Věže na vranovském kostele jsou poškozené víc, než se čekalo

  17:45aktualizováno  17:45
Kostelní věž ve Vranově na Brněnsku měla být původně opravená do konce letošního roku. Její poškození je ale větší, než se čekalo, a tak se termín dokončení rekonstrukce přesouvá až na jaro. Opravy se navíc prodraží a farnost neví, kde vezme peníze na rekonstrukci i druhé věže.

Kostel ve Vranově, na kterém opravují jednu z věží. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

To, že kostelní věže vyžadují náročnou rekonstrukci, se ukázalo při opravách střechy. Ty začaly v roce 2008 a trvaly do roku 2010. Letos měla přijít na řadu severní věž.

"Vzhledem k tomu, že ve Vranově panují drsnější klimatické podmínky, bylo rozhodnuto, že se věž nebude opravovat na svém místě, ale že ji sundáme pomocí jeřábu," popsal Tomáš Sedláček z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu, který je odborným garantem.

V závěru srpna tak přijel do obce nedaleko Brna speciální jeřáb, který patnáct tun vážící věž snesl na zem. "Celá operace trvala několik hodin. Věž se sundávala velice pomalu, aby se nepoškodila," přiblížil Sedláček.

Náročný přesun na zem proběhl beze škod, přesto na znalce čekalo nemilé překvapení. "Poškození věže bylo mnohem větší, než jsme čekali. Bohužel při prohlídkách nahoře se rozsah škod nedal přesně určit, protože jsme se nemohli dostat do všech míst," uvedl stavbyvedoucí Pavel Hrbáč z brněnské firmy, která se zaměřuje na ochranu památkově chráněných objektů.

Náklady na opravu budou vyšší, termín dokončení se posouvá

Podle Hrbáče se projevila skutečnost, že se k pokrytí dřevěného skeletu použil měděný plech. Ten byl ve druhé polovině osmnáctého století, kdy se věže budovaly, poměrně drahou položkou. Oplechování ale nebylo dobře provedeno, proto přes ně více než dvě století zatékalo.

"Plech jsme mohli odlupovat z dřevěné konstrukce rukama, dřevo pod ním se při dotyku úplně rozpadalo," vylíčil neočekávané potíže Hrbáč. Dílo zkázy dokonaly sluneční paprsky. Zkorodovaná měď během let ztmavla, a tak se do ní opíraly sluneční paprsky víc než normálně.

Kostel ve Vranově, na kterém opravují jednu z věží. Na snímku dělník Martin...

Kostel ve Vranově, na kterém opravují jednu z věží. Na snímku dělník Martin Novotný

Jak uvedl vranovský farář Karel Hanslík, náklady na opravu věže se původně odhadovaly na 1,6 milionu korun, z toho více než 1,4 milionu tvoří příspěvek z Programu záchrany architektonického dědictví. "Nyní odhadujeme, že opravy vyjdou na minimálně dva miliony korun. Jak budou pokračovat, se proto v tuto chvíli nedá odhadnout," upozornil Hanslík.

Severní věž měla být opravená ještě do konce tohoto roku, nyní se zřejmě její rekonstrukce protáhne minimálně do konce dubna, případně do začátku května příštího roku. "Oplechovali jsme pouze špičku věže, dále pokračujeme jen v tesařských pracích," sdělil Pavel Hrbáč. Dodal, že jižní věž bude pravděpodobně ve stejném stavu jako ta severní.

Další dva miliony korun se však vranovské farnosti nepodaří jen tak lehce sehnat. Kdy budou opravy pokračovat, proto není jisté.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Na Hodonínsku se vlak střetl s autem, jeden člověk je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Železniční trať u Veselí nad Moravou na Hodonínsku uzavřela odpoledne srážka osobního automobilu s vlakem. Jeden člověk...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Před 180 lety vyjel první tuzemský vlak, lokomotivu přivezli z Anglie

Před první jízdou vlaku museli dělníci v roce 1838 postavit viadukt, který v...

Cestující z Rajhradu u Brna možná zaregistrovali na tamní nádražní budově pamětní desku, která připomíná, že odtud 11....

Najdete na iDNES.cz