Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci se nemohou dočkat, až zase budou mrznout

  14:11aktualizováno  14:11
Silný vítr a mráz neleká brněnské vědce z Masarykovy univerzity, kteří se pomalu chystají k další vědecké expedici na antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela. Právě naopak. Klimatologové, fyziologové a další experti, kteří odletí na českou základnu 25. prosince, už počítají dny.

Ilustrační foto | foto: www.piranhafilm.cz

"Nemůžu se dočkat, k jižnímu polárnímu kruhu se vydávám asi podesáté a vždycky se těším," říká nestor brněnských polárních badatelů Pavel Prošek z přírodovědecké fakulty.

Každý člen polárního týmu musí disponovat kromě znalostí i slušnou fyzickou kondicí, aby zvládl pochody za větru a mrazu.

"Někdy je třeba pracovat i patnáct až dvacet kilometrů od základny. To pak spíme v provizorních stanových táborech. Člověk si zkrátka musí zvyknout na fyzickou nepohodu. Někdy vás vítr profoukne až do morku kostí, jíte konzervy, ale všechno to stojí za to," líčí Miloš Barták z přírodovědecké fakulty.

Je to už posedmé, co se Miloš Barták vydává do ledové země. Pětačtyřicetiletý botanik z přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity je členem vědecké expedice, která koncem roku vyráží na antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela.

Jeho oborem je fyziologie rostlin. Zkoumá třeba, jak reagují mechy a lišejníky na stresové faktory, jako je třeba prudká změna teploty. V oblasti Antarktidy se podle něj podnebí otepluje nejvýrazněji na zeměkouli -za posledních padesát let se tam teplota zvedla v průměru o dva a půl stupně. Tyto poznatky se hodí při zkoumání, jak bude reagovat na oteplování celá naše planeta.

Letošní tým bude nejpočetnější a čeští experti na ledové kraje také vylepší svoji spolupráci. Český výzkum v oblasti Antarktidy a Arktidy začne koordinovat Národní centrum výzkumu polárních oblastí, které včera vzniklo v Brně.

Představitelé Masarykovy univerzity podepsali smlouvu o založení centra se zástupci dalších šesti institucí, které v Česku polární oblasti Země zkoumají.

Na stanici vědci pracují 24 hodin denně
Na polární stanici se pracuje prakticky nonstop. "Loni jsme si párkrát zahráli na kytaru, protože se slavily troje kulatiny," říká Barták.

Jídlo je skromné a ne vždy se podaří. Kuchaře nemají, a tak se ve vaření vědci střídají. Po večerech nedojde na karty ani na šachy. Volný čas se prý v polárních krajích v podstatě nedrží. Náklady na výzkum jsou příliš velké, takže je třeba využít každý okamžik, kdy je slušné počasí. A jak takové počasí v blízkosti polárního kruhu vypadá?

"V době, kdy tam budeme my, tedy zhruba od prosince do března, tam nijak mrazivo není, teploty kolem nuly. Někdy je ale doprovází silný vítr, takže máte pocit, že je minus třicet. Některé státy proto kromě běžných meteorologických předpovědí vydávají pro tyto kraje takzvanou senzitivní teplotu. Když je ta běžná dejme tomu minus pět, senzitivní je minus 25," vysvětluje Miloš Barták.

Letos se k jižnímu polárnímu kruhu vypraví poprvé i dva ornitologové z olomoucké Palackého univerzity. Rozšíří tak spektrum odborností letošního osmnáctičlenného týmu.

"Budou tam studovat život rybáků. Bývá jich tam spousta, takže se jim asi líbíme. Loni se ale moře pokrylo ledem a objevily se jen dva páry. Uvidíme, jak tomu bude letos," je zvědavý Pavel Prošek.

Vědci z Masarykovy univerzity otevřeli stanici Johanna Gregora Mendela v roce 2006, a to nedaleko jižního polárního kruhu na ostrově James Ross.

Loni v říjnu zřídila Jihočeská univerzita Českou arktickou stanici na souostroví Špicberky.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Průkopníkem v testování chytrých silnic bude Brno, zrychlí se komunikace

Na Mafra konferenci Smart Region Brno se debatovalo o „chytrých“ technologiích.

Brno jde dál naproti moderním trendům. Po elektronické jízdence nebo plánech na chytrou čtvrť bude také testovat...

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Najdete na iDNES.cz