Zasedání senátu farmaceutické fakulty, na snímku docent Milan Žemlička (18. 12....

Zasedání senátu farmaceutické fakulty, na snímku docent Milan Žemlička (18. 12. 2015). | foto: Marie Stránská, MAFRA

Brněnskou farmacií zmítají spory. Děkan bojuje o post

  • 0
Brněnské univerzitní prostředí zažívá další boj, který ničí pověst školy ve svém oboru nejprestižnější. Tentokrát jde o farmacii. Ročně se na ni hlásí až přes tisíc zájemců a absolvují ji desítky lékárníků. Jenže teď fakultou zmítají problémy, které podle některých studentů i vyučujících přímo ohrožují studium.

Současný děkan Tomáš Parák neprodloužil pracovní smlouvy dvěma zkušeným docentům, kteří se několik let podíleli na rozvoji důležitých předmětů. Část pedagogů a studentů mu to má za zlé. Pikantní je, že jeden z končících docentů je Parákův předchůdce – exděkan Milan Žemlička.

Šéf fakulty teď kvůli svému kontroverznímu rozhodnutí čelí útokům, které už přesahují zdi akademické půdy. Odpůrci zatahují do sporů i jeho rodinu. Brojí proti němu také webová stránka s názvem Farmacie se nebojí.

Osobními útoky a výhrůžkami se přitom Veterinární a farmaceutická univerzita (VFU), pod niž fakulta spadá, neslavně zviditelnila už před dvěma lety.

V té době dokonce děkanovi veterinární fakulty Aloisi Nečasovi přidělili policejní ochranku. Napjaté vztahy tehdy vznikly, stejně jako nyní u farmacie, kvůli personálním otázkám.

V případě Paráka to ještě v pátek vypadalo, že by ho kritici mohli o funkci děkana připravit. Na mimořádném zasedání akademického senátu se rozhodovalo o jeho odvolání.

„Děkan brání rozvoji farmaceutické fakulty. Dělá personální čistky a na fakultě vládne nepříjemná atmosféra,“ prohlásil na jednání bývalý děkan Žemlička, jemuž nové vedení odmítlo prodloužit smlouvu. Právě on Parákovo odvolání navrhl. Z „jeho křídla“ zní, že jde o klíčovou postavu fakulty – na univerzitě působí dvacet let a je odborníkem na farmakognozii, tedy studium přírodních léčiv.

Obměna týmu, nebo boj o místo?

Na jednání akademického senátu se přišly podívat desítky studentů, kteří neví, co je po Novém roce čeká. Kromě Žemličky totiž dostala po patnácti letech působení vyhazov také docentka Ladislava Bartošová. Podle ní se snaží Parák do školy dostat lidi, kteří ho budou podporovat v nejbližších děkanských volbách.

Parák ale kritiku odmítá a říká, že jde prostě jen o obměnu vyučujících.

„Měli smlouvy na dobu určitou. I minulý pan děkan Žemlička toho využíval a některým vyučujícím neprodloužil pracovní poměr. Chceme dát příležitost nově vystudovaným docentům. Shodli jsme se na tom i s přednosty jednotlivých ústavů, na kterých Žemlička s Bartošovou pracovali,“ zdůvodnil Parák.

Hlasování o odvolání děkana dopadlo následovně: ze 17 hlasujících se 2 zdrželi, 5 bylo pro odvolání a 10 proti. Nikdo netuší, jaký zmatek by nastal, kdyby hlava fakulty skutečně musela odejít. Taková věc se na farmacii ještě nestala.

„Znamenalo by to značné oslabení pozice fakulty,“ uvedla prorektorka pro vzdělávání Radka Opatřilová, která s ohledem k prestiži školy apelovala, aby senát děkana neodvolával.

Na podporu exděkana vznikly webové stránky

Parák sice hlasování ustál, ale ani tak to nebude mít jednoduché, protože je fakulta rozpolcená na dva tábory. Současný děkan naznačil, že jeho odpůrci mu otevřeně nadávají a zatahují do hádek i jeho rodinu.

Na podporu bývalého děkana Žemličky a docentky Bartošové vznikly internetové stránky Farmacie se nebojí – právě kvůli nim se spor akademiků dostal na veřejnost. Správce stránek ale nechce prozradit svoji identitu. „Obávám se možného postihu ze strany vedení fakulty,“ napsal v e-mailu, když jej MF DNES kontaktovala.

Podle rektora celé univerzity Pavla Suchého pracuje současné vedení v čele s Parákem dobře. „Předně se nikdo nikoho nezbavoval. Prodloužení smlouvy není nárokovatelné. V případě, kdy přednostové ústavů, na kterých dotyční zaměstnanci pracovali, nebyli s jejich výkony spokojeni, jde o logické vyústění,“ reagoval rektor.

Spory na univerzitách

Září 2011: Pedagog Filozofické fakulty MU v Brně Břetislav Horyna byl odsouzen za to, že svému kolegovi z katedry Jaroslavu Hrochovi poslal celkem 11 anonymních e-mailů. V nich vystupoval v rolích historických postav a vyhrožoval mu fyzickými útoky až smrtí. Odsouzen byl k peněžitému trestu ve výši 50 tisíc korun.

Květen 2013: Policejní ochranku dostal děkan Fakulty veterinárního lékařství brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU) Alois Nečas. Důvodem byl spor o plagiátorství a nové akademické volby.

Září 2014: Bývalého ředitele Domu umění v Brně Rostislava Koryčánka zvolil akademický senát děkanem Fakulty architektury VUT. Proti se postavila část fakulty. Koryčánek nakonec sám rezignoval.

Prosinec 2015: Děkan farmaceutické fakulty VFU Tomáš Parák čelí osobním útokům, protože neprodloužil pracovní smlouvy dvěma docentům – Milanu Žemličkovi a Ladislavě Bartošové. Parák ustál páteční pokus o odvolání.