univerzal

univerzal - ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Víkendové tání může zvýšit průtoky řek, pípla lidem v kraji esemeska

  • 1
Včera pípla stovkám a možná už i tisícům lidem v kraji esemeska s varováním, že o víkendu se mohou kvůli tání sněhu zvýšit průtoky řek. Dostala se k nim díky systému, který Jihomoravský kraj buduje již dva roky a postupně ho zdokonaluje.

Teď třeba pracuje na tom, aby lidem, kteří se dostanou do ohrožené oblasti, přišla do mobilu zpráva. Podobně jako když přejíždějí státní hranice, ovšem s jiným sdělením. Třeba, že se vjeli do zaplavené oblasti. Nic si aktivovat nemusí, přijde jim automaticky.

"Už o tom jednáme s mobilními operátory a tak do roka bychom tento způsob varování chtěli spustit," uvedl Jiří Vágner, referent krizového řízení Jihomoravského kraje.

To je ale zatím budoucnost. Už nyní však chodí varovné esemesky starostům, hasičům, některým úředníkům a lidem, kteří si tuto službu již aktivovali.

Starostům se systém líbí

"Obce ji zatím nevyužívají tak, jak bychom si přáli, a proto je hejtman Michal Hašek na začátku roku s touto nabídkou znovu všechny oslovil. A už jich na to zareagovaly na čtyři desítky," uvedl Jiří Vágner.
Mimo jiné třeba Pustiměř na Vyškovsku.

"Myslím, že je to dobrá věc. My tu sice žádnou řeku nemáme, ale kousek od vesnice je dálnice a může tam havarovat cisterna. I v tomto případě by se lidé měli co nejdříve informovat. Hlášení místního rozhlasu není tak operativní jako esemeska," říká pustiměřský starosta Miloš Nevřala.

Vzpomněl také na to, jak před několika lety hořela nedaleká spalovna nebezpečných odpadů. " Na vesnici se valil dým a nikdo nevěděl, co v něm je. Hlášení každý neslyší a i v této chvíli by bylo dobré poslat lidem zprávu, ať si hned zavřou okna a nevycházejí ven," říká Miloš Nevřala.

V Břeclavi posílají na mobil i pozvánky

V rozesílání esemesek, a nejen těch varovných, je v kraji zřejmě nejdále Břeclav. A svým obyvatelům nepíše jen do mobilu, že hrozí nebezpečí, ale zve je i na kulturní i sportovní akce. Tak třeba v úterý do 2 300 zdejších mobilů přišla pozvánka na přednášku ředitelky pedagogicko-psychologické poradny.

"Systém nám umožňuje poslat zprávy jen vybrané skupině, a tak můžeme obyvatelům určité ulice poslat upozornění, že jim E.on vypne elektřinu," vysvětluje jeho další výhody vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Břeclav má na 25 tisíc obyvatel a na 2 300 aktivovaných mobilů znamená, že už esemeskami může informovat polovinu města. Za předpokladu, že si obsah zprávy sdělí alespoň rodinní příslušníci.

Varovné "esoesky"

Kraj varovným zprávám, které lidi informují o hrozících záplavách, náledí na silnicích, vichřici nebo jiném nebezpečí, říká "esoesky". A propracovat se k nim není tak složité.

"Jak fungují a jak si je lidé mají aktivovat, se dozvědí na webových stránkách krizoveinfo.cz. Proklikají se tam až k obci, o které chtějí dostávat zprávu. Jestli v ní bydlí, není podstatné," uvedl referent krizového řízení Jihomoravského kraje Jiří Vágner.

Přiznal, že sám si esoesku aktivoval ve dvou obcích. Tam, kde bydlím a tam, kde bydlí můj otec. Abych věděl, jestli se tam něco mimořádného neděje a případně na to mohl včas zareagovat," říká.

"Esoesky" jsou zdarma

Za aktivaci lidé zaplatí jako za jakoukoliv jinou esemesku, kterou odesílají ze svého mobilu a pak už je pro ně tato služba zadarmo. Něco platí kraj, něco obec.

"Je pravda, že město rozesílání zpráv stojí už pár desítek tisíc korun, ale bereme to jako službu obyvatelům. Kabelovou televizi každý nemá a nesleduje, místní rozhlas máme jen v jedné části a zpravodaj vychází jednou za měsíc," říká Zdeněk Opálka z břeclavské radnice, kde zprávy už rozesílají do více než dvou tisíc mobilů.

Břeclav sice v počtu mobilů, do kterých obec rozesílá zprávy v kraji vede, ale nejvíc se tato služba rozšířila zřejmě v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Nemá ani padesát obyvatel a zprávy ze zdejší radnice přijímá podle Jiřího Vágnera asi sto mobilů. "Zřejmě si tuto službu aktivovali i chalupáři," říká.

Jak se varovné esoesky šíří, se dá popsat na zprávě, kterou včera dostali kteří lidé v kraji. Byla v ní informace, že o víkendu se kvůli tání sněhu dá očekávat, že na tocích bude dosažen první stupeň povodňové aktivity. Začala zkratkou KOPIS, což znamená Krajské operační a informační středisko.

"Meteorologové pošlou informace e-mailem na operační středisko generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru do Prahy. Ten ho odešle na naše operační středisko do Brna a my máme povinnost e-mail do dvaceti minut odeslat na pověřené obce a hned na to tam zkrácenou verzi poslat i esemeskou," uvedl Petr Příkaský z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.