Věstonická venuše.

Věstonická venuše. | foto: Michal Šula, MAFRA

Věstonická venuše zamíří pod rentgen, doprovodí ji policejní eskorta

  • 4
Hliněná figurka, která se vejde do dlaně, postaví v příštích dnech do pozoru kordon policejních ozbrojenců. Jedna z nejstarších sošek na světě - Věstonická venuše - opustí sbírky Moravského zemského muzea v Brně a vydá se na cestu do speciálního technologického centra.

Tam na ni bude čekat tým vědců s nejmodernějšími rentgeny. „Chceme zjistit, z čeho přesně je složená a jak byla vyrobena. Zkoumání potrvá 10 až 12 hodin a po celou dobu bude přítomný náš kurátor,“ vysvětlila náměstkyně generálního ředitele muzea Eva Pánková.

Průzkum se bude konat pomocí mikrotomografu, který umožní trojrozměrnou rekonstrukci s rozlišením v řádu mikrometrů.

Tak podrobnou analýzou slavná postava ženy z pálené hlíny, pocházející z doby 29 až 25 tisíc let před naším letopočtem, ještě neprošla. Už v roce 2004 ji sice na tomografu zkoumali odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny a zjistili, že figurka je vyrobená z jemné hlíny smíchané s vodou a obsahuje malá bílá zrníčka, přesné složení ale neodhalili.

Soška možná obsahuje mamutí kosti

Podle nich může jít o vysrážený vápenec nebo úlomky kostí. „Ještě před tím ji v 90. letech prohlíželi badatelé z washingtonského vědeckého centra Smithsonian Institution a došli k názoru, že hlína je čistá,“ podotkla Pánková.

„Měli ale k dispozici jen nepatrný odrolený kousek, jako malá špendlíková hlavička,“ dodala.

Teď by měli vědci konečně rozhodnout. „Možná se potvrdí domněnka objevitele sošky Karla Absolona, který byl na základě chemického rozboru přesvědčený, že obsahuje příměsi mamutích kostí a tuku,“ prohlásila Pánková.

Figurka o délce 11,5 a obvodu boků 4,3 centimetru byla objevena v roce 1925 v lokalitě mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem na Břeclavsku. Podle jedné z verzí měla chránit ženy při těhotenství a porodu.