Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

  15:16aktualizováno  15:16
Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z nejizolovanějších lokalit v Albánii. Dodnes za ní stojí stará pastevecká svatyně, kam si místní chodí usmiřovat démony.

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého byzantského kostela. | foto: R. Dobra

Fotogalerie

Právě okolí této svatyně stojící na základech zaniklého byzantského kostela zkoumali brněnští archeologové. V oltářích našli nejen zbytky svíček a mincí, ale také zvířecí oběti. Jenže staré pouhých několik dní.

„Byli jsme tam pár dní po slunovratu, takže je možné, že s tím rituál souvisel,“ říká člen archeologického týmu Michal Hlavica z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Archeologové z obětí rozpoznali, že se jedná o rituály známé už z předkřesťanské doby. Lidé si u svatyní usmiřují démony výměnou za zdraví a štěstí svých rodin.

Takový nález je v Evropě už výjimečný. „Jedná se o mizející kult, který se objevoval na slovanském teritoriu. Může to být jeden z posledních přežívajících dokladů této tradice, která má sloužit jako ochrana třeba proti nemocem,“ říká archeolog Hlavica. „Místní mají místo spojené s něčím dobrým. Vážou se k němu i fragmenty mýtů. Povídá se, že v oblasti stál dubový háj a často sem uhazovaly blesky. Jeden měl dokonce zabít býka, který se tam zatoulal,“ dodal Hlavica.

Výzkum jako v 19. století

Archeologové v oblasti objevili třeba i zbytky pazourkové čepele nebo hrotu šípu z období paleolitu. Na jih Albánie se proto chtějí vrátit už příští rok s větším týmem odborníků, zejména etnologů.

Bádání archeologům ztěžovalo nejen nepříznivé počasí, ale především fakt, že horské oblasti jsou neprozkoumaným územím. „Je to pro nás velká výzva i co se týče metodologie. Obvykle pracujeme v místech, o kterých máme hodně informací a už od stolu si můžeme určit strategii. V Albánii jsme pracovali v podstatě jako archeologové v 19. století,“ líčí vedoucí archeologického týmu Věra Klontza.

Brněnské archeology do neprozkoumaných končin jižní Albánie pozvala iniciativa Všechny tváře Albánie, která se snaží zpřístupnit turistům izolované horské oblasti balkánské země a zároveň tak pozvednout špatnou ekonomickou situaci v tamních vískách. V zemi značí už druhým rokem turistické trasy.

„Snažíme se propojit horské oblasti s pobřežím Albánie, kde už turistika funguje. Zároveň do lokality přivážíme další odborníky z Česka. Prvními byli právě archeologové z Masarykovy univerzity,“ uvedl albanolog a vedoucí iniciativy Robert Dobra.

„Když přijedete do Nivici v Albánii, máte z toho úplně jiný pocit než z vesnic v Česku. Narazíte tam jen na salaše a polní cesty. Venkov je velmi chudobný. Nejsou tam příležitosti na živobytí, kromě toho, když lidé mají své stádo nebo něco pěstují,“ popsal Dobra.

Skoro tři desítky dobrovolníků se do Albánie vydaly už podruhé. Zatím stihly označit na 120 kilometrů turistických tras. Archeologové, kteří s dobrovolníky spolupracovali, měli za úkol vytipovat místa, která by pomohla turistiku v izolované oblasti pozvednout.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

VIDEO: Býk utekl z jatek a přeplaval řeku, u Hodonína ho zastřelili

Býk utekl z jatek a přeplaval řeku

Jen o pár hodin si prodloužil život býk, který uprchl při přepravě na jatka ve slovenské Holíči a překonal řeku Moravu....

Na Hodonínsku se vlak střetl s autem, jeden člověk je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Železniční trať u Veselí nad Moravou na Hodonínsku uzavřela odpoledne srážka osobního automobilu s vlakem. Jeden člověk...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz