Brněnský Špalíček

Brněnský Špalíček | foto: Radek Miča, MF DNES

Velká stavba, malý památkář

  • 8
Bylo nebylo. Stál jednou na okraji jesenické vísky Karlov starý dům. Stál? No, držel spíš jen silou vůle. Střecha se propadala, omítka padala. Vůbec nikoho nezajímal.

Tedy do té doby, než se našel zájemce, který chtěl domeček koupit a opravit. V tu chvíli se objevili památkáři a z rozpadající se chalupy byla najednou jedna z největších památek, pomalu kandidát na UNESCO. A nesmělo se to a tamto, snad i kachličky do koupelny chtěli pracovníci památkového ústavu vybírat.

. Očima studentky

MF DNES přináší cyklus názorových textů studentů brněnské žurnalistiky.

Lidé zabývající se ochranou památek si přitom nechali v historickém centru Brna přímo před očima vyrůst prosklený Velký Špalíček. Nedopočítali se pater domu na České, v němž sídlí oděvnická firma Zara, a výhled na Petrov a Špilberk si nechali zastínit komplexem Anenských teras.

A paneláky? Ne že by snad měla být sídliště vyhlášena památkovou zónou, ale nějaký dozor by to chtělo. V malé chatě na Jesenicku nemohou být plastová okna, ale v historickém centru měst mohou růst prosklené příšery.

A panelákový komplex se čtyřmi vchody, který vypadal dvacet let stejně, teď namísto architektů projektují děti ve školkách. Jedině tak si lze vysvětlit, že dům se čtyřmi vchody může mít pravou část zelenou a dole obloženou mramorem, levou růžovou, obloženou kachličkami a uprostřed může zůstat stále stejně šedivý a oprýskaný.

Copak jsou zapadlé chaloupky důležitější než stotisícová sídliště?