Vesnické školy na Vyškovsku se radují, budou mít víc prvňáčků

  6:26aktualizováno  6:26
Na Vyškovsku se hlásí víc dětí do prvních tříd než v minulých letech. Zápisy do prvních tříd již běží a ukazuje se, že do nich po letních prázdninách přijde více žáků. Zvláště na vesnicích jsou tomu rádi, mají tak větší šanci školy udržet.

K zápisu do prvních tříd přišlo na Vyškovsku více dětí než v minulých letech. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Zápis jsme už měli a budeme mít v první třídě o dvě děti více. A výhled na příští rok je ještě optimističtější," uvedla ředitelka Základní školy v Bohdalicích Karin Šulcová.

Ve zdejší mateřské škole mají dokonce už pětačtyřicet dětí a vloni poprvé otevřeli dvě třídy.

Co si myslíte vy?

Myslíte si, že rodiče raději posílají své děti do škol ve městech? Jakou zkušenost máte s malotřídkami vy? Pište své postřehy na adresu: helena.vaculova@mfdnes.cz

Podle ředitelky obec škole vychází maximálně vstříc, a tak mohou vyučovat na prvním stupni hlavní předměty v každém ročníku zvlášť.

"Spojujeme třídy jen na výchovy," dodala Šulcová. Základní školu v Holubicích čeká zápis zítra. "V každém případě první třídu otevřeme. Počítáme, že k němu přijde asi osmnáct dětí. Rodiče tří z nich však zřejmě požádají o odklad," popsala ředitelka školy Milena Vodičková.

Žáci prvního stupně se tady učí ve třech třídách. "První třídu však nespojujeme, abychom se mohli dětem co nejvíce věnovat," dodala.

Prostory škol už mnohdy nestačí

I v Holubicích má již mateřská škola dvě oddělení, ročně se zde rodí kolem patnácti dětí. Kapacita školky už dokonce nedostačuje.

V Heršpicích bude chodit příští rok do první třídy osm dětí. I tady mají malotřídku a ročníky spojují.

"Předpokládám, že dětí bude přibývat. I proto, že se do obce v poslední době stěhují i mladé rodiny z Brna a Vyškova," uvedl ředitel školy Bohdan Slanina.

Základní školu v letech, kdy bylo méně žáků, udrželi i v Prusech-Boškůvkách. A teď dokonce uvažují o tom, že školní byt přestaví na další třídu.

"Máme tady zatím dvě třídy, jsou v nich spojené dva ročníky a v nich kolem osmnácti žáků. Na tolik dětí jsou už tyto prostory pomalu malé, a tak bychom potřebovali školu rozšířit," řekl starosta Prus-Boškůvek Lubomír Šebesta.

Největší základní školy jsou ve Vyškově, některé z nich mají kapacitu pro více než osm set žáků. Zápisy do prvních tříd se uskutečnily v úterý.

"Letos máme dvě první třídy a počítáme s tím, že dvě otevřeme i v příštím školním roce," uvedl ředitel vyškovské Základní školy Tyršova Zdeněk Pitela.

Baby boom bude pokračovat

Připustil, že školy ve městech často přetahují žáky menším školám v obcích. I do školy v Tyršově ulici dojíždějí děti z okolních vesnic. "Není to ale náš cíl. Jen prezentujeme to, že tady máme rozšířenou výuku jazyků, dramatický kroužek a výuku společenských tanců," dodal Zdeněk Pitela.

Základní škola 710 v Bučovicích už má také zápis do prvních tříd za sebou. "Přihlásilo se na padesát dětí a otevřeme dvě první třídy," sdělil ředitel školy Aleš Navrátil.

Připustil, že demografický vývoj je nyní příznivý a v nejbližších letech bude přicházet více dětí, ale neočekává, že tento boom bude trvat dlouho a škole způsobí problémy.

"Kapacita školy je dostatečná, může sem chodit až šest set dětí a navíc část žáků odchází z pátých tříd na gymnázia," dodal.Témata: školka

Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

VIDEO: Jak vypadal brněnský Špilberk, než ho kvůli Turkům přestavěli

Jak vypadal hrad Špilberk ve 14. století

Pohled o zhruba 700 let zpět ukazuje vizualizace, která představuje podobu brněnského hradu Špilberk ze 14. století....

Jihomoravský kraj vypoví smlouvy některým dopravcům, má problém se mzdami

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska,...

Měli hlídat hranice, teď opuštění vlčáci čekají ve speciálním útulku

Plemeno československý vlčák vzniklo v 50. letech zkřížením karpatského vlka s...

Opuštěným a týraným československým vlčákům pomáhá záchranná stanice v Adamově. Psům se snaží najít nový domov. Nikdo...

Najdete na iDNES.cz