jednom stánku na Moravském náměstí.

Symbolem současných trhů v Brně se stal Turbomošt – tedy horký jablečný mošt s jablkovicí. Na náměstí Svobody má stánků pět, na Zelném trhu dva. Spoustě vánočních hostů však klasika pojmenovaná po hlavním brněnském náměstí chybí.

„Lidé si nám hodně stěžují, že máme jen jeden stánek a že nás nemůžou najít,“ potvrzuje Monika Mecová, prodavačka z Vánočního baru, který jako jediný nápoj nabízí. Na trhy na Moravském náměstí navíc chodí zatím o něco méně lidí, což baru snižuje tržby. „Na Svoboďáku jsme letos nedostali místo,“ vysvětluje.

Přelidněné trhy. Zpoplatní se?

I přes novoty, na něž lidé postupně přivykají, vyráží v adventním čase na trhy do centra davy lidí. „Program na náměstí Svobody v letošním roce návštěvníky zajímá a baví. Lze říci, že počty lidí jsou oproti loňsku vyšší,“ zhodnotila mluvčí TIC Adéla Nováková.

Na největším brněnském náměstí o víkendu kvůli mikulášské akci nebylo téměř k hnutí. A návštěvníci mezi sebou začali diskutovat, zda by se přelidněné trhy neměly zpoplatnit alespoň symbolickým příspěvkem. Vedení města však zatím nic takového nechystá.

„Vánoční trhy jsou oblíbeným místem, které spousta Brňanů ráda navštěvuje, takže o takovém kroku město vůbec neuvažuje,“ vzkazuje mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Najdete na iDNES.cz