Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vedro decimuje úrodu na polích, vinaři na jihu Moravy čekají na déšť

  19:27aktualizováno  19:27
Měla to být rekordní úroda. Zemědělci na jižní Moravě se letos po vlahém jaru těšili na parádní sklizeň. Horko posledních týdnů jim ale pokazilo plány.

Zemědělci na jihu Moravy čekají na déšť, úroda nejspíš rekordní nebude. (Ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Kukuřice i slunečnice začínají zasychat, to je špatné. Stejně tak zaschlo už předtím obilí. Vedra bohužel přišla právě v době, kdy mělo dozrávat," popsal ředitel Okresní agrární komory v Břeclavi Ladislav Sečkář.

Teď jsou pěstitelé rádi, když jim z pole vychází alespoň průměrná čísla. "My už máme úrodu obilovin sklizenou. Je to sice takový lepší průměr, ale jsme zklamaní. Čekali jsme mnohem víc," podotkl Antonín Osička ze zemědělského družstva v Bulharech na Břeclavsku.

Největší strach mají zemědělci nyní o kukuřici. Někteří už to s ní vzdali a začínají ji sklízet jen na siláž. "Kdo třeba chová skot, nemusí čekat na zrno, sklidí to a dá do siláže. Ale ti, kdo skot nemají, musejí čekat, jak to dopadne," vysvětluje Sečkář.

Problémy už mají kvůli horku a suchu i vinaři. Právě v těchto dnech by se měly hrozny takzvaně nalévat. Bez vody však nemají z čeho a vinaři se nejvíc obávají, že na podzim dostanou z hroznů málo šťávy. Pokud by navíc suché počasí pokračovalo, nebude mít víno ani správný cukr.

Není voda, nejsou cukry

"Kdyby zůstalo sucho, razantně by se to podepsalo na sklizni. Tím, že bylo studené jaro, jsou rostliny trochu opožděné ve vývoji. Na to, aby proběhla fotosyntéza, je potřeba voda. Není voda, není fotosyntéza, nejsou cukry," vysvětlil Evžen Kašpárek z vinařství Vinice Hnanice na Znojemsku.

Rostliny samotné zatím horku většinou odolávají, protože koření hluboko. "S vodou začíná být problém hlavně u mladých výsadeb s kratšími kořeny a u keřů na suchých stanovištích," poznamenal předseda vinařského spolku Moravín Hynek Holánek.

O úrodě vína se rozhodne v nejbližších dnech. Vinaři doufají v déšť. Bobulím stačí k nalití jen pár dní.

"Ideální by bylo, kdyby do týdne, čtrnácti dnů spadlo tak 50 milimetrů srážek. Čím později dorazí srážky, tím to bude horší," podotkl Kašpárek.

Letošek sice po nadějném jaru provází zklamání, situace ve vinohradech je však pořád lepší, než byla loni. "Ve srovnání s loňskem to ještě jde díky srážkám ze začátku roku. Loňský rok byl vyloženě smolný. Zastihly nás jarní mrazy, zimní mrazy, kroupy a ještě na závěr bylo sucho," vyjmenoval Kašpárek.

Zároveň uvažuje o investicích do zavlažování. "Pokud budou dva takto suché roky po sobě, budeme o tom muset přemýšlet. Ale to už je otázka až příštího roku," podotkl.

Zavlažování však nemůže zachránit všechny vinaře. "Pod závlahou něco málo vinic je, ale je to úplné minimum. Na velké plochy není možné vodu tímto způsobem dostat," poznamenal Hynek Holánek z Moravínu.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Najdete na iDNES.cz