Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci zjišťovali teplotu, jakou sálají ulice. Na chodníku je až padesát stupňů

  9:45aktualizováno  9:45
Vědci z CzechGlobe skenovali brněnské ulice. Zjišťovali, jakou teplotou sálají budovy a chodníky. Použili k tomu speciální přístroje. Zjistili, že třeba na chodníku je až padesát stupňů.

Kompozice v pravých barvách z dat senzoru CASI, který snímá ve viditelné a blízké infračervené části spektra, slouží k základní orientaci ve zkoumané oblasti, kterou je Mendlovo náměstí v Brně. Je živým dopravním uzlem, kudy projíždějí tramvaje, trolejbusy a autobusy. I proto | foto: CzechGlobe

Jak se mění teplota stromů a trávníků s obsahem vody, jak moc jsou v létě rozpálené střechy a chodníky, jaká je situace v místech, kde stojí budovy či vegetace, nebo jaká je struktura zástavby z hlediska výšky.

Fotogalerie

To vše a mnoho dalších faktorů zjišťovali při leteckém skenování města pomocí špičkové snímací techniky vědci z brněnského pracoviště CzechGlobe, které se už několik let zabývá klimatickými změnami. Získané informace jsou totiž důležité pro urbanisty a architekty při projektování a koncipování rozvoje města.

Letadlo snímkovalo „teploty“ dvakrát – nejprve vloni v únoru a poté v létě, jaké prožíváme právě v těchto dnech.

„Pokud zmapujeme jednotlivé prvky města – vegetaci, materiál střech a domů, otevřené vodní nádrže či asfaltové cesty – a jejich vzájemné prostorové uspořádání, pochopíme, jak ovlivňují teplotu v průběhu dne,“ vysvětluje František Zemek, vedoucí týmu, který snímky vytvořil. „Můžeme pak navrhnout způsoby, jimiž teplotní režim upravíme. Třeba tím, že se na místě vysadí více zeleně.“

Vědci se zaměřili mimo jiné na Mendlovo náměstí, které je jedním z dopravních uzlů města a denně jím projdou tisíce lidí. „A ti nevhodné teplotní podmínky pociťují na svém těle. Navíc je to místo blízko sídla CzechGlobe, takže je pro nás snadno dostupné pro pozemní měření,“ podotýká Zemek.

Na chodníku až padesát stupňů

Letadlo snímalo místa třemi speciálními skenery, jež dokážou zachytit stovky obrazových záznamů stejného území v úzkých, na sebe navazujících spektrálních intervalech. Na základě toho vytvářejí unikátní mapy teplot.

Ty například ukázaly, že za letního dne se na snímku „červené“ chodníky a ulice rozpálí i na padesát stupňů Celsia a tmavě rudé střechy se blíží k šedesátce. Na druhé straně kolem domů a v parcích je vlídnějších třicet stupňů.

Snímek ze spektra citlivého na vodu zase odhalil sytě červené stromy a keře v dobré kondici, rezavě hnědý vysušený trávník uprostřed tramvajové smyčky či o něco zdravější plochu ve dvoře augustiniánského kláštera. Černobílé snímkování zase ukázalo, kde a kolik je na náměstí vysokých budov, i „pavouka“ tramvajových trolejí, jenž se nad náměstím klene.

„Na vyhodnocování vztahů mezi těmito objekty a skutečnostmi ale zatím pracujeme, takže závěry by byly předčasné,“ poznamenává Zemek.

Nové kašny i barva střech

O data a výsledky projektu s názvem UrbanAdapt už projevil zájem brněnský magistrát, například odbor územního plánování a rozvoje, odbor životního prostředí, kancelář strategie či nově zřízená kancelář městského architekta.

Podle Martina Andera (SZ), náměstka primátora pro rozvoj Brna, se budou výsledky zkoumání vědců z CzechGlobe hodit všem, kteří vytváří rozvojové plány města.

„Můžeme tak lépe stanovit například hustotu zástavby, povinnost nechávat vždy určitou část pozemku nezastavěnou či ji opatřit prvky, které zadržují vodu, třeba zelení nebo kašnami. Mohli bychom navrhnout i směrnice pro barvu střech, aby pohlcování světla a tím i jejich okolní teplota byly co nejmenší,“ vypočítává Ander.

A pokud budou v následujících dnech lidé procházet Mendlovým náměstím či okolím, vžijí se pravděpodobně do situace, kterou zmapovali loni vědci z CzechGlobe. Podle předpovědi meteorologů totiž čekají Brňany horké letní dny.

V pátek má být oblačno až polojasno, teploty se budou pohybovat od 25 do 29 stupňů. V sobotu se vyjasní a teploměr se dostane až ke třicítce. Chvilkové ochlazení mohou přinést přeháňky a bouřky. Ke třicítce se teplota dostane i v příštím týdnu a od středy do pátku zažijí lidé i příjemné vlahé noci. Teplota se při nich má držet mezi 18 až 13 stupni.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz