Pracovnice Městského muzea ve Veselí nad Moravou připravuje výstavu unikátních

Pracovnice Městského muzea ve Veselí nad Moravou připravuje výstavu unikátních nálezů ze 13. století z nádvoří zámku. | foto: Petr Puták, Městské muzeum ve Veselí nad Moravou

Veselští trumfli ve výkopech střední Evropu a odhalili středověk

  • 0
Tři roky, metr po metru se nádvořím zámku ve Veselí nad Moravou prokopávali archeologové. Podnikli tím nejrozsáhlejší průzkum ve střední Evropě. Za tři roky učinili i jedinečné objevy věcí starých až osm set let. Ty tamní muzeum poprvé vystaví.

Na rozkopaném nádvoří archeologové narazili na zablácený kus dřívka. A drželi v ruce osm set let starý doklad o zrodu veselského hradu. Na dřevě totiž odhalili válečnický výjev paže držící v ruce kropáč, tedy středověkou zbraň zakončenou koulí posetou dlouhými trčícími hřebíky. Tento výjev měli v erbu příslušníci rodu Tvrdišovců ze 13. století.

Hrad Veselí

Výstava v Městském muzeu ve Veselí nad Moravou začíná v neděli 11. září a potrvá do 8. ledna.
Otevírací doba: pondělí až pátek 8:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00, neděle 13:00 - 17:00.
Vstupné: dospělí 30 korun, studenti a důchodci 15 korun

Dvanácticentimetrovou dřevěnou rukojeť si po neděli 11. září prohlédnou i návštěvníci veselského muzea na Bartolomějském náměstí. Spatří tam i dalších sto předmětů.

"Ve střední Evropě se jednalo o zcela ojedinělý velkoplošný výzkum. Nalezli jsme téměř kompletní středověké pečeti, celé srubové podlahy, v bahně bylo pod tlakem zeminy uzavřené velké množství dřeva a spousta keramických střepů nádob," vyjmenoval šéf Městského muzea ve Veselí nad Moravou Petr Futák.

Tatarské hroty

Nebudou prý chybět ani fantastické kostěné šipky. "Ty se ve Veselí objevují zřejmě proto, že se tady právě při založení hradu pohybovaly jízdní oddíly turkotatarských jednotek ve službách uherského krále Bély IV.," lákal na exponáty Futák.

Vzácné prastaré pečeti zakládajícího rodu Tvrdišovců budou jen na fotografiích. Vyrobit jejich repliky by totiž bylo velmi drahé. Kvůli statisícovým nákladům se zatím ani nepodařilo nakonzervovat vše, co odteď návštěvníci ve vitrínách uvidí. "Po výstavě v tom musíme rychle pokračovat," naznačil šéf muzea.

Zvláště kožené, dřevěné či proutěné exponáty by totiž po staletích ve stálém prostředí bez vzduchu mohly po svém vyzvednutí na zem podlehnout rychlé zkáze.

Archeologický průzkum na nádvoří zámku ve Veselí nad Moravou

Nálezy staré stovky let, které dosud nikdo neviděl, mají pro historiky a archeology obrovskou cenu. "Rozlehlé nádvoří veselského zámku bylo celé rozkopané skrz naskrz. Často jsme pracovali i v hloubce tří metrů," popsal podmínky archeologů David Merta z brněnské společnosti Archaia, která průzkum tři roky prováděla.

Připomněl, že jej mohli provést jen díky nadšení majitelů zámku, kteří tak rozsáhlý a dlouhodobý průzkum zaplatili.