Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Videoterminál je výherní automat, tvrdí Brno v žalobě na ministerstvo

  9:28aktualizováno  9:28
Brno má podle právníků a znalců šanci uspět u soudu s žalobou na ministerstvo kvůli hazardu. Přišlo totiž na kličku, která zatím žádnou jinou obec nenapadla: staví na znaleckém posudku od elektrotechnika, který nevidí rozdíl mezi fungováním výherních automatů a modernějších videoterminálů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Kompetenční žaloba, kterou město podává na ministerstvo financí, je podle právníků vymyšlená vynalézavě a přichází s aspektem, který zatím nikoho nenapadlo zkoumat: místo toho, aby se město dovolávalo morálních zásad, hledá rozdíl mezi výherním automatem a videoterminálem.

Najatý znalec na elektrotechniku zásadní rozdíly mezi nimi nenašel, což městu nahrává. Zatímco automaty povoluje a reguluje město a jeho jednotlivé části, videoterminály, které jsou velmi podobné, jen centrálně řízené, spadají pod ministerstvo financí.

Z rozsudku by mohl být precedens

Podle advokáta Tomáše Soukupa je přístup brněnské radnice zásadně jiný než dosavadní žaloby ostatních měst nespokojených s přístupem státu k regulaci hazardu.

Brněnská kompetenční žaloba je postavená na znaleckém posudku odborníka na elektrotechniku a výpočetní techniku Václava Jirovského, ze kterého vyplývá, že videoterminál "vykazuje všechny znaky výherního hracího přístroje".

A z logiky věci by tak měl být posuzován stejně jako klasický hrací automat, jejichž počet a umístění město může regulovat. "Pokud soud brněnské žalobě vyhoví a dá městu za pravdu, bude to precedens. A podle toho pak bude pravděpodobně rozhodovat i v případě podobně podaných žalob jiných měst," myslí si Soukup.

Je to automat, nebo ruleta?

Advokát města Radek Ondruš si nechal od znalce zpracovat odpovědi na osm otázek o konstrukci či funkci automatů. "A z nich vyplývá, že terminál je stejně jako automat druhem výherního přístroje. Podle nás by tak neměl být posuzovaný v kategorii třeba s ruletou, ale ve stejné kategorii jako výherní automaty," vysvětluje Ondruš.

Zákon rozeznává výherní hrací přístroje a kategorii "ostatní", kam jsou ministerstvem financí řazeny i terminály. A právě tohle chce žaloba změnit.

Podle Soukupa je přístup městských právníků dobrý, bude však záležet na tom, co řekne další znalec, kterého pravděpodobně určí soud.

"Nedá se čekat, že by Nejvyšší správní soud přihlédl jen k posudku, který si nechalo udělat Brno. A otázka je, co zjistí jiný znalec," dodává.

Mohou obejít znalce

Je však možné, že celá kauza bude mít ještě jeden nezamýšlený důsledek: znalec totiž videoterminál "rozpitval" do poslední destičky.

A pokud soud na základě této analýzy řekne, že automat a videoterminál spadají do stejné kategorie, bude si moci každý provozovatel hazardu nechat vyrobit přístroj přesně podle svých požadavků, který bude sice vypadat a fungovat velmi podobně, znalecké definice však obejde.

"Tohle je detailní návod na to, jak vypadá hrací automat a jak už ne. A podnikatel, který dělá do hazardu a má peníze, si podle toho nechá vyrobit nějaký nový terminál. Trh se vždycky přizpůsobí. A zákonům trvá, než zareagují," tvrdí Soukup.

Automatů ubývá, terminálů ne

Město má podle něj výborný záměr a víc udělat nemůže, hazard však může důsledně potírat jen zákon. A ten kvalitní zatím chybí. Ministerstvo financí už teď může k vyhláškám měst o hazardu přihlížet, je však jen na jeho benevolenci, zda je skutečně v konkrétních případech bere v potaz.

A tak zatímco v Brně klesl za poslední dva roky počet výherních automatů ze tří tisíc na sedm set, protože město důsledně šlape na paty hernám, ministerstvo za stejné období povolilo na území města dva tisíce videoterminálů. Těch je teď přes 5 200. Poplatky, které dělají dvacet tisíc ročně za jeden přístroj, z nich sice už získává město či jeho jednotlivé části, hlavní problém je však jinde.

Poplatek ovšem herny příliš nezatěžuje. brno.idnes.cz

O množících se hernách a problémech s hracími automaty čtěte na webu.

automat vs. videoloterijní terminál

Zákon rozeznává VHP, tedy výherní hrací přístroje, a kategorii "podobné hrací zařízení", kam v současnosti spadá i VLT, tedy videoloterijní terminál.

V obou případech jde o blikající přístroj v bedně, do které hráči házejí peníze či žetony, a mohou si na hraní vytvořit závislost.

Město usiluje o to, aby soud označil VLT za rovnocenný VHP. Pokud uspěje, bude moci regulovat počet VLT, stejně jako v současnosti může regulovat počet VHP.

Město má z každého automatu (ať už je to VLT či VHP) 20 tisíc korun ročně. V Brně je 700 VHP a 5 261 VLT.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz