Manželé Rosnerovi čelí u vyškovského soudu obžalobě z týrání svěřených dětí

Manželé Rosnerovi čelí u vyškovského soudu obžalobě z týrání svěřených dětí | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Verdikt nad Rosnerovými obviněnými z týrání dětí vynese soud ve středu

  • 13
Rozsudek nad manžely Rosnerovými, kteří jsou obvinění z týrání dětí, Krajský soud ve Vyškově odložil na středu. Při pondělním jednání znovu vyslechl oba pěstouny i soudní znalkyně. Státní zástupkyně pro oba žádá podmínku.

Týrání považuje za nezpochybnitelné, chování pěstounů se však podle ní změnilo a dnes se děti cítí v rodině dobře.

Naopak obhájci žádají osvobození manželů, týrání podle nich nelze jednoznačně prokázat.

Podle obhájce Rosnerové Jiřího Dobeše nelze výpovědi dvou dětí, které státní zástupkyně označila za korunní svědky, brát jako věrohodné.

"Ran na těle by si někdo musel všimnout"

Obě děti podrobně popisovaly týrání, a to jak bití různými předměty, tak nadávání, urážky či vyhrožování. Dobeš upozornil, že údajných ran na těle si za celou dobu ošetřování a péče o děti nevšimla ošetřující lékařka ani další autority.

Emotivně soudní líčení prožívala Rosnerová. S pláčem soudu řekla, že se velice omlouvá za to, co udělala.

"Myslím si, že svým chováním a péčí o děti dokazuji, že se to nebude opakovat," uvedla. Zdůraznila, že do péče si s manželem brali děti, které to nejvíc potřebovaly, nevybírali si je podle vzhledu ani inteligence.

"Tresty se manželům vymknuly"

Podle psycholožky Marty Sukalové byly fyzické tresty v rodině Blaženy a Lubomíra Rosnerových běžnou součástí výchovné metody.

"Děti jim rozuměly, tresty se ale staly nepřiměřenými až později, když rodiče přestali zvládat kázeňské problémy jednoho z dětí a sami měli zdravotní potíže," řekla Sukalová.

K soudu se kauza vrací po zhruba osmi měsících. Vynesení rozsudku oddálila nešťastná událost, v loňském roce totiž zemřela soudní znalkyně, která vypracovala psychologický posudek na šest dětí v péči Rosnerových.

Soud si proto vyžádal nový posudek od Marty Skulové, která posuzovala i chlapce z takzvané kuřimské kauzy. "Je to poslední důkaz, který potřebujeme k uzavření případu," uvedl již dříve předseda okresního soudu ve Vyškově Karel Menšík.

Rosnerovi se do vazby a k soudu dostali hlavně kvůli videonahrávce, kterou pořídil jeden z jejich svěřenců. Zachycuje, jak Blažena Rosnerová hrubě trestá jedno dítě.

"Děti přeháněly, ale vymyslet si výpovědi by nedokázaly"

Roli sehrály i výpovědi dětí. Skulová nicméně při pondělním projednávání naznačila, že mohly přehánět.

Na druhou stranu ale nevěří, že by mentálně postižení svěřenci byli schopni opakovaně vykládat naučenou výpověď v takových podrobnostech. "V současné době všichni říkají, že je vše v pořádku," dodala Skulová.

Naopak druhá ze znalkyň Vlasta Kulíšková, kterou přizvali Rosnerovi, o týrání mluvit odmítla. Připustila pouze, že šlo o nepřiměřené tresty.

"Nikdy to nebylo úmyslné týrání, vždy to bylo, aby Rosnerovi dítě usměrnili, aby je k něčemu vychovali," řekla Kulíšková. Výpovědi dětí označila za nedůvěryhodné.

Starají se o moc dětí

Většina z dětí, o něž se manželé starají, u soudu v předcházejících líčeních uvedla, že rodiče je netrestali, pouze pokud hodně zlobily, dostaly pohlavek nebo musely chvíli klečet.

Rosnerovi podle obžaloby týrali čtyři z celkem patnácti dětí, které za 26 let vychovávali. Nadávali jim, ponižovali je a tělesně je trestali.

V roce 2005 dostali manželé od prezidenta Klause za pěstounskou péči medaili. Tu však chtěli kvůli obvinění vrátit.

Znalci se dosud u soudu shodli, že si Rosnerovi péčí o velký počet postižených dětí naložili příliš velké břemeno. Rozcházejí se však v názoru, zda je manželé týrali.

,