Včela sající med

Včela sající med | foto: shutterstock.com

Včely málo posbíraly, med zdraží

  • 9
Není to taková katastrofa jako v Čechách, ale i my máme letos podstatně méně medu než v minulých letech. Tvrdí chovatelé včel z jižní Moravy. Vinu za to dávají hlavně počasí.

"Po dlouhé zimě přišlo velké teplo, stromy kvetly páté přes deváté a včely neměly dost času, aby z nich posbíraly nektar," vysvětluje jednu z příčin menšího množství medu včelař Libor Hanousek z Nemochovic na Vyškovsku.

Rámek v podobě, v jaké se zakládá včelám do úlu. Vše ostatní už je jejich prácePlástev, kterou si včely vytvoří samy, bez rámkuMed je vděčným lákaldem pro vosy i pro včely

Řepka málo kvetla a pak zaschla

"Řepky málo odnožily a bylo na nich méně květů než obvykle," popisuje dále Hanousek další důvod, proč nyní poptávka po domácím medu převyšuje nabídku.

"Řepky navíc kvůli vysokým teplotám tvořily méně nektaru a ten ještě častokrát zaschnul. Včely ho nemohly posbírat," dodává včelař Vít Marada z Hovoran na Hodonínsku.

Rámek, ze kterého chcete stáčet med, musíte nejprve zbavit včel

Smůlu měli chovatelé i v době, kdy včely nektar sbírají v lesích. Když totiž v červnu stromy kvetly, přišlo jako naschvál zase období dešťů.

Úplně špatné to však nebylo všude v kraji. "Zachránily mne potom akáty, ale i tak mám medu asi o třicet procent méně než v minulých letech," říká Marada.

Libor Hanousek je na tom hůř. "Letos mám jen třetinu toho, co obvykle," říká.

Prodávají pod cenou. Už několik let

Včelaři přiznávají, že i když měli špatný rok, med v zemi chybět nebude, obchodní společnosti ho přivezou. Z jižní Ameriky, Číny, Ukrajiny i dalších zemí, ale podle nich nebude tak kvalitní. Mimo jiné i proto, že v některých zemích se na rozdíl od Česka smí včely léčit antibiotiky.

"Někteří včelaři mají dokonce letos tak málo medu, že ho shánějí od kolegů, aby neztratili klienty, kteří si ho od nich již delší dobu kupují," říká Hanousek.

Rámek , ze kterého chcete stáčet med, musíte nejprve zbavit včel

Přestože za med chtějí někteří chovatelé nyní o trochu více, i tak podle nich jeho cena neodpovídá tomu, co je chov stojí.

"Vloni jsem například kilogram květového medu prodával za devadesát korun, letos ho nabízím za sto dvacet, a i tak jsem o dvacet i třicet korun pod cenou," říká včelař Jaroslav Blecha z Domašova u Brna.

Včely se nedají rušit od práce, kterou mají přesně rozdělenou Včely se nedají rušit od práce, kterou mají přesně rozdělenou Včelař ukazuje, odkud vylétnou trubci

Včelaři nyní připravují včely na zimu a ti, kteří jim vzali příliš mnoho medu, je budou muset více přikrmovat.