Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Ve Velkých Pavlovicích padl téměř čtyřicetiletý teplotní rekord, začínají kvést petrklíče

  • 0
Ve Velkých Pavlovicích dnes teploměr stoupl až na 18,9 stupně a padl zde téměř čtyřicetiletý rekord. Tepleji tady bylo naposledy v roce 1969. V ostatních místech kraje se teploty pohybovaly kolem 18 stupňů a na oteplení v posledních dnech už příroda začala i trochu reagovat.

"Když jsem vyhrabávala listí na zahrádce, zjistila jsem, že záhonech začínají rašit hyacinty a narcisy," říká Jiřina Homolová, tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska.

"Stromům ale toto teplo nevadí. Občas se na podzim stává, že na větvích jsou ještě jablka a současně vykvetou některé pupeny," dodala.

Zahradám překvapivé teplo neuškodí
"Začínají kvést i petrklíče. Možná pak budou mít na jaře méně květů, ale jinak toto počasí zahrádkám spíš prospívá. Rajčata a další zelenina může ještě dozrávat a trávníky sílí," uvedl předseda zahrádkářské organizace ve Vyškově Jaroslav Horák.

"Ze zahrady jsem si nyní donesl domů i fialky, ale to není nic mimořádného. Když je teplý podzim, stává se, že i na některých keřích nebo stromech se objeví květy. A na trávníku vykvetou pampelišky," říká brněnský botanik Vladimír Řehořek.

Podle něj tato "jarovizace" může souviset i se studeným zářím. "Rostliny se nachystaly na příští rok a teplo je probudilo. Jakmile se však ochladí, zase se to srovná," dodal.

Ani zemědělcům toto počasí nevadí. Naopak. "Získali jsme tak čas, abychom zaseli pšenici. A vyhovuje nám i díky tomu, že se nyní lépe obdělávají těžké jílovité půdy," uvedl agronom společnosti Zemas Čejč Jaroslav Zahrádka.

A podle něj si ho pochvalují i vinaři. "Ti, kteří mají ještě nějaké víno ve vinici, budou mít dobré pozdní sběry," říká.
Dokonce i ježkům toto teplo přišlo vhod.

"Menší mláďata mohou ještě dohnat váhový deficit. Pokud totiž mají méně než půl kilogramu, jejich šance na přežití zimy není moc velká," uvedl Roman Zajíček z brněnské Agentury ochrany přírody a krajiny.