Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Videoterminál je výherní automat, tvrdí Brno v žalobě na ministerstvo

  9:28aktualizováno  9:28
Brno má podle právníků a znalců šanci uspět u soudu s žalobou na ministerstvo kvůli hazardu. Přišlo totiž na kličku, která zatím žádnou jinou obec nenapadla: staví na znaleckém posudku od elektrotechnika, který nevidí rozdíl mezi fungováním výherních automatů a modernějších videoterminálů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Kompetenční žaloba, kterou město podává na ministerstvo financí, je podle právníků vymyšlená vynalézavě a přichází s aspektem, který zatím nikoho nenapadlo zkoumat: místo toho, aby se město dovolávalo morálních zásad, hledá rozdíl mezi výherním automatem a videoterminálem.

Najatý znalec na elektrotechniku zásadní rozdíly mezi nimi nenašel, což městu nahrává. Zatímco automaty povoluje a reguluje město a jeho jednotlivé části, videoterminály, které jsou velmi podobné, jen centrálně řízené, spadají pod ministerstvo financí.

Z rozsudku by mohl být precedens

Podle advokáta Tomáše Soukupa je přístup brněnské radnice zásadně jiný než dosavadní žaloby ostatních měst nespokojených s přístupem státu k regulaci hazardu.

Brněnská kompetenční žaloba je postavená na znaleckém posudku odborníka na elektrotechniku a výpočetní techniku Václava Jirovského, ze kterého vyplývá, že videoterminál "vykazuje všechny znaky výherního hracího přístroje".

A z logiky věci by tak měl být posuzován stejně jako klasický hrací automat, jejichž počet a umístění město může regulovat. "Pokud soud brněnské žalobě vyhoví a dá městu za pravdu, bude to precedens. A podle toho pak bude pravděpodobně rozhodovat i v případě podobně podaných žalob jiných měst," myslí si Soukup.

Je to automat, nebo ruleta?

Advokát města Radek Ondruš si nechal od znalce zpracovat odpovědi na osm otázek o konstrukci či funkci automatů. "A z nich vyplývá, že terminál je stejně jako automat druhem výherního přístroje. Podle nás by tak neměl být posuzovaný v kategorii třeba s ruletou, ale ve stejné kategorii jako výherní automaty," vysvětluje Ondruš.

Zákon rozeznává výherní hrací přístroje a kategorii "ostatní", kam jsou ministerstvem financí řazeny i terminály. A právě tohle chce žaloba změnit.

Podle Soukupa je přístup městských právníků dobrý, bude však záležet na tom, co řekne další znalec, kterého pravděpodobně určí soud.

"Nedá se čekat, že by Nejvyšší správní soud přihlédl jen k posudku, který si nechalo udělat Brno. A otázka je, co zjistí jiný znalec," dodává.

Mohou obejít znalce

Je však možné, že celá kauza bude mít ještě jeden nezamýšlený důsledek: znalec totiž videoterminál "rozpitval" do poslední destičky.

A pokud soud na základě této analýzy řekne, že automat a videoterminál spadají do stejné kategorie, bude si moci každý provozovatel hazardu nechat vyrobit přístroj přesně podle svých požadavků, který bude sice vypadat a fungovat velmi podobně, znalecké definice však obejde.

"Tohle je detailní návod na to, jak vypadá hrací automat a jak už ne. A podnikatel, který dělá do hazardu a má peníze, si podle toho nechá vyrobit nějaký nový terminál. Trh se vždycky přizpůsobí. A zákonům trvá, než zareagují," tvrdí Soukup.

Automatů ubývá, terminálů ne

Město má podle něj výborný záměr a víc udělat nemůže, hazard však může důsledně potírat jen zákon. A ten kvalitní zatím chybí. Ministerstvo financí už teď může k vyhláškám měst o hazardu přihlížet, je však jen na jeho benevolenci, zda je skutečně v konkrétních případech bere v potaz.

A tak zatímco v Brně klesl za poslední dva roky počet výherních automatů ze tří tisíc na sedm set, protože město důsledně šlape na paty hernám, ministerstvo za stejné období povolilo na území města dva tisíce videoterminálů. Těch je teď přes 5 200. Poplatky, které dělají dvacet tisíc ročně za jeden přístroj, z nich sice už získává město či jeho jednotlivé části, hlavní problém je však jinde.

Poplatek ovšem herny příliš nezatěžuje. brno.idnes.cz

O množících se hernách a problémech s hracími automaty čtěte na webu.

automat vs. videoloterijní terminál

Zákon rozeznává VHP, tedy výherní hrací přístroje, a kategorii "podobné hrací zařízení", kam v současnosti spadá i VLT, tedy videoloterijní terminál.

V obou případech jde o blikající přístroj v bedně, do které hráči házejí peníze či žetony, a mohou si na hraní vytvořit závislost.

Město usiluje o to, aby soud označil VLT za rovnocenný VHP. Pokud uspěje, bude moci regulovat počet VLT, stejně jako v současnosti může regulovat počet VHP.

Město má z každého automatu (ať už je to VLT či VHP) 20 tisíc korun ročně. V Brně je 700 VHP a 5 261 VLT.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Úředníci z radnice si mohou přispat, aby zvládli změnu času

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.

O hodinu déle smějí od příštího pondělí do čtvrtka vyspávat pracovníci radnice městské části Brno-střed. Její vedení...

Brněnská Úrazovka postupně chátrá, pomůže jí pavilon za půl miliardy

Nový moderní osmipatrový pavilon s heliportem na střeše propojí se současnou...

Problémy s dosluhujícími operačními sály vyřeší Úrazové nemocnici v Brně nová budova. Osmipatrový prosklený pavilon...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz