Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velikonoce lákají na hledání vajíček, zelené pivo i sváteční jarmark

  16:49aktualizováno  16:49
I když za okny občas ještě poletuje sníh, středou začíná pašijový týden předznamenávající svátky jara. Posledních pár dní před Velikonocemi patří tradicím. MF DNES přináší několik tipů, jak je prožít.

Velikonoční svátky lákají Jihomoravany na bohatý program (ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

1.Za zlaté vejce živého králíčka

Kromě velikonočních dílniček a výroby pomlázky čekají na Bílou sobotu na děti i rodiče soutěže a hledání vajíček, která poschovávali velikonoční zajíčci po celém Jihomoravském kraji.

Brněnské lanové centrum Jungle Park připravilo Hon na velikonočního zajíčka. Les kolem Anthroposu se v 11:30 hodin promění v ráj hledačů pokladů, pro bystré hlavy zde bude schováno přes 4 500 velikonočních vajíček.

Kdo bude mít štěstí a objeví jedno ze tří zlatých vajec, může ho vyměnit za živého králíčka či křečka. Registrace je od 10 hodin, vstupné 80 korun. Více informací je na webu junglepark.cz

I v dalších městech se děti vydají za vajíčkovým dobrodružstvím. Ve znojemském podzemí budou Podzemní hrátky s kočkami a koťátky.

"Na Bílou sobotu se rodiny mohou vydat na prohlídku, jejíž součástí bude i úsek, kde děti budou hledat obrázky kočiček. Na konci je odevzdají průvodkyni v kostýmu kočky a dostanu malou odměnu," vysvětlila Jana Alexová, která se na pořádání velikonočních akcí ve Znojmě podílí. Prohlídky budou od 10 do 17 hodin.

V mikulovské zámecké zahradě si děti zasoutěží s vajíčkem na lžíci nebo si poslepu vystřihnou vejce z papíru. Ani dospělí nezůstanou stranou, pro odvážné je nachystaná soutěž Hod vajíčkem.

Po skončení soutěží se začnou hledat vajíčka schovaná v další části zámecké zahrady. Když děti najdou alespoň tři, mohou je vyměnit za sladkou odměnu. Soutěžit se začíná v 15 hodin. Více na webu mikulov.cz

2.Pivo místo špenátu

K Zelenému čtvrtku patří stará tradice – dát si k jídlu něco zeleného. V poslední době však stále více lidí dává přednost zelenému pivu před špenátem a zelím.

Starobrno vyrábí na Velikonoce Zelené pivo již od roku 2006 a půllitr zeleného moku mohou ochutnat návštěvníci desítek podniků po celé jižní Moravě.

Pozadu nezůstávají Lobkowiczké pivovary a do hospod na jižní Moravě míří jejich speciál - dvojbarevný velikonoční Krasličák. Čepovat se začne na Zelený čtvrtek a zákazník si sám zvolí, zda si dá pivo dvojbarevné, nebo jen zelené. Speciál chystají i pivovary Pegas a Richard.

3.Velikonoční otevřené sklepy

Kdo má však raději víno než pivo, může navštívit v sobotu 30. března Valtice, kde se bude konat akce Velikonoční otevřené sklepy, kdy mohou lidé navštívit 15 sklípků a vinoték. Vstupenky stojí 200 korun a jsou v prodeji v infocentru.

4.Za atmosférou na jarmark

Příchod jara zatím není na teploměrech znát, i přes chladné počasí však můžete alespoň nasát velikonoční atmosféru na jarmarku.

Za stánky plnými dobrot, dekorací a za hudbou se vydejte do malebného Mikulova, kde oslavy velikonočních svátků startují v pátek. Návštěvníky čeká jarmark, ochutnávky vín, zpřístupnění historických památek, koncerty a kulturní program. Mikulovské hotely a restaurace chystají na víkend speciální velikonoční menu.

Na brněnském náměstí Svobody odstartovaly Velikonoční slavnosti už minulý týden a až do 29. března si mohou návštěvníci vychutnávat tradiční pochutiny. Na každý den je připraven i doprovodný program. Na Zelený čtvrtek se pak chystá charitativní akce - z každé prodané porce špenátu dostane 20 korun Hospic sv. Alžběty v Brně.

Velikonoční trhy můžete navštívit také ve Znojmě. Kulturní program je na Horním náměstí a na Masarykově náměstí jsou i živá zvířata. Každý den od 16 do 18 hodin městem zdarma projíždí Velikonoční vláček.

5.Dekorace pro dobrou věc

Pořídit si velikonoční dekorace a zároveň přispět na dobrou věc můžete v brněnské Galerii Vaňkovka. Až do 7.dubna se ve stánku v prvním patře u kašny prodávají dekorativní velikonoční vajíčka, malované kameny, květináče a keramické obrázky, které pocházejí z keramické dílny Domova seniorů Foltýnova v Brně-Bystrci, nebo vajíčka s podpisy známých osobností.

Výtěžek z prodeje poputuje na nákup elektrického zvedáku, který poslouží k přesouvání nepohyblivých seniorů. Ve Vaňkovce je zároveň k dispozici dětský koutek s velikonoční dílničkou.

6.Pečení v Lužánkách

Velikonoční program pro děti se chystá 28. března od 9 hodin ve středisku volného času Lužánky na Lidické ulici, kde malé návštěvníky čeká bezmála 20 dílniček.

Děti se naučí plést pomlázku, vyzkouší si několik technik zdobení vajíček, pečení velikonočních dobrot, vyrobí si různé dekorace, dozvědí se něco o tradicích a obyčejích a pohrát si mohou se živými králíčky a kuřátky.

V jednu hodinu návštěvníci zažijí i tradiční pálení Morany, které symbolizuje odchod zimy.

7.Velikonoce v zoo

Od soboty do pondělí je připraven program i v brněnské zoo - velikonoční jarmark, řemeslnické dílny nebo dětská zoo, kde si děti mohou pohladit kůzlátka a povozit se na poníkovi. V neděli se mohou těšit na stříhání oveček nebo cirkus Legrando.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Najdete na iDNES.cz