Závislost mladých lidí na internetu nyní zkoumají odborníci z brněnské Masarykovy univerzity (ilustrační snímek)

Závislost mladých lidí na internetu nyní zkoumají odborníci z brněnské Masarykovy univerzity (ilustrační snímek) | foto: koláž: Jiří Benák

Vědci z Masarykovy univerzity zkoumají závislost mladých na internetu

  • 7
Vliv internetu a nových médií na chování mladých lidí, kyberšikana a on-line obtěžování. To jsou jen některé z projektů, na kterých nyní pracují odborníci a vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Ti se právě podílejí na mezinárodním výzkumu vytváření závislosti na internetu, který sleduje děti a mládež. Projektu se účastní tým sociologů, politologů, psychologů a dalších odborníků. Začali v červenci a skončí za tři roky.

Co je kyberšikana

Za kyberšikanu lze označovat opakované on-line útoky, které jsou agresivní a záměrně ubližují.

Typická je mocenská nerovnováha. To znamená, že staví oběť do situace, v níž se nedokáže bránit. Útoky tak vnímá jako zraňující. 

Kyberšikana se odehrává prostřednictvím internetu či mobilu.

"Překvapivě se ukazuje se, že náchylné k závislosti jsou nejen starší děti a děti s emocionálními problémy, ale také ty, které jsou digitálně nadprůměrně gramotné," uvedl k dosud známým výsledkům psycholog a člen výzkumného týmu Masarykovy univerzity David Šmahel.

Závislými na internetu se ale podle něho mohou stát i mladí lidé, kteří touží po nových a vzrušujících zážitcích.

Na internetu je závislé jen procento mladých lidí

Podle odborníků však výzkum zatím žádná znepokojivá zjištění neodhalil. A to přesto, že ve skupině mezi 16 až 24 lety se lidé připojují k internetu denně na více než hodinu.

Chorobně závislé je na něm v Evropě pouhé jedno procento mladých. A podobné je to i u nás. Aby se totiž jednalo o závislost, musí uživatel internetu "splňovat" určitá kritéria.

"Závislost měřili vědci otázkami, jak často například dotyčný nejedl či nespal kvůli internetu, zda kvůli hraní her, stahování či komunikaci na sociálních sítích zanedbával koníčky, kamarády či rodinu," přiblížila dotazník mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Na projekty získala škola celkem dvě stě milionů korun.

"Vytváření závislosti na užívání internetu zkoumá nyní třiatřicet evropských zemí a Austrálie," doplnila Klára Vrbková z výzkumného týmu.