Skalní lesostep pod Ketkovským hradem je stále ještě velmi cenná. Množství keřů...

Skalní lesostep pod Ketkovským hradem je stále ještě velmi cenná. Množství keřů a stromů v záběru ale jasně ukazuje, že zarůstá. | foto: Václav Křivan

Největší přírodní rezervace v Česku má zaniknout, vědci se bouří

  • 11
Ministerstvo životního prostředí hodlá zrušit největší přírodní rezervaci v republice a nahradit ji dvěma menšími. Odvolává se na nařízení vlády. Vědci a odborníci ostře protestují, podle nich tak zanikne mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů

Přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice se nachází v kaňonech stejnojmenných řek na hranici Vysočiny a Jihomoravského kraje. Táhne se od Náměště nad Oslavou po Čučice. Proti jejímu rozdělení protestují přírodovědci nejrůznějších oborů. Mimo jiné i proto, že plocha rezervace by se měla zmenšit ze současných 2310 hektarů na 757 hektarů.

„Hlavním problémem je, že rezervaci se po desetiletí nedostávalo potřebné péče. Velká část cenných lesostepí a stepí zarostla lesem. Na mnohá místa zase byly vysazovány jehličnaté monokultury,“ upozornil předseda České společnosti pro ekologii David Storch.

Řešením je podle něj náprava, nikoli zmenšení chráněného území. „Chráněná území musejí být co největší, aby v nich ohrožené organizmy měly šanci přežít,“ doplnil.

Podle odborníků navíc vytyčení nových rezervací nebere ohled na organismy, které na území žijí. „Jedním z hlavních cílů připravované rezervace má být péče o chráněného a kriticky ohroženého motýla jasoně dymnivkového, jenomže plocha, na které jasoni žijí, v rezervaci vůbec nebude,“ zdůraznil entomolog a ochránce přírody Václav Křivan z ČSOP Chaloupky.

Stejné je to i u řeřišničníka skalního. „Místo nejbohatšího výskytu této silně ohrožené rostliny se do nových rezervací také nedostalo,“ podotkla botanička Ester Ekrtová.

Staré duby v hustém porostu hynou

Přírodovědci nesouhlasí ani s plánovanými způsoby péče. Většina lesů v nových rezervacích má být ponechána samovolnému vývoji, což vede k hustému lesu.

„Jeden z našich nejkrásnějších a nejohroženějších brouků, zákonem chráněný krasec dubový, potřebuje k životu staré, osluněné duby. Ale staré duby v hustém lese nejsou osluněné, v konkurenci mladších stromů navíc rychle hynou,“ uvedl docent Jan Farkač z České společnosti entomologické.

Ohrožení brouci a rostliny

Tesařík Stenurella septempunctata

Krasec dubový

Tesařík obrovský

Jasoň dymnivkový

Orchidej jazýček jadranský

Na špatně nastavený režim podle něj doplatí také mezinárodně chránění brouci tesařík obrovský a páchník hnědý. Rozloha ploch, na kterých má být v rezervaci o staré duby pečováno, je podle něj zcela nedostatečná.

Zarůstání otevřených ploch ochuzuje přírodu i podle Lukáše Čížka. Ten je jedním z autorů článku, který problém rozebírá v dubnovém čísle časopisu Vesmír. „Je nezbytné lesy prosvětlit, pást v nich. A vůbec pečovat o rezervace tak, aby to vyhovovalo ohroženým organizmům, které v nich žijí. Zní to jako samozřejmost, ale velmi často se to neděje,“ zmínil.

Ministerstvo rozhodnutí zdůvodňuje nařízením vlády, kterým byl schválen národní seznam evropsky významných lokalit. „Návrh na vymezení národní přírodní rezervace v této lokalitě doporučila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR po diskuzi s ministerstvem a krajskými úřady. Výběr lokalit zohlednil i stávající a dlouholetý způsob užívání,“ sdělila mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Podle ní rozhodnutí neznamená, že by ministerstvo rušilo dosavadní ochranu, která je v lokalitě vyhlášena. „O ochraně celého území evropsky významné lokality se ještě povede diskuze. V průběhu dubna proběhne se zástupci ekologických organizací jednání, které by mělo celou věc posunout dál a sporné otázky vydiskutovat,“ dodala.