Politická situace ve Zbýšově souvisí s někdejší těžbou černého uhlí. Místní horníci vždy komunisty podporovali.

Politická situace ve Zbýšově souvisí s někdejší těžbou černého uhlí. Místní horníci vždy komunisty podporovali. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Proč to měnit, když to šlape. Ve Zbýšově i po revoluci vládnou komunisté

  • 8
Za kulturou do Zbýšova se sjíždějí lidé z celého okolí, mladí mají pravidelné sportovní akce, v plánu je stavba nové školní tělocvičny i hasičské zbrojnice. Čtyřtisícové město na Brněnsku nevypadá, jako kdyby se tam zastavil čas. Tedy pokud se nepodíváte na výsledky voleb. I 25 let po revoluci je stále vyhrávají komunisté.

„Neměnil bych. Lidé kolem vidí, jak se chovají jiné strany v okolních městech, jak to tam rozkrádají,“ pochvaluje si důchodce Jan, který nechtěl uvést celé jméno.

Už v roce 1994 vyhrála ve Zbýšově KSČM se sedmi z celkových 15 mandátů. Nyní sice mají o dva méně, ale stále jsou jasně nejsilnější stranou v obci. Starosta Vratislav Široký je v čele Zbýšova už 16 let. „Baví mě to, jinak bych to nedělal, a užíval si důchod,“ říká. Za KSČM kandiduje vždy jako nezávislý.

Že ve městě vládne strana, která navazuje na někdejší KSČ, jež udržovala v zemi nesvobodný režim, místním většinou nevadí. Velkou a malou politiku si tolik nespojují. Ostatně v parlamentních volbách tu komunisté už tak dominantní pozici nemají, porážejí je sociální demokraté.

„Pro město dělají (komunisté) hodně. Máme opravenou školu, pořádají karnevaly pro děti, teď jsme tady měli světélkový průvod, stezku odvahy a pořád je tu nějaké divadlo,“ líčí Lenka Večeřová, číšnice ve zbýšovské hospodě.

Podle místních ve městě vše funguje a hlavně starší generace si ani nedovede představit ve vedení města jinou stranu. „Samozřejmě, že jsem volil komunisty, když to šlape, není důvod to měnit,“ okomentoval děvětasedmdesátiletý důchodce Karel, který pracoval jako horník v místním dole.

Komunisty drží bývalí horníci

A právě s někdejší těžbou černého uhlí ve Zbýšově, která skončila v 90. letech, zdejší politická situace souvisí. Místní horníci vždy komunisty podporovali.

„Když se podíváme na volební výsledky po roce 1989, tak v téhle části jižní Moravy zůstala podpora velmi nadstandardní. Pojí se to nejen s onou hornickou tradicí, která tady byla, ale i s tím, že tahle část republiky na tom není ekonomicky zrovna nejlépe,“ vysvětluje politolog Lubomír Kopeček, který působí na Masarykově univerzitě v Brně.

Tento trend potvrzuje i další bývalé hornické město, nedaleké Oslavany. „Jsou známé z éry první republiky tím, že tam bylo velmi silné stávkové hnutí a jedna z největších protestních akcí horníků za meziválečnou éru. A už tehdy tam byla silná podpora komunistické strany,“ dodává Kopeček.

Mají názory, ale nevyhraňují se. Vycházíme s nimi, zní z ODS

I přesto, že je i v Oslavanech stále silná voličská základna komunistů, kteří posledních 25 let kromě jednoho volebního období vždy vítězili, město vede jiná strana. V čele je už 16 let ODS, která s komunisty vládnout nechce.

I v nedalekých Oslavanech mají komunisté silnou pozici. Nyní tam však vládne ODS.

„Mají svoje názory, ale nevyhraňují se, nedá se tedy říct, že jsou v opozici. Jsou mimo koalici a my s nimi vycházíme. Hlavně, že se shodneme a neznepříjemňujeme lidem život jen proto, že jsme z jiných stran,“ uvedl starosta Vít Aldorf.

„Respektujeme se, není to jako ve velkém městě, kde si jdou členové různých stran po krku,“ potvrzuje Zdena Šalplachtová (KSČM).

I v nedalekých Ivančicích pravidelně vítězí komunisté. Letos se zde ale koalice poskládala z jednotlivých mandátů Sdružení politického hnutí Starostové a nezávislí a nezávislých kandidátů. „Volební zákon umožňuje vyšachovat vítěznou stranu, nedá se nic dělat,“ popsal zklamaně bývalý starosta Vojtěch Adam (KSČM), který město vedl od roku 2002.