Velká cena silničních motocyklů je nejnavštěvovanější sportovní akcí v Česku. Přesto zápasí o existenci.

Velká cena silničních motocyklů je nejnavštěvovanější sportovní akcí v Česku. Přesto zápasí o existenci. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Motocyklová Velká cena hlásí hlubší propad. I přes zisky ze vstupenek

  • 64
Každý rok po skončení sezony upozorňují pořadatelé brněnské Velké ceny silničních motocyklů, jak na největším podniku roku finančně tratí. Ani vyšší zisky ze vstupenek letos nezabránily tomu, aby akce skončila oproti loňsku s o milion vyšší ztrátou.

Letos je výsledek akce minus 41,7 milionů korun. Důvodem je především nižší finanční podpora.

Stejně jako každý rok i letos tak pořadatelé apelují na představitele města, kraje i státu, aby na motocyklový šampionát přispěli ze svých rozpočtů.

Novinky pro příští rok

Grand Prix se příští rok pojede o týden dřív od 15. do 17. srpna, což organizátoři přivítali. Pokud by Velká cena zůstala ve stejném termínu jako letos, opět by byla v kolizi se závodem formule 1.

Novinkou bude také přeměna přírodní tribuny A na kemp. Automotodrom Brno tak nabídne motorkářům možnost strávit celý závodní víkend přímo na okruhu.

Vstupné v prvních dvou vlnách předprodeje zůstane stejné, cena vstupenky na místě vzroste z dosavadních 1 990 korun na 2 090 korun.

"Z pohledu prodeje vstupenek byla letošní Grand Prix velmi úspěšná. Ale tím, co vyděláme, nevykompenzujeme snížení podpory ministerstva a města Brna a navyšující se zalistovací poplatek," oznámila ve čtvrtek šéfka společnosti Automotodrom Brno Ivana Ulmanová.

Poplatek za pořádání závodu se zvyšuje

Náklady na závody letos činily 140,2 milionu, výnosy 98,5 milionu. Pořadatelům se sice podařilo zvýšit tržby ze vstupného o 17 procent na 54 milionů korun, město Brno však dalo tento rok na akci jen pět milionů místo dřívějších deseti.

Ministerstvo školství zase snížilo podporu o milion a půl na 25 milionů korun, pouze kraj postupně navyšoval příspěvek na letošních deset milionů.

Naopak stoupá poplatek, který musí Automotodrom Brno zaplatit, aby závody vůbec mohl pořádat. Nyní se pohybuje kolem 70 milionů korun.

Ani na příští rok přitom zatím nejsou peníze jisté. Žádná z klíčových institucí ještě nemá schválený rozpočet.

"Na programu zastupitelstva bude tento bod až 19. prosince, tehdy bude známá definitivní výše podpory," podotkl například jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který patří mezi zastánce Velké ceny.

Podobně je na tom město, financování ze státního rozpočtu zase není vyřešené kvůli předčasným volbám.

Kritici: Závod by se měl uživit sám

Letos na Velkou cenu přišlo za tři dny 222 710 diváků. Jak argumentují pořadatelé, v regionu utratili miliony korun. Zároveň televizní přenosy propagují město i zemi po celém světě. Kritici však namítají, že jde o komerční podnik, který by se měl uživit sám.

Podle Ulmanové by každopádně pomohlo, kdyby stát jasně stanovil pravidla finanční pomoci při pořádání sportovních akcí v zákoně na podporu sportu. Ten se však teprve připravuje.

"Premiér Jiří Rusnok nám nicméně sdělil, že dokud není zákon schválený, vláda by mohla svým usnesením mimořádně navrhnout víceletou podporu Velké ceny," dodala Ulmanová.