Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Věže na vranovském kostele jsou poškozené víc, než se čekalo

  17:45aktualizováno  17:45
Kostelní věž ve Vranově na Brněnsku měla být původně opravená do konce letošního roku. Její poškození je ale větší, než se čekalo, a tak se termín dokončení rekonstrukce přesouvá až na jaro. Opravy se navíc prodraží a farnost neví, kde vezme peníze na rekonstrukci i druhé věže.

Kostel ve Vranově, na kterém opravují jednu z věží. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

To, že kostelní věže vyžadují náročnou rekonstrukci, se ukázalo při opravách střechy. Ty začaly v roce 2008 a trvaly do roku 2010. Letos měla přijít na řadu severní věž.

"Vzhledem k tomu, že ve Vranově panují drsnější klimatické podmínky, bylo rozhodnuto, že se věž nebude opravovat na svém místě, ale že ji sundáme pomocí jeřábu," popsal Tomáš Sedláček z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu, který je odborným garantem.

V závěru srpna tak přijel do obce nedaleko Brna speciální jeřáb, který patnáct tun vážící věž snesl na zem. "Celá operace trvala několik hodin. Věž se sundávala velice pomalu, aby se nepoškodila," přiblížil Sedláček.

Náročný přesun na zem proběhl beze škod, přesto na znalce čekalo nemilé překvapení. "Poškození věže bylo mnohem větší, než jsme čekali. Bohužel při prohlídkách nahoře se rozsah škod nedal přesně určit, protože jsme se nemohli dostat do všech míst," uvedl stavbyvedoucí Pavel Hrbáč z brněnské firmy, která se zaměřuje na ochranu památkově chráněných objektů.

Náklady na opravu budou vyšší, termín dokončení se posouvá

Podle Hrbáče se projevila skutečnost, že se k pokrytí dřevěného skeletu použil měděný plech. Ten byl ve druhé polovině osmnáctého století, kdy se věže budovaly, poměrně drahou položkou. Oplechování ale nebylo dobře provedeno, proto přes ně více než dvě století zatékalo.

"Plech jsme mohli odlupovat z dřevěné konstrukce rukama, dřevo pod ním se při dotyku úplně rozpadalo," vylíčil neočekávané potíže Hrbáč. Dílo zkázy dokonaly sluneční paprsky. Zkorodovaná měď během let ztmavla, a tak se do ní opíraly sluneční paprsky víc než normálně.

Kostel ve Vranově, na kterém opravují jednu z věží. Na snímku dělník Martin...

Kostel ve Vranově, na kterém opravují jednu z věží. Na snímku dělník Martin Novotný

Jak uvedl vranovský farář Karel Hanslík, náklady na opravu věže se původně odhadovaly na 1,6 milionu korun, z toho více než 1,4 milionu tvoří příspěvek z Programu záchrany architektonického dědictví. "Nyní odhadujeme, že opravy vyjdou na minimálně dva miliony korun. Jak budou pokračovat, se proto v tuto chvíli nedá odhadnout," upozornil Hanslík.

Severní věž měla být opravená ještě do konce tohoto roku, nyní se zřejmě její rekonstrukce protáhne minimálně do konce dubna, případně do začátku května příštího roku. "Oplechovali jsme pouze špičku věže, dále pokračujeme jen v tesařských pracích," sdělil Pavel Hrbáč. Dodal, že jižní věž bude pravděpodobně ve stejném stavu jako ta severní.

Další dva miliony korun se však vranovské farnosti nepodaří jen tak lehce sehnat. Kdy budou opravy pokračovat, proto není jisté.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz