Muf může se speciálním vozíkem na procházky.

Muf může se speciálním vozíkem na procházky. | foto: Simona Pejřilová

Veterináři založili klub, kde zachraňují nemocná a zraněná zvířata

  • 1
Brněnská veterinářka Kateřina Dvořáková zachránila s kolegy za poslední tři roky přes devadesát zvířecích životů. Rozhodla se totiž zabránit podle ní mnohdy zbytečnému utrácení domácích mazlíčků. Společně s další zvířecí lékařkou Simonou Pejřilovou v dubnu 2006 založily Klub ochránců zvířat.

V něm skončí menší zvířata, o která se jejich majitelé už nemohou postarat. Ať už proto, že nemají na drahou operaci, či po úmrtí majitele. Dohromady tak bylo zachráněno jednadevadesát psů, koček, králíků nebo i potkanů.

"Zvířata se utrácela třeba kvůli zlomené noze. A to včetně malých štěňat, u nichž je šance na vyléčení bez dalších následků vysoká," kroutí hlavou veterinářka Dvořáková.

Psí pacient Klubu ochránců zvířat v Brně.

Takové operace ale stojí tisíce korun. Původní majitel, který na ni nemá peníze, se může zvířete vzdát ve prospěch klubu a nemusí nic platit. O operaci se postará klub a po uzdravení se pokusí najít nové zájemce, kterým nebude vadit případný handicap zvířete.

S problémovými situacemi by ovšem podle Dvořákové měli majitelé počítat už při pořizování mazlíčka. "Vždy mohou nastat nějaké komplikace. Mít zvíře není jen krmení, venčení a chození na veterinu," zlobí se.

Veterinářka chce založit i útulek pro pacienty po operaci

V klubu končí hlavně psi a kočky. A nejen z okolí Brna. Dvořáková se snaží budovat síť veterinářů, kteří ji informují o problematických případech. Ujali se už i zvířat z Lomnice nad Popelkou či z Mladé Boleslavi.

Cílem veterinářky je však založit si vlastní útulek, kde by se dalo starat o zvířecí pacienty i po operaci. Právě s umístěním po zákroku má klub největší problém. "Zvířata vyžadují zvláštní péči, dáváme je do takzvaných domácích depozitářů, kde se o ně postarají dobrovolníci. Ale máme jich málo," posteskne si veterinářka.

Pacienti Klubu ochránců zvířat v Brně.

Sama se proto ujala jednoho z prvních pacientů, Mufa. Dnes už asi osmiletý kříženec jezevčíka může chodit sám. V září 2006 ale tento nalezenec kvůli vyhřezlé meziobratlové ploténce ochrnul na zadní. Po první operaci páteře se jeho stav zhoršil, sám se nemohl ani vymočit. A tak se jej Dvořáková ujala a dohlížela na něj.

Po dobrém hojení se však opět vyskytl stejný problém a Muf musel vloni v lednu na operaci podruhé. Již po dvou měsících častého cvičení se opět mohl postavit na nohy a chodit. Na delší procházky využíval speciálně navržený invalidní vozík. "Pomohli jsme tak i dalším majitelům. Dokázali jsme, že i handicapované zvíře může mít šťastný život," usmívá se Dvořáková.