Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vedro decimuje úrodu na polích, vinaři na jihu Moravy čekají na déšť

  19:27aktualizováno  19:27
Měla to být rekordní úroda. Zemědělci na jižní Moravě se letos po vlahém jaru těšili na parádní sklizeň. Horko posledních týdnů jim ale pokazilo plány.

Zemědělci na jihu Moravy čekají na déšť, úroda nejspíš rekordní nebude. (Ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Kukuřice i slunečnice začínají zasychat, to je špatné. Stejně tak zaschlo už předtím obilí. Vedra bohužel přišla právě v době, kdy mělo dozrávat," popsal ředitel Okresní agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkář.

Teď jsou pěstitelé rádi, když jim z pole vychází alespoň průměrná čísla. "My už máme úrodu obilovin sklizenou. Je to sice takový lepší průměr, ale jsme zklamaní. Čekali jsme mnohem víc," podotkl Antonín Osička ze zemědělského družstva v Bulharech na Břeclavsku.

Největší strach mají zemědělci nyní o kukuřici. Někteří už to s ní vzdali a začínají ji sklízet jen na siláž. "Kdo třeba chová skot, nemusí čekat na zrno, sklidí to a dá do siláže. Ale ti, kdo skot nemají, musejí čekat, jak to dopadne," vysvětluje Sečkář.

Problémy už mají kvůli horku a suchu i vinaři. Právě v těchto dnech by se měly hrozny takzvaně nalévat. Bez vody však nemají z čeho a vinaři se nejvíc obávají, že na podzim dostanou z hroznů málo šťávy. Pokud by navíc suché počasí pokračovalo, nebude mít víno ani správný cukr.

Není voda, nejsou cukry

"Kdyby zůstalo sucho, razantně by se to podepsalo na sklizni. Tím, že bylo studené jaro, jsou rostliny trochu opožděné ve vývoji. Na to, aby proběhla fotosyntéza, je potřeba voda. Není voda, není fotosyntéza, nejsou cukry," vysvětlil Evžen Kašpárek z vinařství Vinice Hnanice na Znojemsku.

Rostliny samotné zatím horku většinou odolávají, protože koření hluboko. "S vodou začíná být problém hlavně u mladých výsadeb s kratšími kořeny a u keřů na suchých stanovištích," poznamenal předseda vinařského spolku Moravín Hynek Holánek.

O úrodě vína se rozhodne v nejbližších dnech. Vinaři doufají v déšť. Bobulím stačí k nalití jen pár dní.

"Ideální by bylo, kdyby do týdne, čtrnácti dnů spadlo tak 50 milimetrů srážek. Čím později dorazí srážky, tím to bude horší," podotkl Kašpárek.

Letošek sice po nadějném jaru provází zklamání, situace ve vinohradech je však pořád lepší, než byla loni. "Ve srovnání s loňskem to ještě jde díky srážkám ze začátku roku. Loňský rok byl vyloženě smolný. Zastihly nás jarní mrazy, zimní mrazy, kroupy a ještě na závěr bylo sucho," vyjmenoval Kašpárek.

Zároveň uvažuje o investicích do zavlažování. "Pokud budou dva takto suché roky po sobě, budeme o tom muset přemýšlet. Ale to už je otázka až příštího roku," podotkl.

Zavlažování však nemůže zachránit všechny vinaře. "Pod závlahou něco málo vinic je, ale je to úplné minimum. Na velké plochy není možné vodu tímto způsobem dostat," poznamenal Hynek Holánek z Moravínu.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Grafton Recruitment Praha
Recepční / Team Assistant

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz