Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci zjišťovali teplotu, jakou sálají ulice. Na chodníku je až padesát stupňů

  9:45aktualizováno  9:45
Vědci z CzechGlobe skenovali brněnské ulice. Zjišťovali, jakou teplotou sálají budovy a chodníky. Použili k tomu speciální přístroje. Zjistili, že třeba na chodníku je až padesát stupňů.

Kompozice v pravých barvách z dat senzoru CASI, který snímá ve viditelné a blízké infračervené části spektra, slouží k základní orientaci ve zkoumané oblasti, kterou je Mendlovo náměstí v Brně. Je živým dopravním uzlem, kudy projíždějí tramvaje, trolejbusy a autobusy. I proto | foto: CzechGlobe

Jak se mění teplota stromů a trávníků s obsahem vody, jak moc jsou v létě rozpálené střechy a chodníky, jaká je situace v místech, kde stojí budovy či vegetace, nebo jaká je struktura zástavby z hlediska výšky.

Fotogalerie

To vše a mnoho dalších faktorů zjišťovali při leteckém skenování města pomocí špičkové snímací techniky vědci z brněnského pracoviště CzechGlobe, které se už několik let zabývá klimatickými změnami. Získané informace jsou totiž důležité pro urbanisty a architekty při projektování a koncipování rozvoje města.

Letadlo snímkovalo „teploty“ dvakrát – nejprve vloni v únoru a poté v létě, jaké prožíváme právě v těchto dnech.

„Pokud zmapujeme jednotlivé prvky města – vegetaci, materiál střech a domů, otevřené vodní nádrže či asfaltové cesty – a jejich vzájemné prostorové uspořádání, pochopíme, jak ovlivňují teplotu v průběhu dne,“ vysvětluje František Zemek, vedoucí týmu, který snímky vytvořil. „Můžeme pak navrhnout způsoby, jimiž teplotní režim upravíme. Třeba tím, že se na místě vysadí více zeleně.“

Vědci se zaměřili mimo jiné na Mendlovo náměstí, které je jedním z dopravních uzlů města a denně jím projdou tisíce lidí. „A ti nevhodné teplotní podmínky pociťují na svém těle. Navíc je to místo blízko sídla CzechGlobe, takže je pro nás snadno dostupné pro pozemní měření,“ podotýká Zemek.

Na chodníku až padesát stupňů

Letadlo snímalo místa třemi speciálními skenery, jež dokážou zachytit stovky obrazových záznamů stejného území v úzkých, na sebe navazujících spektrálních intervalech. Na základě toho vytvářejí unikátní mapy teplot.

Ty například ukázaly, že za letního dne se na snímku „červené“ chodníky a ulice rozpálí i na padesát stupňů Celsia a tmavě rudé střechy se blíží k šedesátce. Na druhé straně kolem domů a v parcích je vlídnějších třicet stupňů.

Snímek ze spektra citlivého na vodu zase odhalil sytě červené stromy a keře v dobré kondici, rezavě hnědý vysušený trávník uprostřed tramvajové smyčky či o něco zdravější plochu ve dvoře augustiniánského kláštera. Černobílé snímkování zase ukázalo, kde a kolik je na náměstí vysokých budov, i „pavouka“ tramvajových trolejí, jenž se nad náměstím klene.

„Na vyhodnocování vztahů mezi těmito objekty a skutečnostmi ale zatím pracujeme, takže závěry by byly předčasné,“ poznamenává Zemek.

Nové kašny i barva střech

O data a výsledky projektu s názvem UrbanAdapt už projevil zájem brněnský magistrát, například odbor územního plánování a rozvoje, odbor životního prostředí, kancelář strategie či nově zřízená kancelář městského architekta.

Podle Martina Andera (SZ), náměstka primátora pro rozvoj Brna, se budou výsledky zkoumání vědců z CzechGlobe hodit všem, kteří vytváří rozvojové plány města.

„Můžeme tak lépe stanovit například hustotu zástavby, povinnost nechávat vždy určitou část pozemku nezastavěnou či ji opatřit prvky, které zadržují vodu, třeba zelení nebo kašnami. Mohli bychom navrhnout i směrnice pro barvu střech, aby pohlcování světla a tím i jejich okolní teplota byly co nejmenší,“ vypočítává Ander.

A pokud budou v následujících dnech lidé procházet Mendlovým náměstím či okolím, vžijí se pravděpodobně do situace, kterou zmapovali loni vědci z CzechGlobe. Podle předpovědi meteorologů totiž čekají Brňany horké letní dny.

V pátek má být oblačno až polojasno, teploty se budou pohybovat od 25 do 29 stupňů. V sobotu se vyjasní a teploměr se dostane až ke třicítce. Chvilkové ochlazení mohou přinést přeháňky a bouřky. Ke třicítce se teplota dostane i v příštím týdnu a od středy do pátku zažijí lidé i příjemné vlahé noci. Teplota se při nich má držet mezi 18 až 13 stupni.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Pavlovský archeopark vyhlásili v Mexiku nejlepší stavbou z betonu

V unikátním archeoparku v Pavlově u Mikulova se lidé z archeologických nálezů...

Archeopark v Pavlově na Břeclavsku získal další ocenění. V Mexiku ho vyhodnotili jako nejlepší veřejnou stavbu z...

Brněnské letiště nabídne exotická místa, vyšší komfort a parkoviště

Brněnské letiště.

Po nepříliš vydařeném loňském roce, kdy z brněnského letiště odletělo nejméně cestujících za posledních sedm let, se...Najdete na iDNES.cz