Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Neff, MAFRA

Další překážka v záchraně MotoGP. Zastupitelé dostali začerněný audit

  • 38
Velká cena silničních motocyklů v Brně měla opět naději. Vypadalo to, že padesát milionů na zalistovací poplatek zaplatí město. Jenže se objevil problém. Výsledky auditu firmy Automotodrom Brno sice brněnští zastupitelé dostali, důležité informace jsou ale začerněné.

O možnosti zaplacení zalistovacího poplatku informoval minulý týden brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Předcházely tomu měsíce trvající spory s krajem. Vokřál odkazoval přitom na audit firmy Automotodrom Brno, která závod pořádá.

Podle primátora z něj vyplývá, že společnost dotaci skutečně potřebuje, protože ač závod ročně navštíví desítky tisíc lidí, pravidelně končí v minusu. A že firma Karla Abrahama hospodaří transparentně. 

Jenže právě audit, který byl doteď silným argumentem zastánců pomoci Velké ceně, se v úterý stal zbraní odpůrců. Tři týdny hotový dokument, který přišel na víc než půl milionu korun, totiž teprve teď dostali na stůl i zastupitelé z kontrolního výboru. A jeho podoba je rozlítila. „Všechny názvy firem, částky, procenta, prostě všechny relevantní údaje byly začerněny,“ popsal překvapený Jiří Oliva z opoziční ČSSD.

Pro schválení padesátimilionové dotace přitom Vokřál bude potřebovat i souhlas opozice. Humbuk ale kvůli zcenzurované verzi pro zastupitele nastal i v koaličním Žít Brno a u zelených.

Černá políčka kvůli ochraně obchodního tajemství

„Na pondělním setkání klubu zastupitelů hnutí Žít Brno nám bylo řečeno, že nemáme právo audit vidět a že máme důvěřovat primátorovi. Nejsem s tím moc spokojená a i z mnoha dalších důvodů se kloním k tomu, dotaci pro Velkou cenu nepodpořit,“ popsala Hana Kašpaříková (Žít Brno).

Proč je dokument plný černých políček? „Je to nutné kvůli ochraně obchodního tajemství,“ uvedla náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL). Podobně mluví i Automotodrom. V auditu je navíc zmíněno, že si anonymizaci vyžádala právě zkoumaná firma.

Dokument je i jinak nestandardně ošetřen - všechny stránky kopie jsou opatřeny jménem majitele a je nadepsán slovy „přísně důvěrné“. Zastupitelé také museli podepsat zvláštní závazek, že o tom, co se dočtou, budou mlčet. Chránit osobní údaje a obchodní tajemství jim navíc ukládá i zákon.

„Je to šaškárna. Město si zaplatilo vypracování materiálu, jehož pětina je začerněná,“ řekl další člen kontrolního výboru, Mojmír Vlašín (SZ), který prověrku původně inicioval. Brno je totiž pětiprocentním akcionářem Automotodromu.

Nezbývá než věřit?

MF DNES verzi, kterou viděli radní a zastupitelé, exkluzivně získala. Auditoři z renomované firmy KPMG opravdu neshledali v hospodaření Automotodromu žádná závažná pochybení. Kolik a jakým dodavatelům firma platila, se ale čtenář přes začerněné oblasti nedozví. Nezbývá než závěrům kontrolorů věřit.

Jediný z představitelů města, kdo viděl dokument v plné verzi, je primátor Vokřál, a to díky tomu, že sedí za město v dozorčí radě okruhu. Jeho vyjádření se nepodařilo získat, je tento týden na dovolené.

Radní v úterý schválili návrh trojstranné smlouvy mezi městem, promotérem - společností Dorna - a Automotodromem Brno o pořádání letošního jubilejního 50. ročníku závodu. Teď je řada na zastupitelích. Jenže ti jsou nazlobení.

Do auditu nechají nahlédnout, ale jen na Masarykově okruhu

Představitelé okruhu se rozhodli jim nabídnout, že můžou do necenzurované zprávy alespoň nahlédnout. Zájemci si ale musí zajet na Masarykův okruh a předložit svou občanku.

„Finální verze, určená pro projednání v orgánech města Brna, obsahuje všechny zásadní informace nutné k posouzení ekonomiky akce. Společnost se ale rozhodla žádosti zastupitelů výhradně z vlastní vůle vyhovět, tak aby měli veškeré možné podklady k zodpovědnému rozhodnutí o budoucnosti Velké ceny,“ konstatovala šéfka okruhu Ivana Ulmanová.

Někteří zastupitelé se za ní chystají. „Pokud chce Automotodrom dotaci od města, pak by nám měl audit poskytnout a být vstřícný. I kdyby to mělo být jen formou nahlédnutí, určitě bych se na něj jel podívat,“ řekl Petr Hladík (KDU-ČSL).

Veškeré právní dohady jsou přitom podle autora zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřicha Kužílka z Otevřené společnosti. Utajení analýzy před zastupiteli je protiprávní.

„Musí podle zákona o obcích audit dostat celý, včetně osobních údajů a obchodních tajemství,“ vysvětlil Kužílek. Dodal, že s důvěrnými informacemi zastupitelé pracují běžně, mají na ně právo a nakládání s nimi ošetřuje zákon.

,