Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velká cena Brna se letos pojede, řekl promotér. Další roky se uvidí

  16:08aktualizováno  17:26
Letošní jubilejní 50. ročník Velké ceny silničních motocyklů v Brně je zachráněný. MF DNES to odpoledne potvrdil brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), který ve čtvrtek jednal se zástupci španělského promotéra závodu Dorna. Automotodrom znovu spustí předprodej vstupenek, který pozastavil začátkem týdne.

Ilustrační snímek | foto:  David Neff, MAFRA

Autodrom předprodej pozastavil začátkem týdne kvůli nejasnostem okolo financování letošního ročníku.

Konání letošního závodu už oficiálně potvrdila i Dorna v tiskovém prohlášení na svém webu.

„Dorna a Automotodrom Brno se dohodly na pokračování stávající smlouvy, podle níž se v roce 2015 bude konat Grand Prix České republiky,“ uvedl španělský promotér závodu.

Podle prohlášení původně uvažoval Automotodrom o možnosti zrušit letošní závod, ale Dorna se domnívá, že to není v zájmu týmu, sponzorů, Mezinárodní automobilové federace ani Automotodromu samotného. Zároveň dodává, že pokud nebude dosaženo dohody o financování dalších ročníků do 16. srpna 2015, tedy do data letošního závodu, vylučuje to pokračování závodu v dalších letech.

Nad dalšími ročníky visí otazník

Stále ale není jistý osud dalších ročníků. Dorna si totiž dává jako podmínku záruky veřejného sektoru, nespecifikuje ale, zda jde o ministerstvo školství, kraj nebo město. I proto bude o víkendu jednat s představiteli Dorny ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

„Obávám se, že pokud se to nevyřeší rychle, tak se příští rok závod nepojede. Za současné situace je pro ně nerealizovatelný,“ reagoval brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), který se před několika týdny vložil do vyjednávání o zaplacení dluhu za zalistovací poplatek loňského závodu.

Třicet milionů stále nedoputovalo Dorně, ačkoliv leží na účtu Jihomoravského kraje, kam je začátkem roku poslalo ministerstvo školství. Zástupci Automodromu, firmy, která závod pořádá, odmítli podepsat smlouvu s krajem, který si dal podmínku spolupořadatelství.

„Smlouvu považujeme za nepodepsatelnou,“ řekla ředitelka okruhu Ivana Ulmanová.

„Ne proto, že bychom nechtěli, ale právní záležitosti nám to neumožňují. Dokument je neurčitý a v některých ohledech si dokonce protiřečí. Není například zřejmé, jak mohou být krajem věnované finanční prostředky použité. Našli jsme až tři různé výklady,“ vysvětlil obchodní ředitel Automotodromu Michal Klouda.

Poté, co smlouvu odmítla firma podepsat, přestal s ní kraj komunikovat. Před třemi týdny se tedy do věci vložilo město Brno. Radní se usnesli, že dají letošní Velké ceně dotaci padesát milionů korun, v úterý jim ji ale zastupitelé odmítli odsouhlasit. Shodli se pouze na tom, že budou dál o podpoře jednat s krajem a vládou.

Dnes mluvili o letošním motocyklovém závodu i krajští zastupitelé. A stejně jako celý poslední rok, znovu ve sněmovním sále zaznívala slova o podpoře Velké ceny.

„Máme nadále zájem jednat hlavně s Dornou, a to v trojbloku stát, kraj a město. Máme zájem poskytnout finanční prostředky na rok 2015 i další roky, musíme ale dodržel podmínky dané zákonem a vládou,“ zopakoval znovu hejtman Michal Hašek.

S primátorem Vokřálem se opět sejde v pátek dopoledne. „Vyjednávání mezi krajem a ministerstvem školství nebudeme zdržovat,“ dodal primátor.

Nezačerněný audit chtějí i krajští zastupitelé

A stejně jako není jistá podpora brněnského zastupitelstva, naznačovali i dnes někteří krajští politici, že mají problém zvednout ruku pro dotace na Grand Prix.

Chtějí předtím vidět celý audit účetnictví Velké ceny, který nechalo udělat město Brno jako menšinový akcionář okruhu. Městští zastupitelé ale dostali audit částečně začerněný, stejně tak dopadli i krajští.

„Je to nutné kvůli ochraně obchodního tajemství,“ řekla už dříve náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL). Podle údajů v samotném auditu si přitom anonymizaci některých informací vyžádala sama zkoumaná firma, tedy Automotodrom.

Auditoři z firmy KPMG podle závěrů prověrky konstatovali, že neshledali v hospodaření Automotodromu žádná závažná pochybení.

„Přijde mi neseriózní, abychom byli na jednu stranu rovnoprávný partner, po kterém chce Automotodrom peníze, a na druhou stranu dostali začerněný audit. Je to nehorázné,“ prohlásil Jan Vitula (TOP 09). „Dlouhodobě upozorňujeme, že hospodaření Automodromu je neprůhledné a neúplné, a že kdo chce po nás peníze, musí odkrýt karty,“ dodal Vitula.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

GIBS uzavřela vyšetřování nehody policejního BMW, trestný čin se nestal

Supersportovní policejní vůz BMW i8 (12. května 2017)

Generální inspekce bezpečnostních sborů uzavřela vyšetřování květnové nehody policejního sportovního BMW i8 v Brně, při...

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...Najdete na iDNES.cz