Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci z Brna mají vakcínu, která pomůže léčit leukemii

  16:07aktualizováno  16:07
Naději pro pacienty s leukemií a zhoubnými nádory přinášejí vědci z Univerzitního centra buněčné imunoterapie Masarykovy univerzity. Připravili speciální vakcínu, která u pacientů po transplantaci kostní dřeně zabrání imunitní reakci, jíž se tělo příjemce brání buňkám dárce.

Vakcína - Vakcína brněnských lékařů přináší novou naději pacientům s rakovinou krvetvorby. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Tato takzvaná nemoc štěpu proti hostiteli se objevuje až u poloviny pacientů po transplantaci. Jde o obávanou komplikaci, která vzdor speciálním lékům až u třiceti procent z nich může končit smrtí," vysvětlil vedoucí výzkumného projektu Jaroslav Michálek.

. boj proti rakovině

V Česku je ročně zjištěna více než tisícovka pacientů s leukemií. Transplantace kostní dřeně je uznávanou metodou léčby různých typů leukemie a léčebné postupy se za posledních 40 let významně nezměnily. Reakce imunitního systému na cizorodou látku při transplantaci od cizího dárce se dosud zvládá pomocí takzvaných imunosupresivních léků, mnohdy to však nepomůže.
Originální postup brněnských vědců vede k šetřené léčbě nádorového onemocnění. Zachová jen žádoucí protinádorové lymfocyty dárce, které umí cíleně zničit nádorové buňky pacienta.
Příprava jedné vakcíny pro konkrétního pacienta přijde na 200 až 500 tisíc korun. Brněnští vědci pracují už na přípravě dalších vakcín pro pacienty s mozkovým nádorem a nádorem ledvin.

V laboratoři centra lékaři nyní připravili vakcínu, která uchovává žádoucí buňky s protinádorovým účinkem, ale likviduje nežádoucí buňky poškozující organismus.

Vakcína už prošla příslušným schválením v Ústavu pro kontrolu léčiv i ministerstva zdravotnictví a má status léčiva. Experti jsou připraveni ji použít.

"Sledujeme nyní devět pacientů s leukemií, kteří jsou v transplantačním programu na třech pracovištích v Česku, a to ve fakultních nemocnicích v Olomouci a Plzni i na pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze. Jakmile se u některého objeví nemoc nanovo, dostane naši vakcínu," doplnil Jaroslav Michálek.

Podle děkana lékařské fakulty Jana Žaloudíka je sice možné financovat výzkum z grantů, ale pokud lékaři chtějí výsledky výzkumu rychle převést do praxe, je to s hledáním financí obtížné. Proto byl v Brně založen nadační fond Modrá kotva, jehož ředitelkou se stala doktorka farmacie a Miss ČR 2004 Jana Doležalová.

"Dlouho mi trvalo, než jsem našla projekt, který mě zajímal. Nadace podpoří výrobu a provádění klinických studií protinádorových vakcín a může tak pomoci komukoliv z nás," uvedla Doležalová.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz