Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Včelaři z Čech bojují o úl Fráter, který je v muzeu na Moravě

  15:49aktualizováno  15:49
Moravské muzeum vlastní Včelaři ze Studnice na Náchodsku usilují o to, aby se do regionu vrátil unikátní starý včelí úl Fráter. Má podobu mnicha a je starý tak, že o něm psal už Alois Jirásek ve čtyřdílné románové kronice U nás. Úl stál do 60. let minulého století v Bakově na Náchodsku, než zamířil v roce 1967 na světovou výstavu do kanadského Montrealu.

Včelař Augustin Borůvka pamatuje chvíli, kdy úl Fráter zamířil na EXPO | foto: Petr Broulík, MF DNES

Poté úl skončil v pobočce národního zemědělského muzea na zámku Kačina. Odtud putoval do skanzenu v Rosicích u Brna a pro zámek Kačina vznikla podle včelařů jeho kopie. V Rosicích úl Fráter doplňuje světově unikátní expozici úlů jako je například Hruškův medomet či včelín hraběte Kolowrata Krakovského.

Včelaři ze Studnice na Náchodsku prý těžce nesli, že úl se už na Náchodsko nevrátil. Až loni se na včelaře ve Studnici obrátilo pražské ústředí Českého svazu včelařů, aby zjistilo vlastnictví vzácného úlu. O ten totiž jeví zájem Národní zemědělské muzeum v Praze.

Včelaři ze Studnice začali u pamětníků pátrat, jak to v 60. letech vlastně bylo. A našli záznamy, že úl Fráter stále patří studnickým včelařům a ti jej nikdy nikomu nedarovali ani neprodali. Pouze půjčili.

Unikátní úl Fráter, o němž psal ve svém díle i Alois Jirásek

Úl stával u boušínského faráře, Jiráskovy figury

V úlu Fráteru opatroval své včely páter Antonín Ondráček, boušínský farář, jedna z významných figur Jiráskovy kroniky. Alois Jirásek se o něm zmiňuje v části knihy, v níž čtenáře zavádí do roku 1823 a do zahrady přiléhající k boušínské faře. Píše přitom o zálibě pátera ve včelaření.

Páter měl v zahradě šest úlů a hned první z nich byl Fráter. Úl s podobou mnicha.

Na úl vzpomíná sedmaosmdesátiletý včelař Augustin Borůvka z Řešetovy Lhoty, který byl u toho, když si jej socialistický stát půjčoval na montrealskou výstavu.

"Sháněli tehdy nějakou lidovou raritu, která by lákala návštěvníky světové výstavy v Montrealu. A tu našli v úlu Fráter, o němž psal i Alois Jirásek," říká včelař. Vzpomíná, že úl nejdříve putoval k řezbářům do Červeného Kostelce, aby ho pro výstavu zrekonstruovali.

"A že si ho tehdy cenili! Pojistili ho v té době na celý jeden milion korun," říká Augustin Borůvka. Dobře si pamatuje, že úl nebyl po výstavě vrácen zpět. "Dělalo to dost blbý dojem. Dali ho na zámek Kačina a tam ho tak moc chtěli, že nakonec, když úl putoval do Rosic u Brna, nechali pro Kačinu vyrobit repliku," dodává.

Muzeum u Brna brání úl před vetřelci

Augustin Borůvka by se rád dožil, kdyby se úl po čtyřiceti letech vrátil tam, kam patří. "Do kraje patří, tady vznikl. V kraji, o němž psal Alois Jirásek, Božena Němcová. Tak proč má být někde na Moravě?" míní starý včelař.

Vladimír Holý ze Starkoče, jeden z členů studnické pobočky svazu včelařů, míní, že úl Fráter by mohl být například na pozemku obecního úřadu ve Studnici nebo v muzeu v Náchodě. "Tady by mohl obohatit sbírky. Proč by měli za ním jezdit lidé až do Rosic?" ptá se včelař Holý.

Provozovatel včelařského skanzenu a muzea v Rosicích u Brna se Josef Janoušek odmítl k problému úlu Fráter vyjádřit. "Genezi toho problému znám. Ale nebudu o tom s vámi mluvit," řekl a odkázal na pražské ústředí Českého svazu včelařů.

Při snaze pořídit do článku fotografii úlu Fráter odmítl Josef Janoušek umožnit fotografovi snímek pořídit. "V každém muzeu je zákaz fotografování. Já si nepřeji, abyste o problému úlu psali a nehodlám umožnit fotografovat v muzeu," rozčiloval se Josef Janoušek.

Předseda českého svazu včelařů Luděk Sojka nad tím krčí bezradně rameny. "Dali jsme panu Janouškovi takové kompetence, že může klidně odmítnout i zájezd, který do muzea přijede," říká.

Přestože Sojka nezpochybňuje, že úl Fráter patří včelařům ve Studnici, nevidí v současnosti žádný důvod, proč by měl vzácný úl opouštět muzeum v Rosicích u Brna.

"Je součástí větší expozice úlů od těch starších a historických až po ty moderní. Kdyby tuto ucelenou kolekci opustil, jeho význam by se snížil. Je mu dnes prostě lépe tam, kde je," míní Luděk Sojka a doufá, že to chápou i studničtí včelaři.

Autor:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Tři děti z vyhořelého domu pohřbili, rodina už v Oleksovicích nebydlí

Dům v Oleksovicích na Znojemsku, ve kterém v pondělí ráno při požáru zemřely...

Bez médií a nezvaných účastníků v úterý pozůstalí pohřbili tři děti, které minulé pondělí zemřely při požáru rodinného...

Trolejbusy s akumulátory pořizuje i Brno, energii umí vrátit do sítě

Brno budou nově brázdit trolejbusy se zabudovanými akumulátory a klimatizací.

Dopravní podnik města Brna má nově ve vozovém parku trolejbusy, které dokážou jet i se staženými sběrači – tedy bez...

Brněnské letiště stále čeká na probuzení, plán s Rumuny skončil fiaskem

Brněnské letiště v Tuřanech.

Už teď měly Brno spojovat nové pravidelné linky s Římem či Barcelonou. Nestalo se, padl totiž společný podnik s...

Najdete na iDNES.cz