Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Věřitelé se sešli kvůli Polívkově farmě. Správce ji chce v létě otevřít

  21:25aktualizováno  21:25
Téměř bez emocí probíhala odpoledne v Brně první schůze věřitelů Farmy Bolka Polívky. Čtyřem desítkám věřitelů dluží společnost přes 40 milionů korun, tržní cena nemovitostí v majetku firmy se podle odhadu zveřejněného v úterý pohybuje jen mezi čtrnácti a osmnácti miliony. Farma by se podle plánu správce konkurzní podstaty měla v létě otevřít.

Areál bývalé farmy Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ke svým penězům se dostanou jen někteří z těch, jimž farma dluží. Záleží, zda se o své peníze přihlásí stát, jenž Polívkově farmě poskytl dotaci.

Pád farmy

Jednání se zúčastnila pouze hrstka největších věřitelů. Nedostavil se ani herec Boleslav Polívka, přestože se sám hlásí jako věřitel vlastní firmy.

Správce konkurzní podstaty Michal Edl, kterého věřitelé potvrdili ve funkci, navrhuje znovuotevření hotelu i restaurace v Olšanech na Vyškovsku. Podnik je nyní zavřený, většina zaměstnanců dala výpověď. Farma by se podle Edla měla znovu otevřít už v této letní sezoně. "Zvýšíme tím totiž její cenu při následném prodeji," vysvětloval věřitelům Edl.

Do věřitelského výboru byla zvolena stavební společnost Kaláb, která kvůli necelým osmi milionům korun loni podala insolvenční návrh. Kromě stavební firmy je ve výboru i UniCredit Bank, která má zástavní právo na část pozemků a budov.

A jako třetí člen výboru byl zvolen Regionální operační program Jihovýchod (ROP Jihovýchod), který poskytl dotaci z evropských fondů na dostavbu farmy.

Zatím ROP Jihovýchod nevypověděl farmě smlouvu o poskytnutí dotace, i když je podnik zavřený a nesplňuje podmínky poskytnutí těchto peněz. Pokud smlouva zůstane v platnosti, poskytnuté dotace fond zpět nedostane. Pokud naopak tuto smlouvu vypoví, stane se s 21 miliony největším věřitelem a nedostane se na ostatní. Další postup nyní odmítl ROP komentovat.

Situaci kolem farmy může zkomplikovat také miliardář Alexander Seidl se synem, kteří půjčovali peníze nejen farmě, ale i přímo Polívkovi jako fyzické osobě. Seidl v úterý insolvenčnímu soudu oznámil, že od svého přítele Boleslava Polívky koupil pozemky kolem farmy včetně příjezdové cesty. Seidlovy pohledávky správce bude ještě řešit.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Najdete na iDNES.cz