Ve Slavkově se po letech obnoví tradice vaření piva (ilustrační snímek).

Ve Slavkově se po letech obnoví tradice vaření piva (ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ve Slavkově začnou vařit pivo. Do lahví nepůjde, bude se jen čepovat

  • 9
Ve Slavkově se pivo už desítky let nevaří. Pivovarnickou tradici, která sahá až do 16. století, tu teď ale chce obnovit společnost Destila. První várku minipivovar uvaří už v první čtvrtině příštího roku, půjde hlavně o nepasterizovaná a nefiltrovaná piva.

Psal se rok 1570 a Slavkov právě od měšťana Faytle Šenkopa odkoupil za 1 100 zlatých Panský dům včetně míšních kádí či pivovarských kadeček. Tak praví první písemný záznam, který dokazuje, že se ve Slavkově u Brna vařilo pivo. Předlouhou tradici chce teď obnovit společnost Destila.

Do vaření piva se firma nepouští z ničeho nic. Destila už totiž podobných malých pivovarů vybudovala v sedmi zemích světa skoro čtyřicítku. "Zatím jsme pivovary jenom dodávali. Občas je ale nutné si nějakou technologii vyzkoušet či ukázat provoz novým zákazníkům. Vlastní minipivovar k tomu bude ideální," vysvětlil jednatel společnosti Jiří Hořava.

Žádná europiva vyrábět nebudeme, slibuje firma

K ochutnání podle Hořavy nebudou v novém slavkovském pivovaru žádná europiva. "Chceme vařit nepasterizovaná a nefiltrovaná piva. Do lahví náš zlatavý mok rozhodně nepůjde, budeme ho výhradně čepovat," konstatoval Hořava.

Zákazníci nového minipivovaru by mohli okusit čtyři až osm druhů. "Přesněji to budeme vědět, až bude pivovar stát a vybereme sládka, který se o něj bude starat," dodal Hořava. První várku chce přitom Destila uvařit v první čtvrtině příštího roku.

Nová budova pivovaru teď za desítky milionů roste na místě, kde kdysi stál druhý panský slavkovský pivovar a mlýn. Její součástí bude i restaurace, kde se má vyrobené pivo rovnou čepovat. "Ale už se nás na naše pivo ptají i restaurace z okolí, takže počítáme, že to nebude jediný výčep s logem našeho piva," řekl Hořava.

A hospodští jeho slova potvrzují. "Zákazníky nyní snadněji přilákáme na novinky a méně typické chutě. Brzy u nás chceme čepovat třeba nepasterizované pivo ze strakonického městského pivovaru. Pokud budeme vidět zajímavou nabídku i ve Slavkově, určitě se s nimi rádi domluvíme," vysvětlila například manažerka slavkovské restaurace Bonaparte Lenka Slezáková.

Vyškov chystá velikonoční stout

Snahu odlišit se považuje za důležitou i další pivovar, který se po letech útlumu na Vyškovsku díky novému nájemci nedávno zmátořil. Pivovar Vyškov tak teď například po valentýnském speciálu India pale navařil na Velikonoce styl stout.

"Ve světě se eviduje více než osmdesátka pivních kategorií. Lednice průměrného Čecha ovšem zpravidla chladí jen jediný druh piva. Budeme rádi, když se to změní," zdůraznil Roman Holoubek z vyškovského pivovaru.

Zatímco vyškovský průmyslový pivovar loni uvařil patnáct tisíc hektolitrů piva a Starobrno celý milion, ambice Slavkovských jsou mnohem skromnější. "Chtěli bychom vařit asi čtyři tisíce hektolitrů," uzavřel Hořava.