Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci z VUT vytvořili unikátní záběry sluneční koróny

  15:37aktualizováno  15:37
Vědci z brněnského VUT jsou autory unikátních obrázků sluneční koróny, která vzniká při zatmění slunce. Díky speciálním matematickým metodám se jim podařilo jako prvním na světě zachytit korónu natolik podrobně, že už nyní o jejich výsledky mají zájem sluneční fyzikové z USA a Francie.

Úplné zatmění slunce, 2008 | foto: Miloslav Druckmüller, Peter Aniol, Vojtech Rušin

"Zatměním slunce se zabývají astronomové a fotografové, ale matematikové nikoli," vysvětlil šéf týmu Miroslav Druckmüller z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT. Matematikové sice neví přesně, o jaké jevy jde, avšak ze surových dat dokázali vytvořit unikátní vizualizace.
 
"Potřebovali jsme několik set snímků na to, abychom sestavili konečné obrázky. Ty úplně podrobné nám bude trvat udělat rok až dva," uvádí  Druckmüller.

"Přišli jsme na to, jak z fotoaparátu dostat základní surová data, pak už je ve zpracování na řadě matematika. Pomocí ní obrázek vznikne. Matematická cesta je tou novinkou, kterou vědě nyní nabízíme," vysvětluje Druckmüller.

K tomu, aby matematikové a fyzikové dokázali takové obrázky získat, museli do Mongolska na 1. srpna dopravit 140 kilogramů vážící přístroje, jet tři dny mongolskými horami i pouští na místo, kde mělo být zatmění slunce vidět.

"Když jsme přijeli, bylo zataženo, občas pršelo, už jsme ztráceli naději. Pak přišel den, kvůli kterému jsme dorazili, a obloha byla jasná. Měli jsme obrovskou radost," popisuje vedoucí výpravy.

Úplné zatmění slunce, 2008

Vědci museli přístroje složitě instalovat. "Najednou těsně před zatměním přišlo tornádo a nametlo nám písek do přístrojů. Z radostné pohody se stal horor a zoufalý boj s časem," vzpomíná Druckmüller. Nakonec odborníci stihli přístroje opravit a nafotit stovky snímků. Fotoaparáty byly na speciálním stativu, řízeny byly třemi počítači.

Běžné focení nestačí proto, že koróna má takový jas, že bez matematiky by nebylo možné tak přesné obrázky získat.

"Proč ještě žádného matematika v zahraničí nenapadlo něco podobného udělat? Protože světoví vědci hrají na svém vlastním písečku, neumí spolupracovat, chtějí být pod vším podepsaní sami. My bychom to bez našich kolegů fyziků nezvládli," chválí si spolupráci Druckmüller.

Tajemství sluneční koróny zajímá vědce odnepaměti. Například před 130 lety zjistili, že ve světle koróny je zelená barva, o osmdesát let později odborníci určili, že jde o železo, které přišlo o 13 elektronů. "Položili si otázku, jak je to možné, pak přišli na to, že v koróně jsou dva až tři miliony stupňů Celsia, přitom povrch slunce má jen 6 tisíc stupňů," popisuje Druckmüller.

Dodnes se neví, proč je sluneční koróna tak přehřátá. Díky objevu brněnských odborníků by se věda v poznávání mohla posunout o míle dál.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.



Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...



Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz