Výsledky brněnských výzkumíků se nyní budou řídit lékaři v celém světě. Ilustrační snímek

Výsledky brněnských výzkumíků se nyní budou řídit lékaři v celém světě. Ilustrační snímek | foto: Profimedia

Vědcům z Brna se podařil objev v léčbě leukemie. Nemoc poznají dřív

  • 0
Vědci z brněnské Masarykovy univerzity významně posunuli vpřed zkoumání v oblasti zákeřné leukemie. Podařilo se jim více prozkoumat dva geny, které ovlivňují vývoj jejího nejčastějšího typu. Tím jen v Jihomoravském kraji trpí přibližně pět set lidí.

Kterým nemocným leukemií pomohou běžné léky? Kdo se obejde i bez nich, a komu naopak současná medicína neumí pomoct vůbec? Na tyto otázky zatím lékaři na celém světě neuměli spolehlivě odpovědět. Náročná léčba kvůli tomu zatěžovala i pacienty, kteří by se uzdravili i bez léků.

Výzkum vědců z brněnské Masarykovy univerzity však nyní posunul poznání leukemie o krok dál. A podle jeho výsledků se nyní budou řídit lékaři v celém světě.

"Naším cílem je detailně poznat, jak nemoc vzniká, jak se zdravá buňka stane zhoubnou a jak se v průběhu času chování nemoci mění. Teprve pak budeme umět říct, kdy a jak je nejlepší léčebně zasáhnout," vysvětlil Michael Doubek z výzkumného týmu.

Pacienti mají lepší šanci na uzdravení

Vědci už dříve například zjistili, že existuje gen, který chrání buňky před jejich možnou přeměnou na buňky nádorové. I řada lidí s tímto genem však začala trpět agresivní formou nemoci, což lékaři dosud neuměli předpovědět.

Nejnovější výzkum vědců z Masarykovy univerzity nyní odhalil, že důležitá není jen přítomnost genu, ale především jedné jeho mutace. Právě ona totiž předznamenává vážný průběh nemoci. Existence dalšího genu, který vědci z Brna už několik let zkoumali, zase dává lidem lepší šanci na uzdravení.

"Mnoha pacientům nepůsobí nemoc zpočátku žádné větší problémy. Pro lékaře tak ale nastává problém - koho, kdy a jak vlastně léčit. Může se stát, že nemoc na čas zklidníme a pacient ztratí potíže, jenže po čase se mu onemocnění vrátí v ještě agresivnější podobě. Abychom se těmto nevhodným zásahům stoprocentně vyhnuli, je pro nás klíčové důkladně poznat mechanismus nemoci," upřesnil Doubek.