Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velikonoční nákupní centra jsou v pohotovosti, doprava zatím bez problémů

  11:32aktualizováno  11:32
Pravděpodobně školní prázdniny, které trvají už od čtvrtka, zachránily v pátek okolí brněnských nákupních center před dopravním kolapsem. Mnoho rodin se sice vydalo do města za zábavou, mnoho jich ale také odjelo pryč.

Velikonoční nákupy v Globusu | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

"Celkově posilujeme všechny složky, aby byly v pohotovosti, kdyby se něco stalo,“ ujišťovala policejní mluvčí Andrea Procházková. Nestalo se však skoro nic. Dokonce ani zlodějům Velikonoce nestojí za zvýšenou námahu. Podle policejní mluvčí počet případů v nákupních centrech v období svátků nijak zvlášť nevzrostl.

Provozovatelé obchodů lákali nakupující na tradiční řemesla, velikonoční zajíčky či posílené dětské koutky. Nákupní galerie Vaňkovka byla v pátek odpoledne plná drobotiny. Snad každé dítě se chtělo vyfotit u výstavky plyšových zajíců. V pohotovosti byla i dětská dílna. Malí neposedové se tu mohli dívat na Toma a Jerrryho nebo si kreslit.

Zájem o malovaná vejce byl až příliš velký
V Avion Shopping Parku mají děti už několik dní možnost hledat malovaná vajíčka. Personál nákupního centra je pravidelně rozmisťuje po areálu. Děti je pak sbírají a odnášejí do dětského koutku, kde výměnou za ně dostávají body. Zájem je enormní. Zdálo by se, že až příliš.

"V souvislosti s tímto se nám stala taková nemilá věc. Lidé nám ta vajíčka brali a odnášeli si je domů,“ vyprávěl v pátek mluvčí Avion Shopping Parku Ondřej Kopecký. Vajíčka namalovaly děti z Dětského centra v Brně známého jako Dětský domov na Hlinkách. Z 250 kusů zbyla po několika dnech jen stovka. "Děti musely namalovat dalších dvě stě, ale počítám, že dneska nám jich zbylo zase jen tak sto dvacet,“ řekl Kopecký.

Do sběru vajec se zapojilo tolik dětí, že v dětském koutku museli posílit personál. Velké pozornosti se podle Kopeckého těšily i ukázky tradičních řemesel. "Měli jsme strach, jak budou lidé v nákupním centru reagovat na tradiční řemesla, ale ten zájem byl nakonec obrovský,“ radoval se. Lidé měli možnost barvit vajíčka, plést pomlázky nebo vyrábět keramiku pod vedením zručných řemeslníků.

Dejte pozor na karobový prášek
Velikonoce přidělávají práci i Sdružení ochrany spotřebitelů. "Po Vánocích i Velikonocích jsme vždy zavaleni stížnostmi. Lidé si přichází stěžovat na to, co koupili o svátcích,“ řekla v pátek Gerta Mazalová z brněnské pobočky Sdružení. I v tom  největším záchvatu nákupní horečky by si lidé podle ní měli dávat pozor na to, co kupují.

O Velikonocích bývají nejrizikovější čokoládové figurky, vařená předem nabarvená vajíčka nebo tuky, vystavené místo v chladicím boxu jen tak v prodejně. Dobrá čokoládová figurka se pozná podle složení, které je uvedeno na etiketě. Kvalitní cukrovinka by měla obsahovat kakaové máslo. Na prvním místě by v popisce neměl být uveden tuk ani karobový prášek. Karobový prášek se jako náhražka kakaa vyrábí semletím oplodí svatojánského chleba, kterým se krmí velbloudi.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz