Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velká cena Brna se letos pojede, řekl promotér. Další roky se uvidí

  16:08aktualizováno  17:26
Letošní jubilejní 50. ročník Velké ceny silničních motocyklů v Brně je zachráněný. MF DNES to odpoledne potvrdil brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), který ve čtvrtek jednal se zástupci španělského promotéra závodu Dorna. Automotodrom znovu spustí předprodej vstupenek, který pozastavil začátkem týdne.

Ilustrační snímek | foto:  David Neff, MAFRA

Autodrom předprodej pozastavil začátkem týdne kvůli nejasnostem okolo financování letošního ročníku.

Konání letošního závodu už oficiálně potvrdila i Dorna v tiskovém prohlášení na svém webu.

„Dorna a Automotodrom Brno se dohodly na pokračování stávající smlouvy, podle níž se v roce 2015 bude konat Grand Prix České republiky,“ uvedl španělský promotér závodu.

Podle prohlášení původně uvažoval Automotodrom o možnosti zrušit letošní závod, ale Dorna se domnívá, že to není v zájmu týmu, sponzorů, Mezinárodní automobilové federace ani Automotodromu samotného. Zároveň dodává, že pokud nebude dosaženo dohody o financování dalších ročníků do 16. srpna 2015, tedy do data letošního závodu, vylučuje to pokračování závodu v dalších letech.

Nad dalšími ročníky visí otazník

Stále ale není jistý osud dalších ročníků. Dorna si totiž dává jako podmínku záruky veřejného sektoru, nespecifikuje ale, zda jde o ministerstvo školství, kraj nebo město. I proto bude o víkendu jednat s představiteli Dorny ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

„Obávám se, že pokud se to nevyřeší rychle, tak se příští rok závod nepojede. Za současné situace je pro ně nerealizovatelný,“ reagoval brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), který se před několika týdny vložil do vyjednávání o zaplacení dluhu za zalistovací poplatek loňského závodu.

Třicet milionů stále nedoputovalo Dorně, ačkoliv leží na účtu Jihomoravského kraje, kam je začátkem roku poslalo ministerstvo školství. Zástupci Automodromu, firmy, která závod pořádá, odmítli podepsat smlouvu s krajem, který si dal podmínku spolupořadatelství.

„Smlouvu považujeme za nepodepsatelnou,“ řekla ředitelka okruhu Ivana Ulmanová.

„Ne proto, že bychom nechtěli, ale právní záležitosti nám to neumožňují. Dokument je neurčitý a v některých ohledech si dokonce protiřečí. Není například zřejmé, jak mohou být krajem věnované finanční prostředky použité. Našli jsme až tři různé výklady,“ vysvětlil obchodní ředitel Automotodromu Michal Klouda.

Poté, co smlouvu odmítla firma podepsat, přestal s ní kraj komunikovat. Před třemi týdny se tedy do věci vložilo město Brno. Radní se usnesli, že dají letošní Velké ceně dotaci padesát milionů korun, v úterý jim ji ale zastupitelé odmítli odsouhlasit. Shodli se pouze na tom, že budou dál o podpoře jednat s krajem a vládou.

Dnes mluvili o letošním motocyklovém závodu i krajští zastupitelé. A stejně jako celý poslední rok, znovu ve sněmovním sále zaznívala slova o podpoře Velké ceny.

„Máme nadále zájem jednat hlavně s Dornou, a to v trojbloku stát, kraj a město. Máme zájem poskytnout finanční prostředky na rok 2015 i další roky, musíme ale dodržel podmínky dané zákonem a vládou,“ zopakoval znovu hejtman Michal Hašek.

S primátorem Vokřálem se opět sejde v pátek dopoledne. „Vyjednávání mezi krajem a ministerstvem školství nebudeme zdržovat,“ dodal primátor.

Nezačerněný audit chtějí i krajští zastupitelé

A stejně jako není jistá podpora brněnského zastupitelstva, naznačovali i dnes někteří krajští politici, že mají problém zvednout ruku pro dotace na Grand Prix.

Chtějí předtím vidět celý audit účetnictví Velké ceny, který nechalo udělat město Brno jako menšinový akcionář okruhu. Městští zastupitelé ale dostali audit částečně začerněný, stejně tak dopadli i krajští.

„Je to nutné kvůli ochraně obchodního tajemství,“ řekla už dříve náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL). Podle údajů v samotném auditu si přitom anonymizaci některých informací vyžádala sama zkoumaná firma, tedy Automotodrom.

Auditoři z firmy KPMG podle závěrů prověrky konstatovali, že neshledali v hospodaření Automotodromu žádná závažná pochybení.

„Přijde mi neseriózní, abychom byli na jednu stranu rovnoprávný partner, po kterém chce Automotodrom peníze, a na druhou stranu dostali začerněný audit. Je to nehorázné,“ prohlásil Jan Vitula (TOP 09). „Dlouhodobě upozorňujeme, že hospodaření Automodromu je neprůhledné a neúplné, a že kdo chce po nás peníze, musí odkrýt karty,“ dodal Vitula.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Najdete na iDNES.cz