Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spasit brněnskou Velkou cenu? Jsme na dovolené, vzkazují politici

  10:37aktualizováno  10:37
MF DNES získala materiály, o kterých budou politici ve čtvrtek hlasovat na zastupitelstvech města a kraje. Rozhodnou tak o vzniku spolku, který má zajistit budoucnost MotoGP v Brně. Tedy někteří. Prestižní akce může krachnout kvůli tomu, že řada zastupitelů si vzala dovolenou.

Desítky pracovníků v pondělí ladily poslední detaily na trati Masarykova okruhu, aby byl připravený na víkendový závod mistrovství světa motorek. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Už od čtvrtku se do města pohrnou desítky tisíc fanoušků motorek a slovo Brno bude zase po roce vyskakovat na milionech televizních obrazovek po celém světě.

V tu chvíli ale už může být jasné, že je to naposledy.

Konání akce, která podle studií naleje díky daním do veřejných rozpočtů každý rok stovky milionů korun, může překazit banální věc. Dovolená zastupitelů.

MF DNES získala materiály, o kterých budou zastupitelstva kraje a Brna ve čtvrtek rozhodovat. Mají poslední příležitost. Promotér avizoval, že pokud se pořádání MotoGP nevyřeší do ukončení letošního závodu, bude to jeho konec v Brně.

Část koalice za MotoGP horovat nebude

Když ale chtěla redakce zjistit, jak budou jednotliví zastupitelé o vzniku spolku města a kraje hlasovat, narazila na to, že řada z nich dokumenty ještě nečetla. Ani nemusí. Na zastupitelstvu totiž sedět nebudou.

„Zpráva o svolání zastupitelstva mě zastihla na zahraniční dovolené, takže materiály jsem ještě neměla příležitost vidět. Ani nevím, kolik ze členů klubu na zastupitelstvu ve čtvrtek bude. Řadě z nás se termín, který původně nebyl avizovaný, trefil do pracovních cest nebo dovolených,“ konstatovala šéfka klubu brněnských zelených Jana Drápalová s tím, že ona místo hlasování musí jet na služební cestu do Prahy.

Fotogalerie

A její stranický kolega a náměstek primátora Martin Ander je pro změnu celý týden na dovolené.

Jednací řád zastupitelstva je přitom nemilosrdný. Například na rozdíl od Sněmovny nestačí pro přijetí usnesení jen hlasy většiny z těch zastupitelů, kteří na zasedání přijdou.

Primátor Petr Vokřál (ANO) vždy musí nastřádat více než polovinu všech zastupitelů, tedy minimálně 28 rukou.

Situace je pro něj o to citlivější, že pravděpodobně nemůže počítat ani se všemi hlasy své vlastní koalice.

Část zelených či Žít Brno už dala Vokřálovi pocítit, že za MotoGP horovat nebudou, když zablokovali jeho původní nápad narychlo MotoGP přiklepnout 50 milionů korun z městského rozpočtu.

Nedorazí Šťástka ani polovina sociálních demokratů

Termín zastupitelstva, který vedení města na poslední chvíli posunulo z dneška až na čtvrtek, předhazuje primátorovi i opozice, u níž musí hledat podporu.

„MotoGP považuji za velmi důležitou akci. Ale ve čtvrtek na zastupitelstvu nebudu. Bylo dopředu avizováno na úterý, takže už mám program, který nemůžu odvolat,“ konstatoval exstarosta Brna-střed a zastupitel za ODS Libor Šťástka s tím, že podobný problém bude možná mít více občanských demokratů.

Šéf klubu Robert Kerndl měl telefon vypnutý. Že nedorazí na klíčové hlasování o budoucnosti prestižního závodu, potvrdili i sociální demokraté.

 „Na zastupitelstvu bude s bídou polovina klubu,“ upřesnil šéf klubu zastupitelů ČSSD Vlastimil Žďárský. Primátor Vokřál to považuje za smutné.

„Finální podobu materiálů pro zastupitele jsme dojednali mezi městem, státem a krajem teprve v pátek. Pokud bychom zastupitelstvo ponechali na úterý, jak bylo původně avizováno, měli by zastupitelské kluby jen jediný pracovní den na jejich prostudování, takže by kritizovali zase to. MotoGP je natolik důležité pro Brno, že podle mého posun o dva dny nehraje takovou roli,“ konstatoval Vokřál.

Varianta kraje je pro brněnského primátora nepřijatelná

O poznání menší problémy se očekávají na krajském zastupitelstvu, které hejtman Michal Hašek (ČSSD) svolal na čtvrteční 13. hodinu.

Už v minulosti zastupitelé, včetně opozičních, Haškovi odsouhlasili třeba i smlouvu o pořádání MotoGP, aniž by ji viděl pořadatel Automotodrom i promotér Dorna.

Oba zamýšlení partneři ji pak odmítli kvůli právním vadám podepsat. Výsledkem byly měsíce zdržení a nynější šibeniční termín, 16. srpna, od promotéra.

S primátorem Vokřálem a ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) se teď Hašek dohodl na stanovách spolku, které ani jedna ze stran nechtěla po vzájemné dohodě v minulých dnech rozebírat.

MF DNES má k dispozici zamýšlené usnesení brněnského zastupitelstva, které v pátek přišlo e-mailem všem jeho členům.

O založení spolku, který by od roku 2016 MotoGP pořádal, se v něm mluví obecně. MF DNES už dříve informovala, že zatímco kraj si představoval, že spolek bude závod kompletně pořádat a zajišťovat veřejné zakázky, podle představ magistrátu jím měly jen protékat dotace a spolek měl kontrolovat hospodaření s nimi. Varianta kraje je pro Vokřála těžko přijatelná.

Automotodrom bude dlužit 110 milionů

Z návrhu stanov není jasné, která varianta vyhrála. Z připojené důvodové zprávy ale plyne, že soutěžit se zvlášť bude dráha, na které se závod pojede, a další služby.

„Spolek byl pověřen vládou výkonem služby obecného hospodářského zájmu. Nejedná se o klasické služby poskytované na trhu,“ praví dokument.

Překvapením je to, že aspoň prozatím nebude členem spolku Krajská hospodářská komora jižní Moravy, kterou prosazoval Hašek. Kraj a Brno doplní Centrála cestovního ruchu, která spadá pod hejtmanství.

„Za Brno se do tří měsíců připojí ještě Turistické informační centrum. Hospodářská komora zatím dostatečně nezdůvodnila svůj přínos pro spolek,“ dodal Vokřál.

V dokumentu, který budou schvalovat brněnští zastupitelé, se zároveň píše, že primátor může založení spolku podepsat teprve tehdy, až budou vyřešeny závazky MotoGP vůči promotérovi za loňský a letošní rok.

To může být potíž, protože Automotodrom bude španělské Dorně po letošním ročníku celkem dlužit minimálně 110 milionů korun.

Vedení okruhu je i proto vůči materiálům zatím zdrženlivé.

„V principu s formou spolku nemáme žádné potíže. Bude ale záležet na tom, jak bude řešena celá řada konkrétních záležitostí a finanční stránka věci,“ konstatoval mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

Brno očima Karla Abrahama. Tady se brzdí, tady jsou hrby:
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

Z nejúrodnější jižní Moravy je vyprahlá krajina, vznikne záchranný fond

(ilustrační snímek)

Počasí trápí zemědělce na jižní Moravě dlouhodobě. Vznikl tak nový plán. Aby překonali těžké časy, mohli by čerpat...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz