Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Varhany v Miloticích už krásně zní. A nelezou z nich červotoči

  12:00aktualizováno  12:00
Varhany v milotickém kostele byly plné červotočů. Děvčata-varhanice si dokonce stýskala, že občas musejí přestat hrát, protože brouci vylézají z děr nad klapkami a skáčou jim na ruce.

Farář Josef Chovanec ukazuje opravené varhany v kostele v Miloticích | foto: Radek Miča, MAFRA

Těch bolístek, nebo spíše bolestí měly zhruba sto let staré varhany mnohem více. Vlastně nebyly dokonalé hned po dokončení, i když je stavěl dobrý a uznávaný varhanář, Karel Čápek z Poličky.

"Byly velmi náchylné na změny počasí i znečištění. V poslední době už byly na hranici funkčnosti," říká Vít Kadeřábek, jednatel firmy Organa, která nástroj nedávno opravila. "Hodně poruchové byly i kvůli tomu, že Karel Čápek je stavěl z tradičních materiálů, ale použil vyspělejší technologii. Zřejmě se nový systém stavby varhan naučil v zahraničí, ale úplně nepochopil jeho princip," soudí Kadeřábek.

O to byla jejich rekonstrukce náročnější a nákladnější. Musely se celé rozebrat, odvézt do Kutné Hory, kde byly mimo jiné vyjmuté části ozařovány paprsky gama. A těch prací se udělalo mnohem víc. Například samotná varhanní skříň musela být po očištění pětkrát napuštěna ochrannými a dvakrát konzervačními látkami. Vyměnily se všechny membrány, upravily ladičky, čistily se i všechny kuželky a píšťaly.

Kolik vzduchu v píšťale, tolik vína

Píšťal mají milotické varhany 1 170 a ta největší má obsah 168 litrů. To proto, že právě tolik litrů vína mezi sebou kdysi vybrali milotičtí vinaři. Za dob Rakouska-Uherska byla totiž tradice, že si varhanáři vysloužili ke své mzdě tolik litrů vína, kolik se vešlo do největší píšťaly varhan.

Oprava varhan trvala asi dva roky a přišla na téměř dva miliony korun. Přispěla na ni obec, kraj, ministerstvo kultury i samotní obyvatelé, a to prostřednictvím sbírky v kostele.

Hodně úsilí však Milotické a zejména jejich faráře Jozefa Chovance stálo vůbec tuto akci rozjet. Dlouhou dobu se kolem varhan jen obcházelo. Přijel si je například prohlédnout arcibiskupský organolog, odborníci z krnovských varhanních firem a i státní organolog určený brněnskými památkáři.

Skříň z dob baroka se zachovala

A když pak jejich oprava konečně začala, znesnadňovala ji velká historická hodnota přední varhanní barokní skříně z roku 1704. Ta se v Miloticích na rozdíl od jiných míst zachovala.

"Mezi dvěma světovými válkami se hodně varhan přestavovalo a bohužel se přitom zlikvidovalo hodně původních barokních varhan. Karel Čápek však patřil ke stavitelům, kteří se ke starým nástrojům chovali šetrně," uvedl Vít Kadeřábek. A kutnohorským varhanářům jsou zase Milotičtí vděční za to, že opravu urychlili, a letošní Vánoce tak mohou oslavit v plné kráse s doprovodem varhan.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz