Ilustrační foto: Stavba nejdelšího mostu v Česku u pražských Lahovic (16. 7. 2009)

Ilustrační foto: Stavba nejdelšího mostu v Česku u pražských Lahovic (16. 7. 2009) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Vědci z VUT získali Zlatou medaili mezinárodního stavebního veletrhu

  • 0
Zdokonalení stavebního materiálu, které může zachránit i lidské životy, ocenila v úterý porota na mezinárodním stavebním veletrhu v Brně. Vědci z VUT uspěli v celostátní konkurenci se svými výztužemi pro betonové a zděné konstrukce a získali prestižní Zlatou medaili.

Pod výztužemi si lze představit "kovové pruty", které často vyčnívají z nedokončených staveb. "Ale ty reziví, mají daleko větší hmotnost, v některých specifických případech i menší pevnost," vysvětlil profesor Petr Štěpánek.

Jeho tým složený z odborníků do pětatřiceti let pracuje namísto kovu se skleněnými, uhlíkovými nebo čedičovými vlákny. "Upravili jsme jejich tvar výztuže a zdokonalili jsme soudržnost s betonem," uvedl Štěpánek.

Takzvaná kompozitní výztuž je navíc odolná vůči mnoha chemikáliím a nevede elektrický proud ani teplo. "Používá se proto například v chemickém průmyslu nebo v čistírnách odpadních vod," popsala mluvčí VUT Jitka Vanýsková.

Takové vlastnosti mohou mít i zásadní vliv na bezpečnost staveb.

"Pokud by ji například použili v betonových kvádrech newyorských Dvojčat, nemusely by mrakodrapy spadnout tak rychle a pravděpodobně by se zachránilo mnohem více lidí," míní Vanýsková.

V kategorii Zlatá medaile IBF 2010 bylo nominováno dalších čtrnáct exponátů.