Ve vile Tugendhat se už topí, na konci února se otevře návštěvníkům

  10:05aktualizováno  10:05
Opravy světoznámé funkcionalistické vily Tugendhat finišují. Dlažba před vilou je položená a v kotelně se topí v unikátních kamnech. Na poslední práce mají řemeslníci už jen pár týdnů. Za dva měsíce je kolaudace a slavnostní otevření brněnské památky UNESCO proběhne 29. února.

Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka UNESCO otevře veřejnosti. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Kotelna ve vile už má dvojici unikátních kamen firmy Strobell. Ve středu do nich při kontrolním dnu přiložil i brněnský primátor Roman Onderka. "Původní topná soustava ve vile odpovídá době její stavby. Potřebné součástky pro její opravu jsme proto museli hledat ve starých domech. Díky tomu se na nich také použilo jen minimum duplikátů," řekl Onderka.

Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka
Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka

Z kotelny ústí výtah pro odvoz popela. Společně s kamny se na něj od jara příštího roku mohou podívat i návštěvníci vily. "Prohlídka kotelny bude součástí jednoho z okruhů. Zájemci sem budou vstupovat několikrát denně," uvedla vedoucí vily Tugendhat Iveta Černá.

Lidé se tady také mimo jiné dozvědí, že původní majitelé protopili v kamnech během zimy jeden železniční vagon koksu.

V kamnech zatopí jen při vzácných příležitostech

I když jsou historická kamna funkční, topit se v nich bude jen při mimořádných příležitostech. Vila je totiž napojena na městskou horkovodní síť.

Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka
Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka
Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka

V kotelně je již hotové obložení stěn původními kachličkami a má už i dobové vypínače a osvětlení. V ostatních místnostech zatím pokrývá podlahy papír, a unikátní okna zakrývá igelit. Přesto se sem již brzy začne vozit restaurovaný nábytek, aby návštěvníci mohli obdivovat i její původní vybavení.

"O jejich nákupu jednáme s potomky původních majitelů. Jednou z jejich podmínek je, aby se nábytek umístil přímo ve vile," poznamenal Roman Onderka.

Na zahradě pod vilou se zelená trávník

Zelené čtverce husté trávy na zahradě pod vilou až budí zdání, že je léto. A se spoustou popadaného listí tvoří zvláštní kontrast. Hned pod unikátními okny, která nabízejí nádherný výhled do přírody, již stavebníci instalovali travertinové schody. Ty nyní potřebují určitou dobu na to, aby se bezpečně usadily, a proto na ně nikdo nesmí po nějaký čas vstupovat.

Fotogalerie

Město chce dosáhnout co největší autenticity nejen uvnitř vily, ale i v zahradě kolem ní. To se týká mimo jiné i opěrné zdi a skalky u schodů. A i v tomto případě vycházeli odborníci z dobových fotografií. Nejen tedy slavná památka, ale i její okolí dostávají původní podobou z období jejího vzniku, tedy z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století.

S výstavbou vily, kterou navrhl architekt Mies van der Rohe, se v Černých Polích začalo v létě 1929. Rodina Tugendhatových se do ní nastěhovala v prosinci roku 1930. O osm let později se odsud odstěhovala v obavě před nacisty.

Do rekonstrukce vily Tugendhat, která již řadu let figuruje na seznamu památek UNESCO, se řemeslníci pustili na začátku minulého roku. Lidé měli možnost podrobný průběh stavebních prací po celou dobu sledovat na stránkách tugendhat.eu.

"Myslím si, že je to dobrý způsob, jak předejít pochybnostem, zda se peníze na opravy vynakládají správným způsobem," soudí brněnský primátor Roman Onderka. Celkové náklady na obnovu vzácné stavby dosahují 165 milionů korun.

První veřejné prohlídky v budově, která je výjimečnou ukázkou funkcionalistické architektury, se po více než dvouleté rekonstrukci uskuteční 3. března příštího roku.

Autor:


Nejčtenější

Miliardářova oplocená obora právně neexistuje, úředníci udělali chybu

Do radějovské obory miliardáře Leoše Novotného staršího se běžný smrtelník...

Trofejní kusy zvěře v hodnotě i stovek tisíc korun chová bezmála 14 let uprostřed bělokarpatských kopců u Radějova na...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Muž ztratil hodinky za čtvrt milionu, pátrají po nich policisté

Hodinky Mont Blanc, které ztratil šestatřicetiletý muž z Brněnska.

O hodinky za čtvrt milionu korun přišel při večírku šestatřicetiletý muž v Brně. Když se ráno probudil, zjistil, že je...

VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Další z rubriky

Nastupující vláda v Brně představila koaliční smlouvu a jména náměstků

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Koaliční smlouvu společně s programovým prohlášením budoucí rady představila nová nastupující brněnská koalice složená...

Ve výrobním areálu ve Velkých Opatovicích hořelo, škoda je 1,5 milionu

Hasiči zasahovali u požáru ve výrobním areálu ve Velkých Opatovicích na...

Ve výrobním areálu ve Velkých Opatovicích na Blanensku v úterý odpoledne hořelo. Příčina požáru se vyšetřuje, nikdo se...

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz