Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

  15:16aktualizováno  15:16
Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z nejizolovanějších lokalit v Albánii. Dodnes za ní stojí stará pastevecká svatyně, kam si místní chodí usmiřovat démony.

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého byzantského kostela. | foto: R. Dobra

Fotogalerie

Právě okolí této svatyně stojící na základech zaniklého byzantského kostela zkoumali brněnští archeologové. V oltářích našli nejen zbytky svíček a mincí, ale také zvířecí oběti. Jenže staré pouhých několik dní.

„Byli jsme tam pár dní po slunovratu, takže je možné, že s tím rituál souvisel,“ říká člen archeologického týmu Michal Hlavica z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Archeologové z obětí rozpoznali, že se jedná o rituály známé už z předkřesťanské doby. Lidé si u svatyní usmiřují démony výměnou za zdraví a štěstí svých rodin.

Takový nález je v Evropě už výjimečný. „Jedná se o mizející kult, který se objevoval na slovanském teritoriu. Může to být jeden z posledních přežívajících dokladů této tradice, která má sloužit jako ochrana třeba proti nemocem,“ říká archeolog Hlavica. „Místní mají místo spojené s něčím dobrým. Vážou se k němu i fragmenty mýtů. Povídá se, že v oblasti stál dubový háj a často sem uhazovaly blesky. Jeden měl dokonce zabít býka, který se tam zatoulal,“ dodal Hlavica.

Výzkum jako v 19. století

Archeologové v oblasti objevili třeba i zbytky pazourkové čepele nebo hrotu šípu z období paleolitu. Na jih Albánie se proto chtějí vrátit už příští rok s větším týmem odborníků, zejména etnologů.

Bádání archeologům ztěžovalo nejen nepříznivé počasí, ale především fakt, že horské oblasti jsou neprozkoumaným územím. „Je to pro nás velká výzva i co se týče metodologie. Obvykle pracujeme v místech, o kterých máme hodně informací a už od stolu si můžeme určit strategii. V Albánii jsme pracovali v podstatě jako archeologové v 19. století,“ líčí vedoucí archeologického týmu Věra Klontza.

Brněnské archeology do neprozkoumaných končin jižní Albánie pozvala iniciativa Všechny tváře Albánie, která se snaží zpřístupnit turistům izolované horské oblasti balkánské země a zároveň tak pozvednout špatnou ekonomickou situaci v tamních vískách. V zemi značí už druhým rokem turistické trasy.

„Snažíme se propojit horské oblasti s pobřežím Albánie, kde už turistika funguje. Zároveň do lokality přivážíme další odborníky z Česka. Prvními byli právě archeologové z Masarykovy univerzity,“ uvedl albanolog a vedoucí iniciativy Robert Dobra.

„Když přijedete do Nivici v Albánii, máte z toho úplně jiný pocit než z vesnic v Česku. Narazíte tam jen na salaše a polní cesty. Venkov je velmi chudobný. Nejsou tam příležitosti na živobytí, kromě toho, když lidé mají své stádo nebo něco pěstují,“ popsal Dobra.

Skoro tři desítky dobrovolníků se do Albánie vydaly už podruhé. Zatím stihly označit na 120 kilometrů turistických tras. Archeologové, kteří s dobrovolníky spolupracovali, měli za úkol vytipovat místa, která by pomohla turistiku v izolované oblasti pozvednout.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz