Vesnické školy na Vyškovsku se radují, budou mít víc prvňáčků

  6:26aktualizováno  6:26
Na Vyškovsku se hlásí víc dětí do prvních tříd než v minulých letech. Zápisy do prvních tříd již běží a ukazuje se, že do nich po letních prázdninách přijde více žáků. Zvláště na vesnicích jsou tomu rádi, mají tak větší šanci školy udržet.

K zápisu do prvních tříd přišlo na Vyškovsku více dětí než v minulých letech. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Zápis jsme už měli a budeme mít v první třídě o dvě děti více. A výhled na příští rok je ještě optimističtější," uvedla ředitelka Základní školy v Bohdalicích Karin Šulcová.

Ve zdejší mateřské škole mají dokonce už pětačtyřicet dětí a vloni poprvé otevřeli dvě třídy.

Co si myslíte vy?

Myslíte si, že rodiče raději posílají své děti do škol ve městech? Jakou zkušenost máte s malotřídkami vy? Pište své postřehy na adresu: helena.vaculova@mfdnes.cz

Podle ředitelky obec škole vychází maximálně vstříc, a tak mohou vyučovat na prvním stupni hlavní předměty v každém ročníku zvlášť.

"Spojujeme třídy jen na výchovy," dodala Šulcová. Základní školu v Holubicích čeká zápis zítra. "V každém případě první třídu otevřeme. Počítáme, že k němu přijde asi osmnáct dětí. Rodiče tří z nich však zřejmě požádají o odklad," popsala ředitelka školy Milena Vodičková.

Žáci prvního stupně se tady učí ve třech třídách. "První třídu však nespojujeme, abychom se mohli dětem co nejvíce věnovat," dodala.

Prostory škol už mnohdy nestačí

I v Holubicích má již mateřská škola dvě oddělení, ročně se zde rodí kolem patnácti dětí. Kapacita školky už dokonce nedostačuje.

V Heršpicích bude chodit příští rok do první třídy osm dětí. I tady mají malotřídku a ročníky spojují.

"Předpokládám, že dětí bude přibývat. I proto, že se do obce v poslední době stěhují i mladé rodiny z Brna a Vyškova," uvedl ředitel školy Bohdan Slanina.

Základní školu v letech, kdy bylo méně žáků, udrželi i v Prusech-Boškůvkách. A teď dokonce uvažují o tom, že školní byt přestaví na další třídu.

"Máme tady zatím dvě třídy, jsou v nich spojené dva ročníky a v nich kolem osmnácti žáků. Na tolik dětí jsou už tyto prostory pomalu malé, a tak bychom potřebovali školu rozšířit," řekl starosta Prus-Boškůvek Lubomír Šebesta.

Největší základní školy jsou ve Vyškově, některé z nich mají kapacitu pro více než osm set žáků. Zápisy do prvních tříd se uskutečnily v úterý.

"Letos máme dvě první třídy a počítáme s tím, že dvě otevřeme i v příštím školním roce," uvedl ředitel vyškovské Základní školy Tyršova Zdeněk Pitela.

Baby boom bude pokračovat

Připustil, že školy ve městech často přetahují žáky menším školám v obcích. I do školy v Tyršově ulici dojíždějí děti z okolních vesnic. "Není to ale náš cíl. Jen prezentujeme to, že tady máme rozšířenou výuku jazyků, dramatický kroužek a výuku společenských tanců," dodal Zdeněk Pitela.

Základní škola 710 v Bučovicích už má také zápis do prvních tříd za sebou. "Přihlásilo se na padesát dětí a otevřeme dvě první třídy," sdělil ředitel školy Aleš Navrátil.

Připustil, že demografický vývoj je nyní příznivý a v nejbližších letech bude přicházet více dětí, ale neočekává, že tento boom bude trvat dlouho a škole způsobí problémy.

"Kapacita školy je dostatečná, může sem chodit až šest set dětí a navíc část žáků odchází z pátých tříd na gymnázia," dodal.

Témata: školka

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

Poníkům se v Podyjí daří a tamní tráva jim chutná. Pomohli třeba broukům

Jedenáct divokých koní přivezl speciální transport do Národního parku Podyjí z...

Je to už půl roku, co ochranáři přírody přivezli z Anglie exmoorské poníky, aby se pásli v Národním parku Podyjí....

VIDEO: Černá Hora si může oddechnout, přes důležitý most se opět jezdí

Po mostě u Černé Hory se znovu jezdí. (7. prosince 2018)

Silničáři otevřeli most na silnici I/43 u Černé Hory na Blanensku. Původní museli zbourat, protože byl v havarijním...

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Najdete na iDNES.cz