Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V brněnských školkách je 200 míst navíc. Děti nastoupí v lednu

  15:30aktualizováno  15:30
Hned v prvním týdnu nového roku se v Brně otevřou dvě velké mateřské školky, každá s kapacitou sto míst. Zápisy jsou právě teď. Zatímco v Líšni o zápisu dávali vědět už před měsícem, v Brně-severu jako by novou školku před rodiči tajili.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V pondělí a úterý odpoledne mohou rodiče přinést přihlášku do nové školky v Horníkově ulici v Líšni. Letos v Líšni kvůli nedostatku míst nepřijali 250 dětí. Starosta Břetislav Štefan z ČSSD proto prosadil rychlou rekonstrukci přízemí základní školy a ve čtvrti tak přibyly čtyři nové třídy mateřinky.

"V mimořádném přijímacím řízení zvýhodníme především rodiče, kteří mají bydliště v Líšni a vracejí se do práce a matky samoživitelky," řekl Štefan.

Dodal, že s velkou pravděpodobností zbudou místa i pro děti ze sousedních čtvrtí, jako jsou Vinohrady, Slatina nebo Židenice. Podle jeho odhadů se nová školka za skoro pět milionů korun zaplní nejpozději v září, kdy nastoupí děti po běžném únorovém přijímacím řízení.

V Líšni se jiné dvě nové třídy pro bezmála padesát dětí otevřely už začátkem září v ulici bratří Pelíšků. "Za poslední tři roky jsme navýšili počet míst ve školkách o tři stovky," shrnul starosta.

Radnice si totiž nechala vypracovat studii, která potvrdila, že v Líšni žije o několik procent víc mladých lidí než v jiných čtvrtích. "U nás je tedy předpoklad, že babyboom bude teprve kulminovat. Jsem optimista a myslím, že děti tady budou," vysvětlil starosta.

V Černých Polích jsou zatím na informace skoupí

Nová školka pro sto dětí se chystá také v Bieblově ulici v Černých Polích. Ačkoliv by si rodiče měli přijít vyzvednout přihlášku už příští pondělí, 26. listopadu, radnice ještě datum ani oficiálně nezveřejnila. "Čekali jsme na zapsání do rejstříku škol," uvedl mluvčí radnice Brno-sever Martin Ingr.

Na internetových stránkách radnice ani školky také žádné informace o nových třídách ani o kritériích přijetí nejsou. Opoziční zastupitel Brna-severu Petr Hladík z KDU-ČSL nad tím kroutí hlavou.

"Nechápu, proč radnice včas neinformovala o otevření školky. Každý rodič přece potřebuje plánovat svůj osobní a pracovní život, momentálně ale nikdo nic o termínu přijímacího řízení neví," řekl Hladík. "Vypadá to, jako by novou školku chtěli utajit," dodal.

Podle ředitelky Ireny Šopíkové ale už nyní hodně rodičů do školky volá a ptá se. "Chtějí k nám přestoupit děti i z jiných školek, zajímá se hodně rodičů tříletých dětí. Teprve teď ale končí stavební práce, takže jsme nemohli o zápisu informovat dřív," popsala ředitelka školky.

Veškeré informace pro rodiče školka zveřejní tento týden. Informační letáčky o nové školce najdou lidé také v místních obchodech a v čekárnách u dětských lékařů.

Rodičům v druhé největší brněnské čtvrti nová školka pomůže. Díky ní dostane místo čtvrtina z více než čtyř set letošních nepřijatých dětí. Rekonstrukce čtyřtřídní školky v Bieblově ulici stála nakonec místo patnácti milionů více než třicet tři milionů korun, v provozu bude od 6. ledna 2014.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz