Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velký městský okruh povede řidiče i pod kolejemi

  7:12aktualizováno  7:12
Další střípek má přibýt do letité skládačky Velkého městského okruhu v Brně. Připravovaná spojka Heršpické a Kšírovy ulice ale není zdaleka jediným projektem, který spěje ke stavbě.

Vizualizace stavby | foto: www.brno.cz

V současnosti stroje pracují na dalších dvou úsecích okruhu (vizualizace a animace stavby VMO v Brně hledejte ZDE). A několik dalších se připravuje. Než se ale z městského půlkruhu stane skutečně okruh, uteče ještě minimálně jedno a půl desetiletí.

Nejdřív se nyní má ulevit od dopravy lidem z Králova Pole. Právě pod ním vznikají dva tunely, které svedou dopravu pod zem. Ražba je v plném proudu, na druhý konec v Žabovřeskách se stavbaři mají prokopat na konci příštího roku.

etapy stavby

1. Mimoúrovňová křižovatka Hlinky - dokončena v roce 2006.
2. Žabovřeská I. - rozšíření na čtyři pruhy a zahloubení tramvaje do svahu, začne v nejbližších letech.
3. Žabovřeská II. - nedávno zahájená rekonstrukce, dokončena bude s navazujícími Královopolskými tunely.
4. Dobrovského - dva tunelové tubusy už se hloubí. Zprovozněny mají být do roku 2012.
5. Svitavská radiála - napojení tunelů na Sportovní ulici a dokončení druhého dvoupruhu směrem k Husovickým tunelům. V provozu má být zároveň s Královopolskými tunely.
6. Lesnická a Kohoutova - úseky jsou v provozu už přes deset let. 7. Tomkovo náměstí a Rokytova - estakáda začne na Tomkově náměstí a povede ve stopě dnešního městského okruhu. Po mostě pak přejde maloměřické nádraží a vyústí v Rokytově ulici. Hotova má být přibližně v roce 2012.
8. Věstonická - vinohradské sídliště mají auta podjet dvěma asi kilometrovými tunely, které vyústí v horní části Líšeňské ulice a napojí se na Jedovnickou ulici vedoucí kolem spalovny. Termín: konec příští dekády.
9. Jedovnická - provede silnici kolem spalovny až po napojení na výpadovku na dálnici D1 směrem na Vyškov. Termín dokončení: 2020.
10. Černovická - spojí Ostravskou ulici se stávající čtyřproudovou Černovickou ulicí.
11. Bratislavská radiála - tah napojí okruh na dálnice D1 a D2. 12. Jih - povede z Heršpické ulice na Kšírovu v Komárově. A výhledově i dál, kde se napojí na Černovickou ulici. První etapa by mohla být v roce 2015.
13. Červený kopec - výhledově se počítá se stavbou

Původně se uvažovalo jen o jednom tubusu tunelu, nakonec ale každý směr povede vlastním.

"Pokud by byl tubus jen jeden, stejně bychom podél něj museli postavit únikovou štolu," vysvětlil Jiří Rupp z Ředitelství silnic a dálnic, proč se nakonec projektanti rozhodli pro velkorysejší variantu.

Zároveň s tunely se pracuje i v Žabovřeské ulici. Ta je sice čtyřproudová, nově se ale napojí rampami na Korejskou ulici a podél zástavby vyrostou protihlukové bariéry.

Další stavby jsou v různých fázích přípravy, u těch nejrozpracovanějších by se mohlo kopnout do země na začátku příští dekády.

Územní rozhodnutí už má stavba Tomkovo náměstí, estakáda, která překlene současnou křižovatku a ve stopě dnešního městského okruhu bude pokračovat směrem k židenickým kasárnám, jednomu z nejkritičtějších bodů současné dopravní sítě v Brně.

Pod vinohradským sídlištěm povede tunel
Ale místo aby se stočila pod železniční viadukt, bude silnice pokračovat po mostě přes železniční nádraží do Rokytovy ulice. Odtud budou auta jezdit zatím přes Vinohrady, výhledově by ale vinohradské sídliště měl podetnout asi kilometrový tunel.

"Nyní je ve fázi přípravy investičního záměru. V příštím roce bychom mohli mít dokumentaci pro územní rozhodnutí. S touto stavbou pak dostaneme celý okruh až na Líšeňskou ulici k Zetoru," popsal Josef Luňáček, technický ředitel Brněnských komunikací, jehož úsek dopravní stavby v Brně připravuje. Pod Vinohrady by auta mohla začít jezdit podle předběžných odhadů kolem roku 2019.

Na vyústění tunelů pak u líšeňské spalovny navážou dvě mimoúrovňové křižovatky, ta druhá pak městský okruh spojí s Ostravskou ulicí, tedy výpadovkou na dálnici D1.

"Tím se konečně uleví přetížené Gajdošově ulici, tranzitní doprava ji bude objíždět právě po novém městském okruhu," řekl Luňáček.

Kolem roku 2020 by podle něj mohla být většina částí okruhu hotova. Zbývat bude jen propojení Heršpické ulice s Bayerovou ulicí u výstaviště.

Studie, podle které město postupuje, počítá s tím, že oba konce nedokončeného okruhu v budoucnu propojí další tunel. Ten by na jedné straně ústil v Jihlavské ulici přibližně u Ústředního hřbitova, na druhém konci by z něj řidiči vyjeli nad řekou Svratkou kousek pod Kamennou kolonií.

Zda se podaří celý okruh dokončit, bude záležet mimo jiné na penězích. Stavby totiž z větší části financuje Státní fond dopravní infrastruktury ze státního rozpočtu. Podle Luňáčka vypadá budoucnost optimisticky. "Zatím je to tak, že co je připraveno, to se staví," uvedl.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz