Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Veslování vám pěkně vytvaruje tělo a posílí charakter

  14:32aktualizováno  14:32
Umíte plavat a nebojíte se dát si do těla? Pravděpodobně nic nebrání tomu, abyste vyzkoušeli veslování a možná i zjistili, že je to sport přesně pro vás. Věk přitom není rozhodující, chybět však nesmí vytrvalost a vůle, vlastnosti, bez kterých se nikdo dobrým veslařem nestane.

Michal Prokeš na svém skifu při tréninku na Brněnské přehradě | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"K veslování toho vlastně moc nepotřebujete. Loď s vesly se dá půjčit, takže všechno, co jako začátečník musíte mít, je nějaké oblečení a hlavně odhodlání na sobě pracovat," říká Ivo Klemeš, předseda veslařského oddílu TJ Lodní sporty Brno.

Ideální věk, kdy by měl člověk s veslováním začít, je podle něj asi dvanáct až třináct let. V žákovských kategoriích však soutěží už i jedenáctileté děti.

Michal Prokeš na svém skifu po tréninku na Brněnské přehradě

"Dá se ale začít i později, není to jako například s baletem, který musíte dělat odmalička, pokud chcete něčeho dosáhnout. Třeba naše ženská veslařská jednička Miroslava Knapková začala veslovat až v devatenácti letech,“ vysvětluje Klemeš a shrnuje jednoduché pravidlo - pokud netoužíte být vrcholovými sportovci, není na veslování pozdě ani ve středním věku.

Co si vzít na vodu

Kromě lodi a vesel není k veslování nic víc potřeba.

Loď se však dá půjčit buď v půjčovně lodí, či ve veslařském klubu.

Každý veslař by měl mít pohodlné oblečení, ve kterém se mu bude bez problémů veslovat.

V létě stačí šortky s tričkem, na podzim je určitě lepší si obléct nepromokavou sportovní soupravu.

Silový sport, ve kterém hraje svoji roli i psychika

Veslování, které se největší oblibě těší v anglosaských zemích, se dá rozdělit na dva základní typy - párové a nepárové. Při párovém veslování má sportovec v každé ruce jedno veslo, zatímco pro nepárové veslování je typické, že drží každý člen posádky jediné veslo oběma rukama.

Závodní veslařské kategorie se potom odvíjejí i podle toho, kolik je na lodi lidí. Na takzvaný skif se vejde jeden veslař, na dvojskifu závodí pár, veslovat se dá i ve čtyřech anebo v osmi.

Jedním z klíčů k úspěchu je podle Klemeše právě dobré sestavení posádky lodi. "Závodníci se k sobě musí hodit jak fyzickou konstrukcí, tak i povahově. Ten, kdo udává tempo, musí být navíc silná osobnost, musí umět ostatním poručit,“ zdůrazňuje. Ačkoli je tedy veslování především silový sport, zásadní roli v něm hraje i psychika závodníka.

Odměnou za vynaložené úsilí, tvrdý trénink a silné nervy je veslařům nejen skvělá fyzická kondice a pevně vytvarované tělo, ale i posílení charakteru a duševní pohoda.

Šampionka začínala na "prýglu“

"Člověk je při veslování v těsném kontaktu s přírodou. A když se navíc povede počasí a svítí na vás při jízdě sluníčko, je to nádherný pocit,“ říká nejlepší česká skifařka Miroslava Knapková.

Když začínala, neměla prý ambice věnovat se veslování na vrcholové úrovni. Z koníčku se však stala posedlost a dnes se může pyšnit mnoha tituly z těch nejprestižnějších šampionátů. Na jejím krku visí mimo jiné zlatá medaile z mistrovství Evropy ve veslování z roku 2008 a dvě stříbrné zmistrovství světa.

"Největším úspěchem je pro mě ale asi dvojnásobná účast na olympijských hrách. V Athénách jsem vybojovala čtvrté místo a předloni v Pekingu jsem byla pátá,“ vypočítává Knapková, která je navíc několikanásobnou skifařskou mistryní České republiky.

Svoji kariéru odstartovala Knapková v Lodních sportech Brno na Brněnské přehradě, která je ideálním místem pro veslování. "Loni nám situaci zkomplikovalo vypouštění přehrady, ale jezdili jsme i tak. Nízká hladina však působila dost deprimujícím způsobem,“ říká předseda Klemeš.

V zimě, kdy přehrada zamrzá, se dá stále veslovat na řece Svratce od Jundrova až k Pisárkám, kde mají Lodní sporty další loděnici. Vesluje se i v Hodoníně, Břeclavi či Uherském Hradišti.

Pro ty, kteří hledají sportovní vyžití pro sebe nebo své dítě, stojí veslování za zkoušku. Nováčky stále nabírá většina oddílů. A navíc - nikdy nikdo neví, jestli se právě v něm neskrývá další Mirka Knapková.

Autoři:


Nejčtenější

Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

První mešita v Česku slouží 20 let, lidé v okolí už si na ni zvykli

Brněnská mešita na Vídeňské ulici

První mešita postavená v České republice si minulý týden připomněla dvacet let od svého otevření. Nenápadnou budovu,...



Duka žaluje divadelníky, Ježíš znásilňující muslimku zasáhl jeho vyznání

Kardinál Dominik Duka zůstane ve funkci arcibiskupa pražského. V reakci na jeho...

Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí...

Bulharský řidič vezl do Česka Iráčany, v Lanžhotě je zadrželi policisté

Policie na jihu Moravy zadržela čtyři Iráčany

Mercedes s bulharskou registrační značkou zastavili policisté během uplynulého prodlouženého víkendu na bývalém...

Sládek, který vyzradil tajemství piva. Poupěte za to uznávali i nenáviděli

Nejslavnější český sládek František Ondřej Poupě.

V areálu bývalého brněnského městského pivovaru v Dominikánské ulici vzniká Pivovarský dům. Ponese jméno nejslavnějšího...

Další z rubriky

Češi mají čím dál radši růžové víno, vyrobilo se jej nejvíc v historii

Do sklenek se nalévalo nejstarší moravské růžové víno Gracie Rose.

Češi přišli na chuť růžovému vínu a jeho tuzemská produkce díky tomu výrazně roste. Loni vinaři vyrobili vůbec nejvíce...

VIDEO: Pravěké tvory ve vyškovském parku musí každé ráno „nastartovat“

Správce parku Tibor Cúth dinosaury ráno „nastartuje“. Díky pohybovým čidlům pak...

Padesát dinosaurů ve vyškovském DinoParku má pod kameny ukrytou elektroniku a ve své blízkosti pohybová čidla, takže...

V Brně začnou jako první používat lék, který umí rozhýbat „líné“ spermie

Umělé oplodnění lidského vajíčka injekcí spermie. Nejde o běžnou součást...

Do Brna dorazil lék, který dává i mužům se špatnými spermiemi šanci zplodit vlastní dítě. Brněnská reprodukční klinika...

Najdete na iDNES.cz