Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velká cena v ohrožení. Zastupitelé o milionech pro MotoGP nehlasovali

  16:55aktualizováno  16:55
Navzdory předpokladům se po pěti hodinách jednání zastupitelé Brna v úterý dohodli jen na tom, že budou o Velké ceně dál jednat s krajem. O dotaci 50 milionů pro letošní ročník vůbec nehlasovali. Bez výsledku tak uplynula poslední lhůta, kterou španělský promotér dal pořadatelům na zajištění peněz.

Ilustrační snímek | foto:  David Neff, MAFRA

Pořadatelská firma Automotodrom už pozastavila prodej vstupenek na letošní ročník. Zda se pojede, už závisí jen na dobré vůli promotéra.

„Dorna rozhodne, zda se závod pojede, či nikoliv. My jsme nyní ve fázi, kdy hrubě porušujeme smlouvu. Nejhorší variantou by pro nás bylo, že bychom museli platit zalistovací poplatek, což je ve smlouvě zakotveno jako sankce, ale závody bychom nemohli uspořádat,“ řekl mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

Podle něj budou představitelé firmy s Dornou jednat o víkendu.

Původně se měli Brňané stejně jako španělský promotér v úterý dozvědět, jestli vedení jejich města dá Velké ceně dotaci 50 milionů korun. Otázka, zda se bude konat letošní jubilejní padesátý ročník závodu, by tak byla vyřešená.

Primátor Petr Vokřál (ANO) ale přímo na začátku zasedání překvapivě oznámil, že město a kraj zkusí dotaci poskládat společně. Předcházel tomu v minulých dnech odpor opozice i části Vokřálovy vlastní koalice, kvůli kterému nebylo vůbec jasné, zda tak vysoká dotace projde.

Zastupitelstvo o milionech jednalo pět hodin

O spolupráci s krajem jednal Vokřál na poslední chvíli v pondělí pozdě večer s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) a ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD).

„Máte několik možností: vzít smlouvu o dotaci padesáti milionů na Velkou cenu na vědomí a zapracovat připomínky kraje, odsouhlasit ji rovnou nebo odmítnout,“ řekl pak primátor Vokřál zastupitelům hned na začátku schůze.

Zastupitelstvo následně pět hodin jednalo, zda i takový návrh vezme na vědomí. Usnesení nakonec prošlo.

„Zastupitelstvo Brna podporuje konání Grand Prix na Masarykově okruhu v dlouhodobém měřítku a nejen v letošním roce a deklaruje zájem podílet se s českým státem, Jihomoravským krajem, společností Dorna a Automotodromem na zajištění pořádání závodů,“ napsal v návrhu Vokřál. O penězích se v dokumentu ale vůbec nemluví.

Pokud Dorna po úterním rozhodnutí brněnských zastupitelů Velkou cenu definitivně nestopne, společná smlouva kraje, města a španělského promotéra závodu s konkrétními ciframi se má schvalovat až na schůzi, kterou vedení města svolá mimořádně na začátku července.

Úterní zasedání bylo totiž poslední řádné před prázdninami. A do závodu zbývají už jen dva měsíce. S hejtmanstvím chce Vokřál nakonec navázat spolupráci i přesto, že se do záležitosti s nabídkou dotace od Brna vložil právě po měsících váhání kraje.

Kdo k čí smlouvě přistoupí? Kraj ani město nevědí

Jestli se ale kraj a město budou schopni dohodnout, není vůbec jasné. Už na zastupitelstvu se objevily rozpory v tom, kdo k čí smlouvě by měl přistupovat. Podle Vokřála kraj přistoupí k upravené smlouvě, kterou sepsalo město.

Souběžně se zasedáním brněnských zastupitelů ale jednala rada kraje. A hejtman Hašek následně vydal prohlášení, že kraj ke smlouvě města přistupovat nehodlá. Už měsíce nabízí Automotodromu smlouvu vlastní.

„Právníci tří odborů našeho úřadu nedoporučili přistoupení kraje k navrhované smlouvě z důvodů právních rizik. Rada Jihomoravského kraje proto pověřila mne a náměstka hejtmana Romana Celého dalším jednáním se státem a s městem Brnem o takové podobě smlouvy, která umožní zapojení Jihomoravského kraje,“ konstatoval Hašek.

Pořadatel závodu Automotodrom i španělský promotér se v uplynulých měsících s Haškem nepohodli. Hejtman totiž navzdory svým slibům promotérovi závodu Dorna nepřevedl vládní dotaci 30 milionů korun.

Místo toho Hašek peníze Automotodromu nabídl spolu s 20 miliony od kraje výměnou za podepsání smlouvy o spolupořadatelství. Automododrom ale tvrdil, že smlouva obsahuje závažné právní nedostatky, kvůli kterým ji podepsat nemůže.

Nyní se 50 milionů od kraje vrací znovu na stůl. Pakliže by hejtmanství s jejich uvolněním souhlasilo, vedení Brna by přidalo už jen 10 milionů, které poskytuje každý rok.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz