Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petra Klimková, MF DNES

Ve Vyškově letos skončí privatizace bytů, město teď slibuje opravy

  • 0
Ve Vyškově letos po sedmi letech skončí privatizace obecních bytů. Nyní dojde na prodej posledních zhruba dvou set nemovitostí a město slibuje, že peníze získané prodejem tří a půl tisíce bytů znovu investuje do bydlení. Už se chystají další opravy sídlišť, silnic a chodníků.

Město si od prodeje slibuje asi šedesát milionů korun, které pohltí takzvaný fond bydlení. "Zastupitelstvo se dohodlo, že peníze z tohoto účtu mohou být čerpány pouze na bydlení, takže je opět investujeme třeba při rekonstrukci sídlišť," řekl starosta Vyškova Jiří Piňos (ČSSD).

Už letos se tak zvelebení svého okolí dočkají obyvatelé hned tří vyškovských sídlišť. Další etapy oprav budou pokračovat u Smetanova nábřeží a na sídlišti Osvobození. První zásahy pak podstoupí sídliště Kapitána Otakara Jaroše.

Oprava sídlišť ve Vyškově

Sídliště Kapitána Otakara Jaroše Rekonstruovat se bude silnice a chodníky, vzniknou parkovací místa.

Smetanovo nábřeží Opraví se silnice v levé části sídliště k požární zbrojnici. Přibudou místa k parkování, upraví se zeleň i osvětlení.

Sídliště Osvobození Promění se vnitroblok před základní školou.

"Budeme opravovat hlavně silnice a chodníky, které už zdaleka nevyhovují současným potřebám," popsal Piňos. Celkem hodlá město do těchto prací letos investovat asi patnáct milionů korun.

Sociální byty a bydlení pro lékaře

Privatizaci posledních bytů až doteď zdržovalo zástavní právo. "U některých bytů jsou totiž vybudované půdní vestavby, na které Vyškov dostal od státu dotace. Jenže zástavnímu právu kvůli nim podléhaly celé domy," vysvětlil Piňos.

Podle něj se městu letos konečně podařilo zástavní právo omezit pouze na samotné půdní byty, a odprodání zájemcům tak už nic nebrání.

Vyškov si ovšem i tak nechá asi tři sta padesát dalších bytů. Vedení města je zamýšlí používat pro dva zvláštní případy. Jednak jako sociální bydlení, které ale nebude moci získat každý. Zájemci musí mít trvalé bydliště ve Vyškově, nedlužit městu žádné peníze a dokumenty prokázat svou zdravotní či sociální potřebnost.

Druhým důvodem, proč si radnice byty nechává, jsou městské zájmy. "Nabídneme je například lékařům, kteří by chtěli přijít do vyškovské nemocnice," vykreslil Piňos.

Chodníky, světla a květiny

Sídliště ale letos nebudou tím jediným, co se ve Vyškově dočká proměny k lepšímu. Rekonstrukcí projde i silnice v ulici Tržiště. Dlažební kostky, hrboly a koleje by měl nahradit rovný povrch.

"Upraví se také chodníky a veřejné osvětlení, vzniknou nová parkovací místa. Vše v úseku od kruhového objezdu po most v ulici Joklova," shrnula vyškovská mluvčí Dana Bednářová. Práce podle ní budou stát asi sedm milionů korun. Právě kruhový objezd slibuje radnice na léto osázet květinami.

,