Zahradník František Vodrážka v unikátním skleníku v Hodoníně.

Zahradník František Vodrážka v unikátním skleníku v Hodoníně. | foto: Radek Miča, MAFRA

Ve skleníku mají rostliny z doby dinosaurů, na provoz ale chybí peníze

  • 5
Poklad v podobě vzácných pravěkých rostlin ukrýval chátrající skleník v areálu hodonínské nemocnice. O dvaceti druzích unikátních cykasů, které pamatují dobu dinosaurů, přitom dlouho nikdo nevěděl. Nejbohatší sbírku "živých zkamenělin" odhalili až poté, co si ředitel nemocnice Antonín Tesařík nechal vypracovat studii.

Paradoxem je, že ačkoli je podle odborníka na "živé zkameněliny" skleník druhově nejbohatší na území celé Moravy, nikdo o něm neví. Přitom obsahuje dokonce druhy zapsané na takzvaném Červeném seznamu ohrožených druhů rostlin.

Mají nejvíc druhů cykasů v zemi

"V České republice neexistuje skleník, který by se zaměřil na péči o přežití těchto pravěkých rostlin a zapojil do toho současně odborníky i veřejnost a zaměřil se přitom na vzdělávací projekty. Právě

pravěký skleník

Patří hodonínské nemocnici.

Uchovává se v něm přes dvacet druhů vzácných cykasů, jimž odborníci přezdívají "živé zkameněliny".

Ročně stojí provoz skleníku přes milion korun. Na ten ale nemá zdravotnické zařízení peníze.

Paradoxně je tak jednou z možných variant i zánik této zajímavosti, která by mohla do Hodonína přilákat turisty.

Hodonín by i přes neutěšený technický stav skleníku z padesátých let mohl být příležitostí pro tak výjimečný počin," myslí si odborník na cykasy Jan Vytopil.

Ředitel nemocnice neskrývá překvapení. "Když jsem zjistil, co se vlastně v našem skleníku skrývá, byl jsem tím velmi udivený. Cykasy jsou totiž nejvzácnějšími druhy rostlin na planetě. Ani věhlasné botanické zahrady v zemi nemají tolik dochovaných druhů těchto souputníků dinosaurů, jako má právě naše nemocnice," uvedl Tesařík.

Na provoz skleníku chybí peníze

O bytí či nebytí skleníku, který by do města bez turistických atrakcí mohl turisty nalákat, se právě teď začíná rozhodovat. Kraj totiž uložil nemocnici, aby vypracovala možné varianty jeho dalšího osudu.

Zahradník František Vodrážka v unikátním skleníku v Hodoníně.Zahradník František Vodrážka v unikátním skleníku v Hodoníně.

"Ve hře je jich hned několik. Od zániku, přes rozprodej vzácných rostlin, které střeží kamery i alarm, až po převod na Město Hodonín a přestěhování na turisticky atraktivnější místo," vyjmenoval ředitel Tesařík. Na provoz skleníku, který ročně přijde na milion korun, nemá nemocnice peníze.

"Při nedostatku financí nemůže naše zařízení toto břemeno vůbec nést. Proto už začínáme jednat s Jihomoravským krajem a mé naděje se upínají také k nově zvolenému zastupitelstvu," řekl Tesařík. Podle něho je jedna z variant přesun skleníku, který nutně potřebuje alespoň opravu rezivějícího pláště a výměnu poničených skel před zimou, třeba do prostoru sousedních lázní.

Zahradník František Vodrážka v unikátním skleníku v Hodoníně.

Zániku skleníku se budou snažit zabránit

"Cykasy nejsou až tak náročné. Když se dodrží určité podmínky při stěhování tak, aby nedošlo k narušení spleti prorostlých kořenů, mohly by i tuto operaci vzácné rostliny přežít," domnívá se šéfka Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Marie Tupá. Ta byla rozmanitostí uchovávaných druhů v hodonínském skleníku překvapená.

"I když cykasy sbírá i americký herec Brad Pitt a stojí až desetitisíce dolarů, budu se snažit najít řešení, jak jejich rozprodeji či zániku skleníku zabránit," slibuje budoucím návštěvníkům skleníku Tesařík.