Ilustrační foto ze strojírenského veletrhu v Brně v roce 2008

Ilustrační foto ze strojírenského veletrhu v Brně v roce 2008 | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Veletrhy v Brně hubnou, firmu opustí další lidé

  • 3
Menší veletrhy se sloučí s většími, kalendář akcí na brněnském výstavišti prořídne. A odejdou další zaměstnanci. Tak vypadá nouzový plán Veletrhů Brno pro příští "krizovou" sezonu. Měřeno počtem zaměstnanců firma zhubne ve srovnání s rokem 2008 přibližně o čtvrtinu, tedy o víc jak sto lidí.

Část z pracovníků byl "přirozený úbytek", tedy zaměstnanci, kteří odešli do důchodu nebo na mateřskou dovolenou.

úspory

Společnost loni zaměstnávala víc než pět set lidí. V dubnu oznámila propuštění asi patnácti procent z nich. A teď se čeká propuštění dalších až 15 procent.

Od letošního podzimu dojde ke změnám ve veletržním kalendáři. Menší veletrhy se budou konat zároveň s většími. Změny čekají například veletrh nábytku Mobitex, veletrh obalových materiálů Embax a veletrhy Autosalon a Autotec. Ty se po 12 letech od osamostatnění sloučí. (jsm)

Propuštění prvních patnácti procent lidí oznámila společnost v dubnu, nyní bude kvůli upravenému kalendáři akcí následovat další vlna. "Odejde do patnácti procent zaměstnanců," potvrdil mluvčí Veletrhů David Pokorný.

Konkrétní podmínky upřesnit nechtěl, vedení firmy o nich teprve jedná s odbory. Je pravděpodobné, že propuštění zaměstnanci odejdou s velkorysým odstupným. Lidé propuštění v první vlně totiž odcházeli s osminásobkem své mzdy.

"Je vysoce pravděpodobné, že budeme požadovat stejné odstupné jako na jaře," řekl předseda odborové organizace výstaviště Petr Mayer. Jednání s vedením firmy označil za korektní. Odejít by lidé měli "průřezově". Tedy z funkcí na všech úrovních včetně managementu.

Práce pro ně ubude kvůli změnám ve veletržním kalendáři. "Snažíme se dávat související obory dohromady, aby každý veletrh vytvořil komplexní celek," nastínil strategii na příští rok mluvčí Pokorný.

Veletrhy, slučování, konference

Firma tak reaguje na ekonomickou krizi ve většině odvětví, která se na veletržnictví odrazila menším zájmem vystavovatelů.

V praxi budou změny v kalendáři vypadat tak, že například veletrh Invex se definitivně stane odbornou konferencí, kam se řadoví návštěvníci nedostanou.

A souběžné veletrhy Digitex s Interkamerou, tedy veletrhy elektroniky a fototechniky, se už letos na podzim sloučí se sportovním veletrhem Sportlife. "Vznikne tak celek zaměřený na trávení volného času," řekl Pokorný.

Autosalon se znovu spojí s veletrhem náklaďáků

Podobně se "stavební" část Mobitexu sloučí se stavebními veletrhy a zůstane spíš prodejním veletrhem zaměřeným na veřejnost. A třeba veletrh obalové techniky spadne pod potravinářskou Salimu.

Zřejmě největší změnou je sloučení Autosalonu a Autotecu. Zatímco dosud se veletrh osobních aut s akcí zaměřenou na užitkové vozy ob rok střídala, od roku 2010 bude pohromadě.

"Tento formát je mnohem obvyklejší a my jsme ho původně nechtěli ani opouštět," popsal před časem v rozhovoru pro MF DNES generální ředitel Veletrhů Jiří Škrla.

Rozdělování akcí bylo v posledních letech běžné u většiny zásadních oborů, jako je stavebnictví nebo strojírenství.

V době hospodářského růstu totiž i specifické obory dokázaly "utáhnou" svoji vlastní akci.

Kolik akcí z veletržního kalendáře ubude, nechtěl Pokorný upřesnit. Detaily se podle něho ještě stále dolaďují. Za klíčové však nepovažuje to, o kolik dní méně se budou veletržní akce konat. "Důležité je, že se ušetří na organizaci veletržních akcí," uvedl.

Jaké úspory bude změna kalendáře a související propouštění pro veletrhy znamenat, není jasné. Firma by měla ušetřit řádově desítky milionů, které jí pomohou překonat krizové období v kondici.

Škrla v červnu odhadoval, že zlepšovat se situace začne nejdřív v roce 2011. "Jednou se na ekonomika původní úroveň před krizí dostane, ale nečekám, že to bude v horizontu tří let," uvedl.

Veletrhy nejsou jediné, kdo na ekonomických problémech vystavovatelů tratí. Například hoteliéři připouštějí, že tržby během letošního strojírenského veletrhu nebudou zdaleka tak vysoké jako dřív. Kromě toho, že přijede méně lidí, zůstanou v Brně po kratší dobu právě proto, aby ušetřili například za ubytování.

Ekonomové upozorňují, že právě odvětví služeb zahrnující hoteliérství nebo restauratérství bude krizí zasaženo v příštím roce nejvíc. "Zatímco v průmyslu může krize už odeznívat, dá se čekat, že se přesune na podniky v sektoru služeb," odhadl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Pro Brno by to znamenalo, že má nejhorší období krize teprve před sebou.