Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Varhany v Miloticích už krásně zní. A nelezou z nich červotoči

  12:00aktualizováno  12:00
Varhany v milotickém kostele byly plné červotočů. Děvčata-varhanice si dokonce stýskala, že občas musejí přestat hrát, protože brouci vylézají z děr nad klapkami a skáčou jim na ruce.

Farář Josef Chovanec ukazuje opravené varhany v kostele v Miloticích | foto: Radek Miča, MAFRA

Těch bolístek, nebo spíše bolestí měly zhruba sto let staré varhany mnohem více. Vlastně nebyly dokonalé hned po dokončení, i když je stavěl dobrý a uznávaný varhanář, Karel Čápek z Poličky.

"Byly velmi náchylné na změny počasí i znečištění. V poslední době už byly na hranici funkčnosti," říká Vít Kadeřábek, jednatel firmy Organa, která nástroj nedávno opravila. "Hodně poruchové byly i kvůli tomu, že Karel Čápek je stavěl z tradičních materiálů, ale použil vyspělejší technologii. Zřejmě se nový systém stavby varhan naučil v zahraničí, ale úplně nepochopil jeho princip," soudí Kadeřábek.

O to byla jejich rekonstrukce náročnější a nákladnější. Musely se celé rozebrat, odvézt do Kutné Hory, kde byly mimo jiné vyjmuté části ozařovány paprsky gama. A těch prací se udělalo mnohem víc. Například samotná varhanní skříň musela být po očištění pětkrát napuštěna ochrannými a dvakrát konzervačními látkami. Vyměnily se všechny membrány, upravily ladičky, čistily se i všechny kuželky a píšťaly.

Kolik vzduchu v píšťale, tolik vína

Píšťal mají milotické varhany 1 170 a ta největší má obsah 168 litrů. To proto, že právě tolik litrů vína mezi sebou kdysi vybrali milotičtí vinaři. Za dob Rakouska-Uherska byla totiž tradice, že si varhanáři vysloužili ke své mzdě tolik litrů vína, kolik se vešlo do největší píšťaly varhan.

Oprava varhan trvala asi dva roky a přišla na téměř dva miliony korun. Přispěla na ni obec, kraj, ministerstvo kultury i samotní obyvatelé, a to prostřednictvím sbírky v kostele.

Hodně úsilí však Milotické a zejména jejich faráře Jozefa Chovance stálo vůbec tuto akci rozjet. Dlouhou dobu se kolem varhan jen obcházelo. Přijel si je například prohlédnout arcibiskupský organolog, odborníci z krnovských varhanních firem a i státní organolog určený brněnskými památkáři.

Skříň z dob baroka se zachovala

A když pak jejich oprava konečně začala, znesnadňovala ji velká historická hodnota přední varhanní barokní skříně z roku 1704. Ta se v Miloticích na rozdíl od jiných míst zachovala.

"Mezi dvěma světovými válkami se hodně varhan přestavovalo a bohužel se přitom zlikvidovalo hodně původních barokních varhan. Karel Čápek však patřil ke stavitelům, kteří se ke starým nástrojům chovali šetrně," uvedl Vít Kadeřábek. A kutnohorským varhanářům jsou zase Milotičtí vděční za to, že opravu urychlili, a letošní Vánoce tak mohou oslavit v plné kráse s doprovodem varhan.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz