Po letech 2009 a 2010, kdy brněnské výstaviště skončilo v minusu, se nyní už třetím rokem drží v kladných číslech.

Po letech 2009 a 2010, kdy brněnské výstaviště skončilo v minusu, se nyní už třetím rokem drží v kladných číslech. | foto: Radek Miča, MAFRA

Veletrhy Brno skončily opět v plusu, Němci se však chtějí podílu zbavit

  • 1
Branami brněnského výstaviště prošlo loni téměř tři čtvrtě milionu návštěvníků, které lákaly stánky více než šesti tisíc vystavovatelů. Veletrhy Brno zveřejnily informace o loňském hospodaření firmy. Podnik potřetí za sebou skončil v plusu, něměcký investor se však chce nadále svého podílu zbavit.

Vedení firmy si pochvaluje především úspěch Mezinárodního strojírenského veletrhu či veletrhů bezpečnostní techniky Idet, Pyros a Iset. Fiaskem naopak skončil loňský Autosalon, jehož pověst chtělo výstaviště vylepšit letos. Ani to se však nepovedlo a akce v letošním kalendáři zcela chybí (více najdete zde).

Veletrhy Brno

V roce 2013 byl obrat firmy 940 milionů korun. Její zadlužení se nyní pohybuje kolem 400 milionů korun. Hospodářský výsledek před zdaněním byl 50,3 milionu korun, po zdanění 45,7 milionu korun. Ztrátu v řádu desítek milionů korun způsobila loni výstavišti intervence České národní banky, která skokově oslabila korunu.

Co s německým podílem?
O úmyslu prodat svůj podíl informoval německý Düsseldorf město Brno v roce 2012. Od té doby se jedná. Brno vlastní blokační menšinu 34 procent akcií. Většinových 61 procent vlastní německý akcionář. V oficiálních dopisech se v souvislosti s těmito akciemi objevily dvě částky - 175,4 milionu korun a 767 milionů korun. Jaká je skutečná hodnota firmy, zatím není jasné.

"Prošli jsme obtížným rokem, v němž vyvrcholila vleklá hospodářská krize poškozující výrazně například stavebnictví. I přesto se nám ale podařilo překonat potíže a udržet zlepšující se trend hospodaření," zhodnotil generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Po letech 2009 a 2010, kdy výstaviště skončilo v minusu, se totiž nyní už třetím rokem drží v kladných číslech. "Obrat firmy byl loni 940 milionů korun, zisk před zdaněním pak 50,3 milionu," vyčíslil Kuliš.

Výstaviště opustily stovky zaměstnanců

Šetření se od krizových let dotklo především zaměstnanců. Zatímco nyní jich na výstavišti pracuje 270, v roce 2008 to byl dvojnásobek. Režijní náklady mezitím klesly o třetinu. "Bylo to opatření bolestivé, ale potřebné," zhodnotil Kuliš.

Více než pětinu tržeb získaly Veletrhy Brno loni díky vývozu veletržních a výstavních služeb do zahraničí. Pomohlo tomu oživení výstavnictví v Německu a v Moskvě. "Naopak negativně, v řádech desítek milionů korun, ovlivnila výsledky hospodaření intervence České národní banky," povzdechl si ředitel.

Výstaviště loni hostilo i řadu akcí jiných pořadatelů jako třeba Majáles, veletrh vzdělávání Gaudeamus či různé odborné konference. Kromě toho se zde ale konala třeba i akce, jejíž pořadatelé o návštěvníky zvenčí a publicitu vůbec nestojí.

"Už poněkolikáté jsme hostili konferenci Škoda Auto, na kterou se sjíždí stovky manažerů společnosti z celého světa," popsal generální ředitel výstaviště Jiří Kuliš. Na konferenci, jejíž pořádání je pro Brno nejen prestižní záležitostí, se řeší především další plány firmy - proto tedy to utajení.

Němci se chtějí brněnského podílu zbavit

V utajení ovšem stále probíhá i jednání, které se týká samotných veletrhů. Stále totiž vzniká dohoda mezi Brnem a německým městem Düsseldorf, které se už dva roky chce zbavit svého většinového podílu ve firmě Veletrhy Brno (více čtěte zde).

A kromě několika oficiálních dokumentů, které o prodeji výstaviště Brno zveřejnilo, nemá dohoda žádné přesnější obrysy.

Obě strany si nyní nechaly vypracovat vlastní audit firmy, který určí její hodnotu. Ten brněnský už je hotový. Jaké informace přinesl, se však neví.

"Nyní čekáme, až bude mít svůj posudek k dispozici také druhá strana, následně bude domluven termín společného jednání. Do té doby nebude obsah posudku zveřejněn ani komentován," uvedl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Podle ředitele výstaviště Kuliše je ovšem problém v tom, že oba posudky použily pro stanovení hodnoty výstaviště jinou metodiku. Prodej se tak podle něj může táhnout i několik let.

I primátor Onderka už v minulosti připustil, že se celé jednání může táhnout tak dlouho, že o koupi německého podílu bude rozhodovat až jeho nástupce po podzimních komunálních volbách.