Farář Josef Chovanec ukazuje opravené varhany v kostele v Miloticích

Farář Josef Chovanec ukazuje opravené varhany v kostele v Miloticích | foto: Radek Miča, MAFRA

Varhany v Miloticích už krásně zní. A nelezou z nich červotoči

Varhany v milotickém kostele byly plné červotočů. Děvčata-varhanice si dokonce stýskala, že občas musejí přestat hrát, protože brouci vylézají z děr nad klapkami a skáčou jim na ruce.

Těch bolístek, nebo spíše bolestí měly zhruba sto let staré varhany mnohem více. Vlastně nebyly dokonalé hned po dokončení, i když je stavěl dobrý a uznávaný varhanář, Karel Čápek z Poličky.

"Byly velmi náchylné na změny počasí i znečištění. V poslední době už byly na hranici funkčnosti," říká Vít Kadeřábek, jednatel firmy Organa, která nástroj nedávno opravila. "Hodně poruchové byly i kvůli tomu, že Karel Čápek je stavěl z tradičních materiálů, ale použil vyspělejší technologii. Zřejmě se nový systém stavby varhan naučil v zahraničí, ale úplně nepochopil jeho princip," soudí Kadeřábek.

O to byla jejich rekonstrukce náročnější a nákladnější. Musely se celé rozebrat, odvézt do Kutné Hory, kde byly mimo jiné vyjmuté části ozařovány paprsky gama. A těch prací se udělalo mnohem víc. Například samotná varhanní skříň musela být po očištění pětkrát napuštěna ochrannými a dvakrát konzervačními látkami. Vyměnily se všechny membrány, upravily ladičky, čistily se i všechny kuželky a píšťaly.

Kolik vzduchu v píšťale, tolik vína

Píšťal mají milotické varhany 1 170 a ta největší má obsah 168 litrů. To proto, že právě tolik litrů vína mezi sebou kdysi vybrali milotičtí vinaři. Za dob Rakouska-Uherska byla totiž tradice, že si varhanáři vysloužili ke své mzdě tolik litrů vína, kolik se vešlo do největší píšťaly varhan.

Oprava varhan trvala asi dva roky a přišla na téměř dva miliony korun. Přispěla na ni obec, kraj, ministerstvo kultury i samotní obyvatelé, a to prostřednictvím sbírky v kostele.

Hodně úsilí však Milotické a zejména jejich faráře Jozefa Chovance stálo vůbec tuto akci rozjet. Dlouhou dobu se kolem varhan jen obcházelo. Přijel si je například prohlédnout arcibiskupský organolog, odborníci z krnovských varhanních firem a i státní organolog určený brněnskými památkáři.

Skříň z dob baroka se zachovala

A když pak jejich oprava konečně začala, znesnadňovala ji velká historická hodnota přední varhanní barokní skříně z roku 1704. Ta se v Miloticích na rozdíl od jiných míst zachovala.

"Mezi dvěma světovými válkami se hodně varhan přestavovalo a bohužel se přitom zlikvidovalo hodně původních barokních varhan. Karel Čápek však patřil ke stavitelům, kteří se ke starým nástrojům chovali šetrně," uvedl Vít Kadeřábek. A kutnohorským varhanářům jsou zase Milotičtí vděční za to, že opravu urychlili, a letošní Vánoce tak mohou oslavit v plné kráse s doprovodem varhan.