Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci z Brna mají vakcínu, která pomůže léčit leukemii

  16:07aktualizováno  16:07
Naději pro pacienty s leukemií a zhoubnými nádory přinášejí vědci z Univerzitního centra buněčné imunoterapie Masarykovy univerzity. Připravili speciální vakcínu, která u pacientů po transplantaci kostní dřeně zabrání imunitní reakci, jíž se tělo příjemce brání buňkám dárce.

Vakcína - Vakcína brněnských lékařů přináší novou naději pacientům s rakovinou krvetvorby. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Tato takzvaná nemoc štěpu proti hostiteli se objevuje až u poloviny pacientů po transplantaci. Jde o obávanou komplikaci, která vzdor speciálním lékům až u třiceti procent z nich může končit smrtí," vysvětlil vedoucí výzkumného projektu Jaroslav Michálek.

. boj proti rakovině

V Česku je ročně zjištěna více než tisícovka pacientů s leukemií. Transplantace kostní dřeně je uznávanou metodou léčby různých typů leukemie a léčebné postupy se za posledních 40 let významně nezměnily. Reakce imunitního systému na cizorodou látku při transplantaci od cizího dárce se dosud zvládá pomocí takzvaných imunosupresivních léků, mnohdy to však nepomůže.
Originální postup brněnských vědců vede k šetřené léčbě nádorového onemocnění. Zachová jen žádoucí protinádorové lymfocyty dárce, které umí cíleně zničit nádorové buňky pacienta.
Příprava jedné vakcíny pro konkrétního pacienta přijde na 200 až 500 tisíc korun. Brněnští vědci pracují už na přípravě dalších vakcín pro pacienty s mozkovým nádorem a nádorem ledvin.

V laboratoři centra lékaři nyní připravili vakcínu, která uchovává žádoucí buňky s protinádorovým účinkem, ale likviduje nežádoucí buňky poškozující organismus.

Vakcína už prošla příslušným schválením v Ústavu pro kontrolu léčiv i ministerstva zdravotnictví a má status léčiva. Experti jsou připraveni ji použít.

"Sledujeme nyní devět pacientů s leukemií, kteří jsou v transplantačním programu na třech pracovištích v Česku, a to ve fakultních nemocnicích v Olomouci a Plzni i na pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze. Jakmile se u některého objeví nemoc nanovo, dostane naši vakcínu," doplnil Jaroslav Michálek.

Podle děkana lékařské fakulty Jana Žaloudíka je sice možné financovat výzkum z grantů, ale pokud lékaři chtějí výsledky výzkumu rychle převést do praxe, je to s hledáním financí obtížné. Proto byl v Brně založen nadační fond Modrá kotva, jehož ředitelkou se stala doktorka farmacie a Miss ČR 2004 Jana Doležalová.

"Dlouho mi trvalo, než jsem našla projekt, který mě zajímal. Nadace podpoří výrobu a provádění klinických studií protinádorových vakcín a může tak pomoci komukoliv z nás," uvedla Doležalová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Najdete na iDNES.cz